Kılıçdaroğlu: Merhum Menderes Bugün De Örnek Alınmalıdır

ANKARA (ANKA)- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes’in ölüm yıldönüm&u...

Haberler 17.09.2015, 12:05
Kılıçdaroğlu: Merhum Menderes Bugün De Örnek Alınmalıdır

ANKARA (ANKA)- CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes’in ölüm yıldönümü dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Kendisi siyasete hiçbir şey sahibi olmadan girip, servet edinen bir insan değildir. Bu bakımdan merhum Menderes bugün de örnek alınmalıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu, Adnan Menderes Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatih Kavaloğlu’na bir mesaj gönderdi.

-“ ASLA SİYASETİ KİŞİSEL BİR ZENGİNLEŞME ARACI OLARAK KULLANMAMIŞTIR”-

 Kılıçdaroğlu mesajında şöyle dedi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘şayan-ı dikkate değer’ bir genç olarak siyasete kazandırdığı merhum Menderes, İstiklal Madalyası sahibi, ülkesine ve cumhuriyetimize büyük bir sevgi duyan bir insandır. Hayatı boyunca halkımıza hizmet etmek için çalışmış, asla siyaseti kişisel bir zenginleşme aracı olarak kullanmamıştır. Nitekim, kendisinin malvarlığı 1950 ile 1960 döneminde azalmış, topraksız köylülere kendi arazilerini dağıtmış, dahası oğullarının ticaret hayatına girmelerini de men etmiştir. Kendisi siyasete hiçbir şey sahibi olmadan girip, servet edinen bir insan değildir. Bu bakımdan merhum Menderes bugün de örnek alınmalıdır.

-“HEPİMİZİN VİCDANINI HALA SIZLATMAKTADIR”-

55 yıl önce, merhum Cumhurbaşkanımız Sayın İsmet İnönü’nün bütün çabalarına rağmen yaşanan elim olay ise hepimizin vicdanını hala sızlatmaktadır. Sayın İnönü’nün 13 Eylül 1961 tarihinde açıkça ifade ettiği gibi, MBK tarafından alınan bu karar milletimizde büyük bir üzüntüye yol açmış, demokrasi tarihimize de hala tam olarak kapanmayan bir yara açmıştır.

-“CESARETLE DEMOKRASİMİZE, ÖZGÜRLÜKLERE VE HUKUK DEVLETİNE SAHİP ÇIKMALIYIZ”-

 Hukukun siyasete alet edildiği bu acı olay, bugün de adaleti bir intikam aracı olarak kullanmak isteyenlere karşı her zaman hatırlamamız gereken bir ders niteliğindedir. Cesaretle demokrasimize, özgürlüklere ve hukuk devletine sahip çıkmalıyız. Ancak bu yolla son sözlerinde bile milletimize ebedi saadetler dileyen Sayın Menderes’in hatırasına hak ettiği saygıyı gösterebiliriz.

 Bu duygu ve düşüncelerle, Sayın Adnan Menderes, Sayın Hasan Polatkan ve Sayın Fatin Rüştü Zorlu’yu rahmetle anıyor, demokrasimiz, Cumhuriyetimiz ve halkımız için ‘Önce Türkiye’ diyerek fedakârca çalışan herkese şükranlarımı sunuyor, Federasyon üyelerinize faaliyetlerinde başarılar diliyorum.” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@