Kılıçdaroğlu Gurbetçilere Vekil Sözü Verdi

DÜSSELDORF(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da gurbetçilerden oy isterken bazı vaatlerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “8 Haziran’da bizi iktidar yapın. İlk işimiz yurt dışındaki yurttaşlarımıza kendilerini Mecl

Haberler 25.04.2015, 22:17
Kılıçdaroğlu Gurbetçilere Vekil Sözü Verdi

DÜSSELDORF(ANKA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Almanya’da gurbetçilerden oy isterken bazı vaatlerde bulundu. Kılıçdaroğlu, “8 Haziran’da bizi iktidar yapın. İlk işimiz yurt dışındaki yurttaşlarımıza kendilerini Meclis’te temsil etmeleri için 10 milletvekili sözü veriyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, Almanya’nın Düsseldorf şehrinde gurbetçilerle buluştu. Kılıçdaroğlu burada yaptığı konuşmada, her zaman yurt dışında yaşayan vatandaşların yanında bulunduklarını, bulunmaya da devam edeceklerini vurguladı.

Gurbetçilerden 7 Haziran Genel seçimlerinde CHP’ye oy vermelerini isteyen CHP Genel Başkanı bazı vaatlerde de bulundu.

Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

“Almanya’da zor koşulların aşıldığı bir döneme geldiniz. 55 yıl önce geldiniz buraya.  Bugün aranızda sanatçı, akademisyen politikacı var. Hayatın her alanında söz alıyorsunuz.  Bu gücünüzü Türkiye için de istiyoruz. Çünkü Türkiye’nin demokrasiye, özgürlüğe, birliğe, dayanışmaya temiz siyasete ihtiyacı var. Sanmayın ki sizin sorunlarınızla ilgilenmiyoruz. Almanya’da alın terinin nasıl çalındığını da çok iyi biliyorum. Cumhuriyet Halk Partisi olarak her türlü sorunlarınıza çare üreten bir partiyiz. Deniz Feneri Olayı olduğunda buradaydık. Sizin inancınız bizim inancımız, yaşam tarzınız kimliğiniz bizim kimliğimizdir. Bütün yurttaşlarımıza kucağımızı açıyoruz. Sizin sorunlarınız var biliyorum. Bir kanun teklifi verdik TBMM’ye. 5 milyon yurttaşımız Avrupa’da yaşıyor. Amacımız yurt dışından en az 10 milletvekilinin yurt dışında çalışan işçilerimizi temsil etsin diye verdik o teklifi.  8 Haziran’da ilk yapacağımız iş, yurt dışında seçim çevresi oluşturmak. O zaman seçeceğiniz 10 milletvekilini TBMM’ye göndereceksiniz. Sizin sorunlarınızı bizim dile getirmemiz pek doğru değil. Yaşadığınız sorunları sizin dile getirmeniz daha doğru olacaktır. Parlamentoda biz de temsil edilmek istiyorsanız CHP oy vereceksiniz.”

Kılıçdaroğlu, yurt dışında askerlik çağı gelen gençlerin de sık sık sorunlar yaşadığına dikkat çekerek, “Yurt dışında askerlik çağı gelmiş gençlerin aldıkları raporlar,  Türkiye’de geçersiz sayılıyor. Sözüm söz CHP iktidara gelsin aynı raporların Türkiye’de de geçerli olmasını sağlayacağız. Yurt dışında alınan rapor, Türkiye’de geçerli olacak” diye konuştu.

 

-“GELİN YENİ BİR BAŞLANGIÇ YAPALIM”-

 

Kılıçdaroğlu konuşmasında sık sık, “Gelin yeni bir başlangıç yapalım, yaşanabilir bir Türkiye’yi birlikte inşa edelim” ifadelerini kullanırken bu sözlerine açıklık da getirdi. “Neden böyle söylüyorum. Çünkü 7 Haziran’da yeni bir başlangıç için yola çıkacağız. Çünkü huzurlu bir Türkiye’yi inşa edeceğiz.  Sandığa gidin. Çünkü bunu Türkiye’ye borçlusunuz.  İster Alman, ister Türkiye vatandaşı olun biz herkesi kucaklayacağız” diye konuştu.

“Biz Ortadoğu değil, Avrupa Birliği ülkesi olmak istiyoruz. Bunun içinde size ihtiyacımız” var diyen Kılıçdaroğlu, gurbetçilerden sık sık sandığa giderek oy kullanmalarını istedi.

 

-“SÖZÜM SÖZDÜR YETER Kİ CHP’Yİ İKTİDAR YAPIN”-

 

Kılıçdaroğlu seçim vaatlerini şöyle sıraladı:

“Biz birinci sınıf demokrasi istiyoruz. Çünkü benim insanım birinci sınıf demokrasiyi hak ediyor. Onun için 3. Sınıf değil birinci sınıf demokrasi istiyorsanız, 7 Haziran’da sandığa gidecek ve 6 Ok’a inancınızla basacaksınız. Bizim ülkemizde yüzde 10 seçim barajı var. Söz veriyoruz. CHP iktidarında ilk önce yüzde 10’luk seçim barajını kaldıracağız. Sadece bu değil. Medya özgürlüğünü de sağlayacağız. Havuz medyasını kaldıracağız. Havuz medyasına giden bütün hortumları keseceğiz.  Sözüm söz. Üniversiteleri özgürlük bilim ve ilim kurumları haline getireceğiz. Türkiye’yi,  sosyal devleti güçlü bir ülke haline getireceğiz.  Hedefimiz kredi kartı borcu olan ve tefeci faizi ödeyen vatandaşı o borçtan kurtaracağız. Sözüm sözdür.”

CHP’nin seçim bildirgesine yönelik Hükümet üyelerinden, “kaynağını göster” eleştirilerine Kılıçdaroğlu, “Saray’a kaynak bulunuyor da emekliye mi bulunmayacak”  sözleriyle yanıt verdi.

Kılıçdaroğlu, 4 eski bakanla ilgili yolsuzluk iddialarına vurgu yaparak, CHP’nin iktidarında çocuklarının yatak odalarında boy boy para kasalarının bulunmayacağını söyledi.

7 Haziran seçimlerinden sonra en fazla demokrasinin CHP’de olacağını ifade eden Kılıçdaroğlu, “12 Eylül darbe yasalarını değiştireceğiz. Yargı bağımsız olacak. Çağdaş demokrasi anlayışını biz getireceğiz. Parlamenter rejimi güçlendireceğiz” şeklinde konuştu.

Kılıçdaroğlu, seçim startını niye Almanya’da verdiğini de, “Çünkü sizlere güveniyoruz. Çünkü sizler bizim baş tacımızsınız” ifadeleriyle açıkladı. (ANKA)

(BK/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@