Kılıçdaroğlu: Geceleri Rahat Uyuyamıyorum

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu terör olaylarıyla ilgili, “O kadar büyüttüler ki sorunu korkumuz Türkiye’nin çözebileceği sorun olmaktan çıkıp uluslararası arenaya taşınırsa ne olacak, adamlar bunun farkında bile değiller. Emin olun bazen geceleri rahat uyuyamıyorum” diye konuştu.

Haberler 31.08.2015, 21:29
Kılıçdaroğlu: Geceleri Rahat Uyuyamıyorum

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu terör olaylarıyla ilgili, “O kadar büyüttüler ki sorunu korkumuz Türkiye’nin çözebileceği sorun olmaktan çıkıp uluslararası arenaya taşınırsa ne olacak, adamlar bunun farkında bile değiller. Emin olun bazen geceleri rahat uyuyamıyorum” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, NTV canlı yayında gündeme ilişkin soruları yanıtladı. Terör olaylarına ilişkin konuşan Kılıçdaroğlu, şunları dedi:

“2002’de bu ülkede terör yoktu. Sonra ne oldu? Küçük bir Anadolu ilinde iki ton patlayıcı yüklüyorsunuz traktöre karakola saldırıyorsunuz. O iki tonluk patlayıcı oraya nasıl geldi? Doğu ve Güneydoğu’da bütün kentler cephaneye dönüşmüş durumda. Bu silahlar buraya nasıl geldi? Hiç terör yokken PKK nasıl bu kadar güçlendi? O gücü ona kim verdi? Defalarca söyledim, yanlış yapıyorsunuz. PKK mahkemelerini kurdu, vergi dairelerini kurdu, askere alma dairelerini kurdu. ‘Ne yapıyorsunuz siz’ diye sorduğumda, ‘siz bu işi bilmiyorsunuz’ dediler. Bu iş silahla çözülmez, TBMM’de çözülür dediğim zaman ‘siz bunu çözemezsiniz’ dediler. Şimdi diyorlar ki beyler, bu iş Meclis’te çözülür, haklısınız. İyi de bu kadar kan aktıktan sonra mı uyandınız?

-“TEK BAŞINA İKTİDAR İÇİN TÜRKİYE’NİN KAOSA SÜRÜKLENMESİ LAZIMDI”-

Toplumsal barışın sağlanması lazım. 8 Haziran’dan sonra yeniden başa döndüler, çünkü tek başlarına iktidar olamadılar. Peki neden bu terör? Tek başlarına iktidar olmak için Türkiye’nin kaosa sürüklenmesi lazımdı. Kan ve gözyaşına boğulması lazımdı Türkiye’nin. Ekonomik olarak ciddi açmazlarla karşı karşıya gelmesi lazımdı. Onların bakanı söylüyor bunu, ‘Eğer başkan seçtirseydiniz bunların hiç birisi olmayacaktı’ diyor. ‘Eğer bizi tek başına iktidara getirseydiniz bunların hiç birisi olmayacaktı’ deniyor.  Vatandaşa, ‘bak ağlıyorsun, gözyaşı döküyorsun, perişan oldun, bak sokağa dahi çıkamıyorsun, gel bana oy ver, ben tek başıma iktidar olayım, bunları önleyeceğim’ deniyor. 13 yılda önleyemedin sen 14. yılda mı önleyeceksin?

İkinci olarak; defalarca söyledik, bu sorun onların anlayışıyla çözülmez. Hiç birisi samimi ve dürüst değil. ‘Kişisel, gizli bir ajandanız olmayacak’ dedik. Kişisel ve gizli ajandaları var onların. Koltuk ve saray, başkanlık. Üç; halka hesabını veremeyeceğiniz angajmanlara girmeyeceksiniz’ dedik. Girdiler ki görüşme tutanaklarını açıklayamıyorlar. Dört; ‘topluma bilgi vereceksiniz’ dedik. Vermediler.”

-“BENİM KİŞİSEL ANGAJMANIM YOK”-

“CHP’nin çözümü nedir peki, silah nasıl duracak?” sorusuna da Kılıçdaroğlu, “Samimi ve dürüst olacaksınız. Ben bu sorunu çözeceğim arkadaş. Benim hesabını veremeyeceğim hiçbir angajmanım yok ve parlamentoda çözeceğim. Bu ülkeye birinci sınıf demokrasi gelmek zorundadır. Sorun demokrasi ve daha fazla özgürlükle çözülür. Sorunu çözme için yol haritasını bizzat ben götürüp dönemin Başbakanı’na verdim. Hiçbir siyasi lider bunu yapmamıştır. ‘Bu böyle çözülmez’ dediler, şimdi bizim geldiğimiz noktaya ağır ağır geliyorlar” yanıtını verdi.

Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında operasyonlar devam edecek mi?” sorusu üzerine, “Kim eline silah alır, bir yere saldırırsa bir kişiyi öldürürse ‘Bunu ben görmeyeceğim’ diyemezsiniz. Hukuk zemininde kalacaksınız, hukuk içinde çözeceksiniz bu olayı” dedi.

-“BİZİ BÖLEN 13 YILLIK SİYASAL ANLAYIŞ”-

Güneydoğu’da bazı ilçelerden gelen özerklik açıklamalarını asla doğru bulmadıklarını da söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biz AB’nin yerel yönetim özerklik şartını kabul ediyoruz. Rahmetli Ecevit’in Başbakan olduğu dönemde bunun yasası çıktı zaten, uygulaması hükümete bırakılmış. Sadece Güneydoğu için değil, İzmir için de Trabzon için de geçerli. Belediyeler daha rahat çalışacaklar, Ankara’da bakanların kuyruğuna takılıp para dilenmeyecekler. Zaten yerel yönetimler özerk, 1930’lardan bu yana. Belediye başkanını halk seçiyor, meclisi, ayrı bütçesi var. Kaynaklar yasadışı kullanılıyorsa, yolsuzluklar varsa merkezi otorite denetler” diye konuştu.

“Bizi bölen 13 yıllık siyasal anlayıştır” diyen Kılıçdaroğlu, “Teröre asla prim vermeyeceksiniz. Vatandaşın sorunlarını çözeceksiniz. Bunlar hiçbirisi yapmadılar. Oturup görüştüler, Oslo tutanaklarını hatırlıyorsunuz. Bir görevli o tutanaklarda diyor ki, ‘Sizin Türkiye’de nerelere silah deposu yığdığınızı çok iyi biliyoruz.’  Şimdi bütün şehirler silah deposu. İstanbul’un görevinde kalaşnikofla sokağı denetleyen inşalar yok muydu? Peki bu ülkeyi kim yönetiyor 13 yıldır” değerlendirmesinde bulundu.

-“SEN BU ÜLKEYİ SEÇİM YAPILAMAZ NOKTAYA GETİRDİN”-

Vatandaşın, eğer bu ülkede güvenli bir seçim yapılamıyorsa 13 yıldır bu ülkeyi kim yönettiyse onu cezalandırması gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Sen bu ülkeyi seçim yapılamaz noktaya getirdin arkadaş’ demesi ve cezalandırması lazım sandıkta. Hepimiz Türkiye’nin geleceğinden kaygı duyuyoruz. Ortadoğu’daki terörü Türkiye'ye getiren kim? ‘Yanlış Ortadoğu politikası izliyorsunuz, bu doğru değildir’ dediğim zaman ‘siz zaten BAAS’çınız’ diyorlardı. Bana ne Baas’tan kardeşim, ben ülkemi düşünüyorum bana ne Baas’tan. Biz Türkiye için, onlar kendi çıkarları için çırpınıyorlar ve ülke bu hale geldi. Vatandaş da diyecek ‘ben Türkiye’yi düşünüyorum seni değil artık. Sen doydun, soyduğun kadar da soydun’ diyecek. ‘Çekil’ demesi lazım artık, çekil bir de bu ülkeyi namuslu adamlar yönetsin” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, “Siz ülkenin seçim yapılamaz halde olduğunu düşünüyor musunuz şu anda?” sorusu üzerine ise “Hayır seçim yapılabilir ama Doğu ve Güneydoğu’da sandıkları korumanın zor olduğunu da tahmin ediyoruz tabi” yanıtını verdi.

-“TÜRKİYE’Yİ ATEŞ ÇEMBERİNE SOKTUN, BARİ KONUŞMA, SUS, YERİNDE OTUR”-

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Tüm güvenlik birimleri bölgede olacak, 7 Haziran’da yaşananlar 1 Kasım’da yaşanmayacak” şeklindeki açıklamalarına ilişkin Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:
“Söylediklerinin hiçbir ağırlığı yok. Koskoca karakola sahip çıkamıyorlar, kocaman bina,  gideceksin sandığa sahip çıkacaksın, güldürmesinler. Ne Güneydoğu’yu biliyor ne Türkiye’nin sorunlarını biliyor. Türkiye’yi bir ateş çemberinin içine soktu. Ortadoğu bataklığının içine soktu, kişisel hırsı, kişisel beklentileri… Bu ülkeye yazık günah. Bari kaçak sarayında konuşma arkadaş, sus yerinde otur. Bağrımıza taş basalım seni orada oturtalım. Hala intikam hırsıyla, kin hırsıyla konuşuyor. Vatandaşı yeteri kadar böldü. Bu ülkede insanlar ‘benim komşumun kimliği nedir mezhebi nedir’ diye sormazdı. Şimdi insanlar komşusuna öyle bakmak zorunda kalıyor neredeyse. Nasıl oldu da bu ülke bu hale geldi. Ülkeyi 13 yılda bu hale getirdiler. Çok tehlikeli bir sürecin içine Türkiye sokuluyor.

Buradan Türkiye’yi ancak ve bir parti kurtarabilir, o da CHP. Çünkü biz hiçbir ayrımcılık yapmıyoruz. Türkiye’nin sorunlarını çözelim, refaha kavuşsun vallahi bizi iktidardan da alsınlar. Türkiye bu sorunlarından kurtulmak zorundadır.”

-“YENİ VE DERİN SORUNLAR BIRAKTILAR”-

Terörün “ödülle” çözülemeyeceğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bunlar daha olayın büyüklüğünü kavrayamamışlar. Bu sorun çıktığında, ‘iki baldırı çıplak’ deniyordu. Geleceği görmezseniz bu sorunu çözemezsiniz. İhbar edecek de, muhbire para vereceğiz de, biz bu sorunu çözeceğiz. Bunlar Türkiye’nin gerçeklerini çözememişler. Sorunun nerede olduğunu hala bilmiyorlar. O kadar büyüttüler ki sorunu korkumuz Türkiye’nin çözebileceği sorun olmaktan çıkıp uluslararası arenaya taşınırsa ne olacak, adamlar bunun farkında bile değiller. Emin olun bazen geceleri rahat uyuyamıyorum. Bu kadar ağır sorunlar varken getirdikleri çözümlere bakın. Üzülüyorum ben bu ülke için, geleceğimiz için, çocuklarımız için” diye konuştu. “Kötü yönetim kurumsallaştı” diyen Kılıçdaroğlu, “Bu hükümetler sorun çözemezler çünkü kendileri sorun. Siz sorun çözmediniz önüne yeni ve derin sorunlar bıraktınız” dedi.

-“ERDOĞAN’I MUHATAP ALMAYACAĞIZ”-

Kılıçdaroğlu, seçim kampanyalarında emekliye iki maaş ikramiye, asgari ücretin bin 500 TL olması gibi vaatlerinin yanı sıra “toplumun yıllardır sorunu çözülemeyen kesimleriyle” ilgili projelerinin de olacağını belirterek, “Kampanyanızda Beştepe’nin yeri nerede olacak?” sorusuna ise, “Beştepe’nin yeri yerinde olacak. Sayın Erdoğan’ı muhatap almayacağız o yerinde otursun. Onu vatandaşın takdirine bırakıyorum. Görevini yapmayan, ülkeyi bu hale getiren kişidir o” yanıtını verdi.

“Sizden Sayın Erdoğan’la ilgili ya da açıklamalarına ilişkin bir şey duymayacak mıyız?” sorusu üzerine de Kılıçdaroğlu, “Özel bir karşılık olmayacak. Ama kendisi konuşuyor zaten. Bizim toplumumuzun değer verdiği iki temel kavram vardır, namus ve şeref. Sayın Erdoğan da TBMM’de namusu ve şerefi üzerine yemin etti, tarafsız davranacağım diye. Bu iki kavramın içi bizzat Cumhurbaşkanı tarafından boşaltıldı. Kişinin eğitim düzeyi, yaşam düzeyi ne olursa olsun, bizim toplumumuz bu iki kavrama önem vermiştir” diye konuştu.

-“BİZ YİNE TÜRKİYE’NİN ÇIKARLARINI DÜŞÜNEREK HAREKET EDERİZ”-

Kılıçdaroğlu, 1 Kasım akşamı benzer bir tablo ile karşılaşılması durumunun sorulması üzerine, “Umarım aynı tablo olmaz ve CHP tek başına iktidar olur. Türkiye’nin buna ihtiyacı var. Türkiye’nin sorunlarını kısa sürede çözme sorumluluğu var. Vatandaşın bunu görmesi lazım. Analar gözyaşı dökmesin, bu ülkede analar bayram yapsın istiyorsanız tek adresiniz var ama farklı bir tablo çıkarsa yine biz Türkiye’nin çıkarlarını düşünerek hareket ederiz” dedi.

CHP Lideri, “Vatandaşım sorsun; ‘Ben oy kullandım peki neden beni tekrar sandığa gitmeye mecbur ediyorlar bunlar. Bir seçimin maliyetini neden omzuma yıkıyorlar?’ Neden ikinci partiye yetkiyi vermedin?’ Bir de beni tehdit ediyor, beni tekrar tek başına iktidar yapmazsan Doğu ve Güneydoğu daha da karışacak diyor. Ekonomiyi daha kötü hale getireceğim diyor.’ Bu şantaja da vatandaşın boyun eğmemesi lazım” diye konuştu. (ANKA/SON)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@