Kılıçdaroğlu, Çiftçilere Dava Açan, Kazanır Diye Seslendi

ANKARA (ANKA) - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre milli gelirin en az yüzde 1’i oranında her yıl tarıma teşvik verilmesi gerektiğini belirterek, “2014’te tarıma teşvik 17 milyar lira olması la

Haberler 09.05.2015, 15:56
Kılıçdaroğlu, Çiftçilere Dava Açan, Kazanır Diye Seslendi

ANKARA (ANKA) - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Tarım Kanunu’nun 21. maddesine göre milli gelirin en az yüzde 1’i oranında her yıl tarıma teşvik verilmesi gerektiğini belirterek, “2014’te tarıma teşvik 17 milyar lira olması lazımdı, 9 milyar verildi. Sizin alacağınız var. Herhangi bir çiftçi arkadaşımız dava açarsa kazanır” dedi.

CHP Genel Başkanı, TZOB Genel Kurulu’nda konuştu. Kılıçdaroğlu, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun TZOB Genel Kurulu'nun yapıldığı salondan ayrılması ardından kürsüye geldi.

-BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ-

 Başbakan Davutoğlu'nun konuşmasına yanıt veren  Kılıçdaroğlu, “Az önce Sayın Başbakan’ı dinledik. Sayın Başbakan’a göre hiçbir sorunumuz yok. Çiftçilerin de durumu son derece iyi. Ama ben alanda öyle görmüyorum. Sorun var. Sorunu da açık yüreklilikle konuşmamız lazım. Bunu günlük bir siyasi polemik meselesinin ötesinde bir ülke sorunu olarak ele alıp değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

-BAŞBAKAN’A YANIT VERDİ-

CHP Genel Başkanı konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Ben gençliğimden de hatırlıyorum, çiftçiler hayatından memnundu. Bana şu edebiyatı kimse yapmasın. ‘Efendim eskiden destekler yoktu. Biz geldik destekleri başlattık’. Bir örnek hükümetin hazırladığı programdan rakam veriyorum. 2002 tarımsal desteklerin gayri safi yurt içi hasılaya oranı yüzde 0.53, 2015 destek 0.51. Kimi suçlayacaksınız. Gerçeği bilmek zorundayız. Zeytinyağı, Avrupa Birliğinde destek 1.35 Euro. Türkiye’de 70 kuruş.

-BAŞBAKAN’A HOLLANDA YANITI-

Ben Hollanda örneğini veriyorum, ‘efendim nasıl o örneği verirsiniz’. Hollanda Konya’dan küçük. Yıllık tarım ürünü ihracatı ne kadar 112 milyar dolar, Türkiye’nin ne kadar 14 milyar dolar. Ben bunu söylemeyecek miyim? Kısır polemiklerin ötesinde düşünmemiz gerekiyor.

Hollanda’nın ekonomik büyüklüğüne bakalım, dünyadaki ilk 20 ülke arasında 18. sırada. Türkiye 19. sırada. Neden, hangi gerekçeyle böyle?

Bir anket sonucundan söz edeceğim. 26 ilde yapılıyor. 1292 çiftçi ile yüz yüzde görüşüyorlar. Çiftçilerin yüzde 65’i biz geçinemiyoruz diyorlar. Yüzde 88’i zorunlu harcamalar çıktıktan sonra elimizde para kalmıyor diyorlar. Doğru mu, doğru.

Dün Manisa’daydım. Bir yıl önce 5 lira fiyat verdikleri üzüme bir yıl sonra 2.5 lira veriyorlar.

-“ERMENEK’TEKİ BİR KADININ SÖYLEDİĞİNİ ASLA UNUTMUYORUM”-

İki Trakya büyüklüğünde alanı çiftçi ekmiyor. Ermenek’teki bir kadının söylediğini asla unutmuyorum. O kadın bizim vicdanlarımıza hitap etti. ‘Eskiden bizde tarım vardı’ diyor. ‘Geçinirdik. Tarımı bitirdiler’ diyor. ‘Kocalarımız, çocuklarımız yer altında madene mecbur kaldı, onlar öldü şimdi bize kim bakacak diyor?’ Bizim vicdanımızı sızlatmaz mı?

Çiftçi, köylü milletin efendisidir, eyvallah, bir insanı efendi yapmak istiyorsan, önce onun ürettiğinin alın terinin karşılığını vereceksin.

Çiftçi üretmiyor, ne oluyor, ithalat oluyor.

İthal bir anlamda bizim çiftçimize karşı şantaj unsuru olarak kullanılıyor.

12 yılda Türkiye’nin tarım ve gıda ithalatına ödediği para 350 milyar lira.

2014 yılında ithal ettiğimiz ürünlerin değeri 44 milyar lira. Yarısını bizim çiftçiye ödeselerdi sadece Türkiye’yi değil Ortadoğu’da beslerdik.

103 ülkeden tarım ürünü ithal ediyoruz.

2014 yılında tarıma verilen destek 9 milyar lira. İthalata ödenen para 44 milyar lira. Tam 5 katı.

Dün gittim Manisa’ya. Dondan mağdur olan üzüm üreticilerini gördüm. Efendim don olunca önceden haber veriyormuşuz. Zaten bunu yapmak zorundasın, Sen devletsin, meteoroloji senin emrinde. Sen bana, o zararı nasıl karşılayacağını söyleyeceksin.

İthalata yüzde yüz karşı değilim. Türkiye’de kahve üretilmiyor. Kahve gelecek. Buğday, arpa, pamuk üretilmiyor mu? Bunlar üretilirken neden ithal ediyorsun? 

Bir dönem canlı hayvanda bütün Ortadoğu’yu beslerdik.

2003-2014 Türkiye’nin canlı hayvan ihracatı 121 milyon 988 bin 943 dolar. İthalat 2 milyar 503 milyon 445 bin 396.

Bizim ülkemizin Tarım Bakanı’na ne yaptılar Fransızlar. Fransız tarımına yaptığı katkılar nedeniyle madalya verdiler.

Buğday ithal rakamları 2014’te 1 milyar 546 milyon dolar ödemişiz.

Bu ülkede toprak mı eksik, çiftçi mi eksik, güneş mi eksik, neyimiz eksik ki biz buğday ithal ediyoruz.

-“BU ÜLKEDE TEMİZ SİYASET EKSİK”-

Bu ülkede temiz siyaset eksik, düzgün siyaset eksik, namuslu siyaset eksik, kul hakkına saygı gösteren siyaset eksik. İşin özeti budur. Siyasetçi  cebini düşünürse zarar eden sizsiniz. Siyasetçi cebini değil önce sizi düşünecek.

Burada bir harita vardı, üzerinde şeftalisinden buğdayına kadar bütün renkler vardı, işte benim özlediğim Türkiye o.

Mazot 3.5-4 kat arttı fiyatı, son 7 yılda, tohum gübre arttı. Perişan ettiler köylüyü. Yol kapatıyorlar acaba bizim sesimizi birileri duyabilir mi diye.

Tarımda teşvikten söz ettiler.

Bütün ülkelerde tarım devlet tarafından korunur ve teşvik edilir.

2007 yılında Meclis’e bir kanun geldi. 21. Maddesi diyor ki, milli gelirin en az yüzde 1’i oranında her yıl tarıma teşvik verilir. Yani 2014’te tarıma teşvik 17 milyar lira olması lazımdı, ne kadar teşvik verildi 9 milyar civarında. Sizin alacağınız var. 7 yılda çiftçinin bu hükümetten alacağı 44 milyar liradır Tarım Kanununun 21 maddesine göre. Herhangi bir çiftçi arkadaşımız dava açarsa kazanır. ‘Yüzde 1 oranında tarıma destek verilir’ diyor. Size verilen destek 9.5 milyar. Aradaki fark sizin alacağınız.

Mazot fiyatları… Bir konuda dünya lideriyiz, mazot fiyatı konusunda dünya lideriyiz. En pahalı mazot Türkiye’de. Biz itiraz ediyoruz.

2002 yılında 1 litre mazot almak için 4 kilo 700 gram buğday satmak zorundaydı çiftçi.2014’te bir litre mazot almak için 6 kilo 200 gram buğday satacaksınız ki bir litre mazot alasınız.

Meydanlara çıktım, dedim ki çiftçi için mazotu 1.5 lira yapacağız. Sözüm söz, mazotu 1.5 lira yapacağız. Ben eski maliyeciyim, vergi nasıl toplanır, nasıl harcanır, ben çok iyi bilirim. 27.5 yılımı devlette bu işe harcadım.

Neden 1.5 lira? Petrol doğru, rafineri de işleniyor o da doğru, rafineri kar koyuyor o da doğru, fiyat ne 1 lira 21 kuruş. Biz kaç diyoruz 1.5 lira,  ÖTV ve KDV’yi almayacağız diyoruz. Sen yata verirken ben sana soru sormadım, ama ben çiftçiye verince sen itiraz ediyorsun.

Sen onlardan yanasın, ben çiftçiden yanayım.

Şunu yaymak istiyorlar, ‘çiftçi gidecek, istediği kadar kullanacak’. Çiftçi kayıt sistemi var, çiftçiye mazotu ucuz verdiğimiz zaman tatile mi gidecek, tarlaya gidecek, emek harcayacak.

Çiftçiye sözüm söz mazotu 1.5 lira yapacağım.

Çiftçiye verdikleri mazot desteği 550 milyon lira. Çiftçiden mazot üzerinden kaç lira vergi alıyorlar. Litre başına 2 lira 30 kuruş vergi alınıyor. Toplam vergi 9 milyar 200 milyon lira. Tam 17 kat. Bunun adı da mazot desteği veriyoruz. 9 milyar alacaksın 550 milyon vereceksin.

Biz ne yapacağız.

Tarım Kanunun 21. Maddesini eksiksiz  uygulayacağız. 17 milyar sizin teşvik edilmeniz gerekiyor Türk Lirası olarak.

Mazottan ÖTV ve KDV kaldıracağız. Mazotu 1.5 lira yapacağız.

Her köyde bir ziraat mühendisinin olması lazım.

Tarımsal piyasaları düzenleme ve denetleme kurumu diye yeni bir kurum kuracağız.

Fındık borsasını Karadeniz’de kuracağız.

Şeker politikasını yeniden gözden geçireceğiz.

Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin kara gün dostu olacak.

-MEVSİMLİK TARIM İŞÇİLERİNE EMEKLİLİK HAKKI SÖZÜ VERDİ-

Mevsimlik tarım işçileri. O insanlara da sosyal güvence getirmemiz lazım. Onların da emeklilik hakkı olabilmeli.

- HİÇBİR AİLENİN GELİRİ 720 LİRANIN ALTINDA OLMAYACAK-

Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Aile Sigortasını getireceğiz.

-“DEVLET KİNLE YÖNETİLMEZ”-

Devlet kinle yönetilmez, devlet öfkeyle yönetilmez. Devlet cahillikle yönetilmez. Devlet akıl ve mantıkla yönetilir." (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@