Kılıçdaroğlu: Birileri Parsel Parsel Pazarlıyor, Birileri Görkemlileştiriyor

İZMİR (ANKA) –Fuar İzmir’i açılışını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birileri yönettiği kenti parsel parsel tezgahlıyor, pazarlıyor, birileri yaşadığı kenti parsel parsel görkemlileştiriyor. Aradaki fark budur” d

Haberler 25.03.2015, 12:22
Kılıçdaroğlu: Birileri Parsel Parsel Pazarlıyor, Birileri Görkemlileştiriyor

İZMİR (ANKA) –Fuar İzmir’i açılışını yapan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Birileri yönettiği kenti parsel parsel tezgahlıyor, pazarlıyor, birileri yaşadığı kenti parsel parsel görkemlileştiriyor. Aradaki fark budur” diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı üstlenilen, Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi olma özelliği taşıyan Fuar İzmir’in açılışında konuştu. CHP’nin demokrasiyi, hukuku hep savunduğu ancak ekonomiye fazla önem vermediği yönünde değişik çevrelerden eleştiriler geldiğini anlatan Kılıçdaroğlu, “Ama o çevrelere şunu anlatmak isterim, demokrasi ve hukukun olmadığı yerde hiçbir şey olmaz ama biz ekonomiyi asla unutmayız, ekonomi bizim çok ama çok önemlidir” dedi.

-“ANKARA’DAKİLER BUNU İYİ DUYSUNLAR..”-

Atatürk’ün “Savaş meydanlarında kazanılan zaferler, ekonomik zaferlerle taçlandırılmadıkça bağımsızlığınızı devam ettiremezsiniz” dediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Yüzde yüz doğru. Eğer güçlü olmak, söz sahibi olmak, bütün dünyanın size saygı duymasını istiyorsanız ekonominiz güçlü olacak. Ekonominin güçlü olması bizim en büyük arzumuzdur. Bizi ekonomik açıdan eleştirenler istirham ediyorum, gelsinler Fuar İzmir’i gezsinler, gelsinler İzmir’e baksınlar. Laf aramızda, bunlardan birisi, bir büyükşehir belediye başkanı İzmir’e geliyor ve Aziz Bey’e (Kocaoğlu) sözde ders verecek, ‘Efendim İzmir kötü yönetiliyormuş’… Az önce söyledim, Türkiye’de borçsuz ender belediyelerden birisidir İzmir. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin kredi notu, Türkiye Cumhuriyeti’nin kredi notundan daha iyidir, Ankara’dakiler bunu iyi duysunlar” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun tek istediğinin İzmir için “ayrım yapılmaması” olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, “Yüzülebilir körfezden söz etti. Kanal yapılacak oraya, iki yıldır Ankara’dan ÇED raporu gelmiyor. Engel çıkarıyorlar ama hangi engeli çıkarılarsa çıkarsınlar İzmir’i Türkiye’nin gözbebeği, incisi yapacağız, karalıyız” dedi.

Kocaoğlu’nun fuar alanı almak için, “geldim, tek tek, parsel parsel görüştüm, tamamını satın aldım ve bu görkemli eseri ortaya çıkardım” dediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Bir de Ankara’yı düşünün, ‘parsel parsel’ lafı sizlere bir şeyler hatırlatıyor herhalde. Ne diyordu Hükümet Sözcüsü kendi büyükşehir belediye başkanı için, ‘ben onu çok iyi tanırım, Ankara’yı parsel parsel sattı’ diyor. Birileri yönettiği kenti parsel parsel tezgahlıyor, pazarlıyor, birileri yaşadığı kenti parsel parsel görkemlileştiriyor. Aradaki fark budur. Bizim temel özelliğimiz şudur, her kuruşun hesabını vermek boynumuzun borcudur” diye konuştu.

CHP’li belediyelerin projeleri için Ankara’dan para değil, “engel” geldiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Unutmayın Aziz Bey’le ilgili operasyon yapıldı 400 yılla yargılanıyor, ister 400 yıl, ister bin 400 yıl. Biz inandığımız doğrudan asla dönmedik, dönmeyeceğiz. Tek hedefimiz halka hizmet etmek” dedi.

-“BÜTÜN AVRUPA’NIN BAKACAĞI YENİ OPERA BİNASININ DA TEMELİ ATILACAK”-

İstanbul ve Ankara’nın yaşanabilir kentler olmaktan çıktığını ancak ABD’deki sivil toplum örgütlerinin İzmir’i dünyanın en saygın kentlerinden birisi olarak kabul ettiğini ifade eden Kılıçdaroğlu,  “Burada sosyal demokrat bir belediye başkanının varlığı nedeniyledir. Eğer İstanbul yaşanabilir bir kent olmaktan hızla uzaklaşıyorsa, orada AKP’li bir belediye başkanı olmasındandır. Her şeyi sattılar, ranta verdiler her şeyi. Bakın burada, tarihi bütün yerler, fabrikalar parsel parsel satılmadı, Eskişehir’de olduğu gibi kültür merkezleri yapıldı. Yeni sanat merkezleri de yapılacak. Bütün Avrupa’nın bakacağı güzel opera binasının da İzmir’de temeli atılacak. İzmir sadece Türkiye değil, bir dünya kenti olacak.

-“PARSEL PARSEL SATANLAR KAYBEDECEKLER”-

Kılıçdaroğlu, 21. yüzyılın büyük metropollerin turizm, sanat, entelektüelite ve yaratıcılık alanlarında birbiriyle yarıştığı bir yüzyıl olduğunu ifade ederken, bu alanda Türkiye’den en ciddi rekabetin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapıldığını belirtti. İzmir’in şanını, unvanını bütün dünyaya duyuracaklarını kaydeden Kılıçdaroğlu şöyle devam etti:

“Bu fuar yapıldı, kim kazandı, İzmirliler. Otellerde yer yok, esnaf kazanıyor, taksiciler, lokantacılar kazanıyor. Kim kaybediyor, kendi yönettiği kenti parsel parsel satanlar kaybediyorlar, kaybedecekler. Önümüzde bir süreç var, 7 Haziran. Yolda gelirken bir vatandaş ‘ne olursun bizi bu haramilerden kurtarın’ dedi. İzmir’den bütün Türkiye’ye sesleniyorum. Kul hakkı yemenin en büyük günah olduğunu, halka hesap vermenin siyasetin namusu olduğunu kabul ediyorsanız 7 Haziran geliyor, tercihinizin belli olmalı artık. Türkiye’nin yeniden dirilmesi ve şaha kalkması lazım. Bunun için 4 yıl için yetki istiyorum, 4 yıl içinde yeni bir Türkiye olacaktır, özgür, büyüyen, ayrımcılık yapan değil birleştiren bir Türkiye olacaktır. Hiç kimsenin etnik kimliğiyle, yaşam tarzıyla, inancıyla ilgilenmeyen, herkese saygı gösteren yeni bir siyaset anlayışını Türkiye’de egemen kılacağız. Bunun szöü veriyorum ve bu sözün arkasında duracağım. Daha çok şeyi birlikte başaracağız. İzmir’de, diğer belediyelerimizde başarıyoruz. Sıra geldi Türkiye’ye, Türkiye’de de başaracağız. Türkiye’yi de yücelteceğiz.”

Kılıçdaroğlu sözlerini, büyük şair Nazım Hikmet’i anarak “Yaşamak bir ağaç gibi tek ve hür ve bir orman gibi kardeşçesine olmalıdır” diyerek bitirdi.

Konuşmaların ardından Kılıçdaroğlu ve beraberindeki milletvekilleri açılış kurdelesini keserek fuarda incelemelerde bulundu. Fuar İzmir, 21. MARBLE İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı ile faaliyetine başladı. (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@