Kılıçdaroğlu: Belde Belediyeleri İçin Referandum Yapacağız

TOKAT (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında bütün beldelerde referandum yapacağız, ‘beldenin açılmasını istiyor musun, istemiyor musun?’ İstiyorlarsa o beldeleri tamamen açacağız, kendi belediye başk

Haberler 07.05.2015, 19:12
Kılıçdaroğlu: Belde Belediyeleri İçin Referandum Yapacağız

TOKAT (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “CHP iktidarında bütün beldelerde referandum yapacağız, ‘beldenin açılmasını istiyor musun, istemiyor musun?’ İstiyorlarsa o beldeleri tamamen açacağız, kendi belediye başkanlarını kendileri seçecekler. Demokrasi bu” dedi.

Kılıçdaroğlu partisinin Tokat mitinginde halka hitap etti. Türkiye’nin en temel sorunun işsizlik olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, işsizlikle mücadele edeceklerini, birinci amaçlarının bu olduğunu vurguladı. Yabancılara İstihdam Kanun Tasarısından söz eden Kılıçdaroğlu, “Altında Başbakan ve bütün bakanların imzası var. Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsizimiz var, bunlara iş bulmuyorsun, yabancılara iş bulmak için kanun tasarısını parlamentoya getiriyorsun. Hiçbir Tokatlının bunu unutmamasın istiyorum. Senin çocuğun işsiz, onun derdi ‘yurtdışından işsizleri nasıl getireceğim, Türkiye’de onlara nasıl iş vereceğim.’ O nedenle mücadelede birinci alanımız işsizlikle olacaktır” dedi.

-“İKRAMİYEME İTİRAZ EDİYORSUN, BEN DE SANA OY VERMEYECEĞİM’ DİYECEKSİN”-

Güzel bir Türkiye için refahını tabana yayacaklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

“Refahı tabana yaymanın bir yolu var, Ramazan ve Kurban Bayramlarında emeklilere birer maaş ikramiye vereceğiz, dedik. Sözüm söz. Yine koro haline bağırdılar, ‘vay efendim kaynağı nereden bulacaksın, nasıl vereceksin?’ Bütün emekli kardeşlerime sesleniyorum, sana iki aylık ikramiye verirken, ‘kaynağı nereden bulacaksın’ diye soranlara diyeceksiniz ki, ‘yeter ya, bir maaş ikramiyeme bile itiraz ediyorsun, ben de sana oy vermeyeceğim’ diyeceksin. Bunun emekliye ikramiye dedik, ‘oy vermeyeceğim’ diyeceksin. Sanki emekliye dünyanın parasını veriyoruz, altı üstü bir emekli maaşı, onunla da zaten zor geçiniyor. Bırakın da bari bayramlarda rahat etsin. O parayı bulacağım, emekliye vereceğim. Bütün hortumları sözüm söz keseceğim.

-“AYDA BİN 500 LİRAYA BİLE GÖZ DİKİYORLAR”-

‘Asgari ücret bin 500 lira olacak’ dedik. Yine koro halinde, ‘Nasıl olur’ dediler. Bir asgari ücret hesabı yapayım size; 5 kişilik bir aile düşünün, günde bir öğünde bir çay içsinler, bir de simit yesinler, bir öğün 10 lira, bir ayda 900 lira ediyor. Asgari ücret 949 lira, geriye kalıyor 49 lira. Şimdi ben Ankara’da koltuklarında oturan insanlara soruyorum, arkadaşlar siz de vicdan var mı?  49 lirayla bu asgari ücretli, ev kirası mı ödesin, oku masrafını mı, su, elektrik parasını mı ödesin? Yahu altı üstü vereceğimiz ayda bin 500 lira, ona bile göz dikiyorlar. ‘O para verilemez’  diyorlar. O parayı vereceğim, asgari ücretli de nefes alacak bu ülkede.”

-REFARANDUM SÖZÜ-

Tokat’ın belde belediyelerinin en fazla kapatıldığı ikinci il olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“CHP iktidarında bütün beldelerde referandum yapacağız, ‘beldenin açılmasını istiyor musun, istemiyor musun?’ İstiyorlarsa o beldelerin tamamen açacağız, kendi belediye başkanlarını kendileri seçecekler. Demokrasi mi diyorsunuz, demokrasi bu. Herkes kendi belediyesini açsın. Referandum sonucu ‘biz belediye istemiyoruz’ diyorlarsa, mesele yok. Köy tüzel kişiliklerinin hakları alındı, harçları alındı. Şimdi köyde oturanlar su parası ödeyecekler, pahalı su parası ödüyorlar. Şimdi bize şikayet ediyorlar, ‘nasıl oldu bu?’ Biz defalarca uyardık, ‘bakın bu kanun çıkarsa başınıza bunlar gelir’, dedik. Fatura gelmeden inanmadılar, şimdi fatura geldi, şikayet ediyorlar. Sizin şikayetlerini yine biz dinliyoruz, yine biz çözeceğiz.

-O SÖZÜ YENİDEN İSTEDİ: “SANDIĞA BİRLİKTE GİDİN”-

Sizden 4 yıl için yetki istiyorum. İktidara 13 yıllık bu millet kredi açtı, ‘gel tek başına ülkeyi yönet’ diye. 13 yılın sonunda hangi sorunuzu çözüldü? 6 milyon 200 bin işsiz, 17 milyon yoksul yarattılar. Sözüm söz 4. yılın sonunda hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak, her ailenin sigortası, güvencesi olacak.

4. yılın sonunda huzurlu bir Türkiye göreceksiniz, iç dünyasında barışık bir Türkiye. Ben kendi ülkemde çatık kaşla gezen insanlar istemiyorum, insanımın güler yüzlü olmasını istiyorum. Refahı taban yaydığınız zaman, güzel bir Türkiye olacak, her evde huzur, barış olacak, her evde tencere kaynayacak. Ben bunları yapmaya söz verdim, yapacağım. Bana yetki verin, göreceksiniz bunlar nasıl yapılıyor.

Benim çocuklarımın yatak odaların boy boy para kasaları olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde ayakkabı kutuları olmayacak. Ben sadece ve sadece sizin çalışacağım ve bütün yurttaşlarımdan bir söz istiyorum, geçen seçimlerde CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı alın, beraber omuz omuza, gülerek, kardeşçe, barış içinde sandığa gidin ve şunu söyleyin, gelin yeni bir başlangıç yapalım, yaşanacak, herkesin kazandığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edelim.

-“EMEĞİM HEPİNİZE HELAL OLSUN”-

Türkiye’ye 17 milyon yoksul yakışmıyor, çocukların yatağa aç girdiği bir Türkiye bizim içimize sinmiyor. Neden daha üretmeyelim, neden daha fazla kazanmayalım, neden kazandığımızı hakça üretmeyelim. Yıllar önce Rahmetli Ecevit söylemişti, ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen, bunu istiyorum.

Ben de size bir söz veriyorum, gün 6 saat 6 saat, 12 saat 12 saat, 24 saat 24 saat, 36 saat 36 saat, sizin için çalışacağım. Sizin için alın teri dökeceğim, sizin için emeğim olacak. Emeğim hepinize helal olsun, diyeceğim. Halka  hizmet etmenin hakka hizmet etmek gibi kutsal bir görev olduğunu biliyorum.”

Kılıçdaroğlu, alandan gelen “Halkın umudu Kılıçdaroğlu” sloganları üzerine “Benim umudum da sizlersiniz” diye karşılık verdi.  (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@