Kılıçdaroğlu: Başbakan'a Sorun, Formülünü Söylesin

ARDAHAN (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan mitinginde Asgari ücreti bin 500 lira yapacakları vaadine iktidardan gelen eleştirilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Başbakan buraya gelecekmiş, ona sorun bin 500

Haberler 04.05.2015, 15:28
Kılıçdaroğlu: Başbakan'a Sorun, Formülünü Söylesin

ARDAHAN (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Ardahan mitinginde Asgari ücreti bin 500 lira yapacakları vaadine iktidardan gelen eleştirilere yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, “Başbakan buraya gelecekmiş, ona sorun bin 500 lira ne zaman zulüm olmuş Allah aşkına? 5 kişilik bir aile günde sadece bir simit ve çay yese, bir ayda 900 TL. Asgari ücret 949 TL, geriye kalıyor 49 lira. Sorun Sayın Başbakan’a 49 liraya bu aile, nasıl yapacak bunu? Asıl sen bana bunun formülünü söyle de millet rahat etsin” dedi.

Kılıçdaroğlu partisinin Ardahan mitinginde konuştu, seçim vaatlerini anlattı. “Sizin için çalışacağım” diyerek sözlerine başlayan Kılıçdaroğlu, “Bu ülkeyi kavgadan uzak tutacağım, huzuru getireceğim, sözüm söz. Bu ülkede hiç kimseyi inancından, kimliğinden, yaşam tarzından dolayı asla ötekileştirmeyeceğim, bütün insanları kucaklayacağım” dedi. CHP Lideri, “Başbakan Kemal” sloganları üzerine de “İnşallah o da olacak, sizin desteğinizle olacak” diye konuştu.

AK Parti iktidarı için “13 yıldır ne yaptılar” diye soran Kılıçdaroğlu, “Ardahan’da işsiz var mı, var ama onların çocukları işsiz değil. Niye sizin çocuğunuz işsiz? Sözüm söz, Kılıçdaroğlu sözü, işsizlik sorununu çözeceğiz” dedi. Türkiye’nin 13 yılda geldiği noktada, 6 milyon 200 bin işsizin olduğunu, 3 milyon 750 bin hanede 17 milyon yoksulun bulunduğu, izlenen dış politika sonucunda Türkiye’de bulunan 2 milyon Suriyeli için 5,5 milyar dolar harcandığını belirten Kılıçdaroğlu, “Ardahan’a ne yaptılar Allah aşkına? Sözüm söz Et ve Süt Kurumu’nu yeniden inşa edeceğiz, yeniden besicinin dostu olacak” dedi. Ardahan Milletvekili Ensar Öğüt’ü işaret ederek, nerede besicinin sorunu varsa önce Onun isminin akla geldiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Türkiye canlı hayvan ihraç ederdi, şimdi ne oldu da bu ülke kurban ithal etti, saman ithal etti? Suyumuz, güneşimiz, meramız mı eksik? Eksik olan akıllı, dürüst, namuslu siyaset. Bu ülkede cebini düşünen siyaset var. CHP iktidarında ilk 100 günde siyasi ahlak yasası çıkaracağız, dürüst, namuslu, halkı düşünen insanlar siyaset yapsın. Siyaset halkın sorunlarını çözmek için yapılır, ülkede yoksulluk olmasın, çocuklar yatağa aç girmesin diye yapılır. Onlar ceplerini, yandaşlarını düşünüyorlar. Sözüm söz, benim için yandaş yok, benim için vatandaş var” diye konuştu.

-“HORTUMCULAR ZARAR EDECEK”-

Kılıçdaroğlu, 11 milyon emeklinin 8 milyonunun aylık gelirinin bin liranın altında olduğunu belirterek, “Dedik ki, emeklilere bayramlarda birer maaş ikramiye vereceğiz, koro halinde bağırıyorlar ‘veremezsin’.  Niye, kaynak yokmuş. Senin kaçak sarayına, Suriyeliye kaynak var, emekliye gelince kaynak yokmuş. Bu ülkenin kaynağı var, bütün mesele şu, kaynağı kim için kullanacaksın? Yandaş için mi, vatandaş için mi? Ben vatandaş için kullanacağım, kaynak zaten var, emekliye Ramazan ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceğim, sözüm sözdür” diye konuştu.

Çalışan emeklilerden kesilen sosyal güvenlik destek primini kaldıracaklarını da belirten Kılıçdaroğlu, “Sen aylığını tam alacaksın hiç endişen olmasın. Onların aklına şu geliyor, emekli iki maaş ikramiye alınca götürüp İsviçre Bankalarına yatıracak diye düşünüyorlar. Oysa bakkaldan alışveriş yapacak, hem esnaf, hem emekli kazanacak, toptancı, sanayici kazanacak. Bu işin zarar edeni yoktur. Kim zarar edecek, hortumcular zarar edecek. Ardahan’dan söylüyorum, Ankara’dakiler duysun, sözüm söz kaçak saraya bağlanan bütün hortumları Allah’ın izniyle keseceğim. Yeni, düzgün ve adaletli bir sayfa açacağız. Refahı tabana yayacağız” dedi.

-“BENİM KARDEŞLERİMİN, ÇOCUKLARIMIN ADINI BİLMEZSİNİZ, KÖŞEYİ DÖNMEDİLER”-

AK Parti iktidarının refahı bir avuç insanda topladığını ifade eden Kılıçdaroğlu, refahtan vatandaşın faydalanacağını, böylece yoksulluğun tarihe gömüleceğini belirterek şöyle devam etti:

“Ben sizden birisiyim, Anadolu çocuğuyum ben. Annem, ablam okuma-yazma bilmediler. 7 kardeşiz, içlerinden üniversiteye giden sadece benim. Benim kardeşlerimin adını bilmezsiniz. Çocuklarımın da adını bilmezsiniz, hiçbirisi de köşeyi dönmedi. Ama hepsi alınlarının teriyle geçiniyorlar. Benim çocuklarımın, kardeşlerimin gemileri yok. Siz nasıl yaşıyorsanız, onlar da öyle yaşıyorlar. O nedenle söylüyorum, ben sizden birisiyim, sizin kardeşinizim, sizin derdinizi en iyi bilen benim.

13 yıldır yoksulluğu bitirmediler, yoksulluğu yönettiler. Ben sizden sadece 4 yıl için yetki istiyorum, 4 yılda güzel bir Türkiye göreceksiniz. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak, Aile Sigortasını getireceğiz. Her aile sosyal devletin güvencesinde olacak.

-“BAŞBAKAN’A SORUN”-

‘Asgari ücreti bin 500 lira yapacağım’ dedik, ‘Vay efendim nasıl yaparsın…’ Maliye Bakanı ‘işçiye zulümdür’ diyor. Sen ayda 13, 14 bin lira para alırken zulüm değil de işçi bin 500 lira aldığı zaman mı zulüm mü oluyor?

Buraya gelecekmiş Sayın Başbakan, ona sorun Allah aşkına bin 500 lira ne zamandan beri zulüm olmaya başladı? Ben size bir zulüm tablosu anlatayım; 5 kişilik bir aile düşünün, günde sadece bir simit ve çay yeseler, bir ayda 900 TL. Asgari ücret 949 TL. Çay ve simit hesabını düşünce geriye kalıyor 49 lira. Şimdi sorun Sayın Başbakan’a 49 lirayla bu aile elektrik parasını mı, mutfak masrafını mı, otobüs parasını mı versin, çocuğunun okul masrafını mı karşılasın, nasıl yapacak bunu? Asıl sen bana bunun formülünü söyle de bu millet de rahat etsin. Ben söylüyorum asgari ücreti bin 500 lira yapacağım.”

-“GEÇMİŞTE KİME OY VERDİNİZ SORUN DEĞİL AMA 7 HAZİRAN’DA BERABER YOLA ÇIKALIM”-

Hayatı boyunca hep devleti, vatandaşı, Türkiye’yi düşündüğünü ifade eden Kılıçdaroğlu, yoksul olan 3 milyon 750 bin haneye huzur, barış getireceklerini vurgulayarak, “Kırmızı ışıkta dilencilik yapmayacak. 13 yılda yoksulluğu bitirmediler, 4 yıl da ben bu coğrafyada yoksulluğu tarihe gömeceğim. 13 yıl izin verdiniz, ülkeyi yönettiler. Kimse engel de çıkarmadı. Ama 13 yıl kendilerini düşündüler. Yeni bir sayfa açalım, geçmişte hangi partiye oy verdiniz, benim için hiç sorun değil ama 7 Haziran’da beraber yola çıkalım. Bu ülkeye barışı, kardeşliği getirecek olan parti CHP’dir” dedi.

-“ALINLARINA YAPIŞTIRACAĞIM”-

Bu ülkede yoksulluğu, işsizliği, insan haklarına aykırı olan taşeronu bitirecek olan partinin de CHP olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Mazotu 1,5 lira yapacağım’ dedim, yine koro halinde bağırıyorlar, ‘Efendim, nasıl olacak?’ Petrolün rafineri çıkış fiyatı 1 lira 21 kuruş, ben çiftçiye kaça söz veriyorum 1,5 lira, zarar eden yok. Çıkıp ‘rafineri çıkış fiyatı 1,21 kuruş değildir’ desinler bakalım. Alınlarına o 1 lira 21 kuruşun nasıl hesaplandığını, söz veriyorum yapıştıracağım. ‘Mazottan KDV ve ÖTV’yi nasıl kaldırırsın’ diyorlar. Kardeşim sen, yakuttan, pırlantadan, elmastan kaldırıyorsun ben de çiftçinin mazotundan kaldırıyorum. Sen kendi çocuklarının gemilerine mazotu kaçtan veriyorsun, 1 lira 21 kuruşun da altından veriyorsun. Bizim projelerimiz halktan yana projeler, yoksulluğu tarihe gömen, ‘emekli de bu ülkenin birinci sınıf yurttaşıdır’ diyen projeler. Bizim projelerimiz çiftçinin, besicinin ürettiği, alın terinin karşılığını aldığı projeler. O nedenle 7 Haziran’da altı okun altına mührümüzü basacağız.”

Kılıçdaroğlu, miting öncesinde Kars Havaalanından Ardahan’a karayolu ile giderken Susuz İlçesinde (Cilavuz) vatandaşların ısrarı üzerine mola verdi. CHP seçim ofisinde vatandaşlarla bir araya gelen Kılıçdaroğlu, çay içerek sohbet etti.(ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@