Kılıçdaroğlu: Atatürk'ün Görkemli Türkiyesi'ni Yeniden Şaha Kaldıracağız

BARTIN (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Her kuruşun hesabını vermek bizim boynumuzun borcu olacak. Eğer kuruşun hesabını vereceğiz, bu güzel ülkeyi şaha kaldıracağız. Büyüyen, üreten, güler yüzlü bir Türkiye, b

Haberler 12.05.2015, 18:32
Kılıçdaroğlu: Atatürk'ün Görkemli Türkiyesi'ni Yeniden Şaha Kaldıracağız

BARTIN (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Her kuruşun hesabını vermek bizim boynumuzun borcu olacak. Eğer kuruşun hesabını vereceğiz, bu güzel ülkeyi şaha kaldıracağız. Büyüyen, üreten, güler yüzlü bir Türkiye, bölgesinde dışlanan değil, sorunlar çıktığı zaman başvurulan bir Türkiye yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görkemli Türkiye’sini yeniden şaha kaldıracağız” dedi.

Kılıçdaroğlu, partisinin Bartın Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen mitinginde halka hitap etti. “Başbakan Kemal” sloganlarıyla karşılanan CHP lideri, “7 Haziran’a hazır mısınız?” diye sorarak, seçmenlerden sandığa giderken daha önceki seçimlerde CHP’ye oy vermemiş bir vatandaşı da ikna etmelerini istedi. Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsizin, 17 milyon yoksulun, aylığı bin liranın altında olan 8 milyon emeklinin, yanlış dış politika sonucu 2 milyon Suriyelinin olduğunu, Suriyelilere 5,5 milyar dolar harcandığını, 350 bin öğretmenin atama beklediğini, iki Trakya büyüklüğünde alanın ekilmediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bunlar 13 yıldır tek başına iktidar olan bir partinin önümüze koyduğu tablo” dedi.

-“İŞSİZLİK YÜREĞİMİZİ YAKAN BİR OLAYDIR”-

Kendisinin ülke için, vatandaş için çalışacağını, “kendi cebini düşünen değil, halkın cebini düşünen siyaset anlayışını” benimsediğini ifade eden Kılıçdaroğlu, “Hiçbir ayrım yapmadan her çocuğa iş, aş bulacağız, asıl hedefimiz bu olacak” diye konuştu. Yabancı İstihdamı Kanunu tasarısına tepki gösterirken, kararı kürsüden gösteren Kılıçdaroğlu, “Bu bir Bakanlar Kurulu kararı. Başbakan Davutoğlu’nun imzası var. 6 milyon 200 bin işsizimiz var, siz bunlara iş bulacak yerde, ‘ben yabancıları Türkiye’de nasıl çalıştıracağım’ onun kanun tasarısı. Bartın’ın, Türkiye’nin insafına sunuyorum; 6 milyon 200 bin işsizimiz var ve geldiğimiz nokta bu. İşsizlik nedir biliyor musunuz? Eğer bir evde işsiz bir çocuk varsa o evde huzur yoktur. Anne-baba bekler, ‘çocuğum nasıl iş bulacak da, düzenli geliri olacak, ben onu evlendireceğim’  diye. İşsizlik bu kadar yüreğimizi yakan bir olaydır” dedi.

-EMEKLİLERE: KAYNAK YOK DİYORLARSA 'OY YOK' DEYİN-

Bir avuç insanın elinde toplanmış refahı CHP’nin tabana yayacağını belirten Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Şimdi soru şu biz bunu nasıl yapacağız? Eğer siz emekliyi korursanız, emekliye ‘iki maaş ikramiye vereceğim’ derseniz, bütçe gelirlerinin bir kısmı tabana gitmiş olur, 11 milyon emekliye gitmiş olur. Emekliler en azından Ramazan, Kurban bayramında rahat edecek. Bunlar koro halinde itiraz ediyorlar, ‘Vay efendim emekliye parayı nasıl vereceksin.’ Hayatımda duyduğum en ayıp sorulardan birisidir. Sen kaçak saray yaparken sana kaynak sorduk mu? Kaçak saray için, yandaşın için, çocukların için, herkes için var, emekliye gelince yok.

11 milyon emekli kardeşimin, 44 bini Bartın’da. O emekli kardeşlerime sesleniyorum;  eğer onlar size ‘kaynak yok’ diyorlarsa, siz de deyin ki ‘kusura bakma bizden de size oy yok.’ Oy vermeyin. Size bu toplumun vefa borcu var. Yıllar yılı çalıştınız, ürettiniz, verginizi ödediniz, emekli oldunuz, açlığa mahkum edildiniz. Sizin bu hükümette sahibiniz yok. Sizin sahibiniz CHP’dir, asla unutmayın. Bartın’daki 44 bin emekli kardeşim dinlesin; bütün seçin meydanlarında hakkınızı savunan, sizin için çaba harcayan tek bir parti var, o partinin adı CHP’dir.

Emekli parayı ne yapacak, gidecek esnaftan alışveriş yapacak, kim kazanacak; emekli, esnaf, toptancı, sanayici kazanacak. Yani herkes kazanacak ama bir grup kaybedecek, hortumcular kaybedecek yani telaşı ondan. ‘Nereden bulacaksın’ diyor, vereceğim göreceksin sen.”

-“HALKÇI DÜZENDE PARA ONLAR İÇİN YOK, SİZİN İÇİN VAR OLACAK”-

Bu bölgenin kömür yataklarının zengin olduğunu ancak çalıştırılmadığını ve istihdam yaratılmadığını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Onların derdi başka bizim derdimiz başka. Biz o ocakları çalıştıracağız. Dışarıdan kömür geleceğine burada kömür yok mu? Adam gibi çalıştıracağız, iş kazalarının olmadığı, bütün güvenlik önlemlerinin alındığı, uluslararası standartlarda uygun olarak çalıştıracağız. Eğer insanların iş güvencesi varsa, evlerine akşam huzur içinde dönüyorlarsa o Türkiye yaşanacak bir Türkiye’dir” diye konuştu.

Vaatlerin sıralarken, modern kölelik olarak nitelendirilen taşeron işçiliği de kaldıracaklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Parayı nerden bulacaksın’ diye size de soruyorlardır. Yeri geldiği zaman da ‘Türkiye, dünyanın en büyük 20 ekonomisinden biri’ diyorlar. Ben bunları savununca niye itiraz ediyorsun. Para onlar için var, sizin için yok. Ama halkçı düzende para onlar için yok, sizin için var olacak” dedi.

-“İKTİDAR PARTİSİNDEN BİR MİLLETVEKİLİ ADAYI GÖRÜRSENİZ…”-

Kılıçdaroğlu dünyanın en pahalı mazotunun Türkiye’de olduğunu kaydederek, “Eğer iktidar partisinden bir milletvekili adayı görürseniz şu soruyu sorun; Dünya Enerji Ajansı diyor ki, dünyanın en pahalı mazotu Türkiye’de. Niye böyle, yazık değil mi bizim insanımıza. Ona da itiraz ediyorlar, ‘nasıl vereceksin’ diye.  Ben eski maliyeciyim, vergi nedir, bütçe nedir, para nasıl harcanır bilirim, kul hakkı yemenin ne menem bir bela olduğunu da bilirim. Sen mazotu yatlara 1 lira 21 kuruştan verirken sorduk mu? Ben de çiftçiye 1,5 liradan vereceğim. Onlar yata ben çiftçiye. Elmasta, yakutta ÖTV yok, çiftçinin mazotunda ÖTV var. Senin tercihin inciden, pırlantadan, yattan, kattan yana, benim tercihim çiftçiden, üretimden, alın terinden yana. Aramızda bu kadar fark var” diye konuştu.

-“GERİLİMLERİN DEĞİL BERABER YAŞAMANIN NE KADAR GÜZEL OLDUĞUNU GÖREN BİR TÜRKİYE”-

Yaşanacak bir Türkiye için 4 yıllık yetki isteyen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“4. yılın sonunda bu güzel ülkede Türkiye’de hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Hiçbir ailenin geliri 720 liranın altında olmayacak. Göreceksiniz 4. yılın sonunda güzel bir Türkiye, huzurlu bir Türkiye, kendi içinde barışık olan bir Türkiye, sokaklarında, caddelerinde çatık kaşlı değil, güler yüzlü insanların dolaştığı bir Türkiye, gerilimlerin değil beraber yaşamanın ne kadar güzel olduğunu gören bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Asıl hedefimiz budur; büyüyen, üreten, ekonomisi güçlü, işsizi, yoksulu olamayan Türkiye. Babalarımız, dedelerimiz, Ulusal Kurtuluş Savaşını verdiler, kazandılar. O yoksulluk içinde ülkeyi demir ağlarla ördüler, yüzde 7, 8, 9, 10’luk büyüme sağladılar. Bütün hastalıkları yendiler, fabrikalar kurdular, o dönemlerde uçak dahi yaptılar.

21. yüzyıldayız, geldiğimiz yerden, kavgalardan, yoksulluktan, yolsuzluklardan, yasaklardan bıktık. Bütün bunları değiştirmeye hazır mıyız? O zaman 7 Haziran’da sandığa gideceğiz. Benim tek görevim var o da size hizmet etmektir. O zaman partiye destek vereceksiniz.

-“ŞAHA KALKMIŞ BİR TÜRKİYE”-

Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Benim bakanlarımın evlerinde, ayakkabı kutularında dolarlar olmayacak, birilerinin önünde yan gelip yatmayacak. Hiç kimsenin hakkını yemeyeceğiz. Her kuruşun hesabını vermek de bizim boynumuzun borcu olacak. Eğer kuruşun hesabını vereceğiz, bu güzel ülkeyi şaha kaldıracağız.

Şaha kalkmış bir Türkiye, büyüyen, üreten, güler yüzlü bir Türkiye, bölgesinde dışlanan değil, sorunlar çıktığı zaman başvurulan bir Türkiye yani Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün görkemli Türkiye’sini yeniden şaha kaldıracağız. Birilerinin önünde eğilip bükülen Türkiye değil, dışişleri bakanlarının parmakla çağırıldığı değil, onurlu duran, onurunu koruyan, bayrağını koruyan, halkının hakkını kuran bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Bunun yolu üretimden geçiyor. Türkiye üretirse güçlü olur, tüketirse değil. Türkiye, gencine istihdam yaratırsa güçlü olur. Türkiye saman ithal eden değil,  canlı hayvan ihraç eden ülke olursa güçlü olur. Türkiye bunların tamamını yapabilir. Gücümüz var, insanımız var. Eksik olan namuslu siyaset, eksik olan düzgün siyaset, eksik olan ahlaklı siyaset.”

-“KİRLİLİĞİ SİYASETTEN ARINDIRACAĞIZ”-

Bu nedenle iktidar olduklarında ilk dört ay içinde “Temiz Ahlak Yasası”nı çıkaracaklarını söyleyen Kılıçdaroğlu, “Kirliliği siyasetten arındıracağız, düzgün siyaset olacak. Siyaset halka adanmışlıktır, siyaset cep doldurma sanatı, köşeyi dönme sanatı değildir. Siyaset vatandaşın derdiyle ilgilenmek, vatandaşın mağduriyetini gidermektir. O nedenle sözüm sözdür. Bu ülke için, bayrağım için, sizin için, çocuklarımız için yeni bir sayfa açacağız. İşsizliğin, yoksulluğun olmadığı, güzel, görkemli Türkiye’yi yeniden şaha kaldıracağız, bunun için tek güvencem sizlersiniz” diyerek sözlerini bitirdi. (ANKA)

(GO/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@