Kılıçdaroğlu: 4 Yılda Türkiye'yi Uçuracağım

KOCAELİ (ANKA) - Dört yıllık yetki isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dört yılda Türkiye’yi uçuracağım. İşsizliği yeneceğiz. Dört yılda bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Dört yılda Türkiye’yi cennete çevireceğ

Haberler 16.05.2015, 18:11
Kılıçdaroğlu: 4 Yılda Türkiye'yi Uçuracağım

KOCAELİ (ANKA) - Dört yıllık yetki isteyen CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Dört yılda Türkiye’yi uçuracağım. İşsizliği yeneceğiz. Dört yılda bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. Dört yılda Türkiye’yi cennete çevireceğiz. İşçi memnun olacak, çiftçi, emekli memnun olacak. Herkes hakkını alacak” dedi.

Partisinin Kocaeli mitinginde konuşan CHP lideri, özetle şunları söyledi:

“7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapacağız. Ama yeni bir başlangıcın yolu yurttaşları sandığa götürmektir, onları ikna etmektir. Yaşanacak bir Türkiye için beraber çalışmaktır.

Şunu bütün yurttaşlarımın bilmesini isterim. 13 yıldır ülkeyi yönetiyorlar, tek başına yönetiyorlar. 13 yıl kredi açtık.

-“YUH ÇEKMEYİN ARKADAŞLAR”-

Yuh çekmeyin arkadaşlar, tepkinizi sandıkta gösterin. Eğer Türkiye’yi yaşanacak bir ülke olmaktan çıkardılarsa tepkiyi göstereceğiz, demokratik yollarla göstereceğiz, sandığa gideceğiz, derslerini vereceğiz, iş bu kadar basit.

Kocaeli bir anlamda sanayinin başkentidir. Ama Kocaeli’nde işsizlik var. Sadece Kocaeli’nde mi, Türkiye’nin her tarafında işsizlik var.

Yeni işsizlik rakamları açıklandı.

-HER DÖRT GENÇTEN BİRİSİ İŞSİZ-

Her dört gençten birisi işsiz.

Size söz verdim, Türkiye’yi 21. yüzyılın yıldızı haline getireceğiz.  İşsizlik sorununu çözeceğiz, yoksulluk sorunu çözeceğiz, emeklinin sorununu çözeceğiz, çiftçinin sorununu çözeceğiz, ne yapacağız, refahı tabana yayacağız. Büyümeden, kalkınmadan herkes nasibini alacak.

Yıl 2002… Türkiye nüfusunun yüzde 1’i toplam servetin yüzde 39’una sahip.

Yıl 2014… Türkiye nüfusunun yüzde 1’i toplam servetin yüzde 54.3’üne sahip. Demek ki refah tabana yayılmıyor, tepede bir grup refah içinde yaşıyor.

Biz ne diyoruz tepedekiler değil, alttakiler rahat edecek. Bir avuç insan değil, 70 milyon rahat edecek.

Refahı tabana yaymanın yolu, dedik ki birinci yolu, 11 milyon emeklimiz var. 11 milyon emeklinin yoksulluk içinde yaşadığını biliyorum. Onlara göre emekliler refah içinde yaşıyor. Ben de diyorum ki emekli refah içinde yaşamıyor, emekli Ramazan Bayramında, Kurban Bayramında torunundan kaçıyor.

-EMEKLİYE İKRAMİYE SÖZÜ-

Emekliye Ramazan Bayramında ve Kurban Bayramında birer maaş ikramiye vereceğim. İtiraz ediyorlar. Kaynağı nereden bulacaksın diye? Türkiye zengin bir ülke, ama onlar faydalanıyor, halk değil. Söz verdim, refahı tabana yayacağım. Emekliye iki maaş ikramiyeyi sözüm söz vereceğim.

-KAYNAK YANITI-

 Kaynağı nereden bulacaksın diyorlar. Sözüm söz, Kocaeli’nden söz, Türkiye’ye söz o kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim ve halka vereceğim.

Kendi çoluk çocuğuna gelince kaynak var, yandaşa gelince var; emekliye gelince kaynak yok.

Emekliye para da var emekliye de kaynak da var, hiç meraklanmayın.

1000 lira alıyorsa 1000 lira ikramiye vermek fazla mı?

Onlar yandaşlarını düşünüyorlar, ben sizi düşünüyorum, onlar köşeyi dönmeyi düşünüyorlar ben sizi düşünüyorum.

Ne diyordu rahmetli Ecevit, ne ezen ne ezilen insanca hakça bir düzen diyordu, aynısını yapacağız insanca hakça bir düzeni kuracağız. Herkesin huzur içinde yaşadığı bir Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz. Herkesin işi herkesin aşı olacak. Eğer bu ülkede işsizlik sorunu çözülmediyse o memlekette huzur olmaz.

Bir evi düşünün, çocuk askerden geldi işsiz, kız üniversiteyi bitirdi işsiz. O evde huzur olur mu?

-“BİR İŞSİZ ORDUSU YARATTILAR”-

6 milyon 200 binin üstünde  bir işsiz ordusu 13 yılda yarattılar. Bir işsiz ordusu yarattılar. Sizin çocuklarınız devlet memuru olmak için KPSS sınavına giriyor. Onların çocukları sınava giriyor mu, kursa gidiyor mu? Çünkü onların çocukları KPSS sınavına girmeden doğrudan devlet memuru oluyor.

Bu düzeni değiştireceğim. Bu ahlaksız düzeni yerle bir edeceğim.

Ben söz verdim, ülkem için, bu ülkenin güzel insanları için çalışacağım. Benim kişisel çıkar peşinde koşmak diye bir düşüncem yok. Benim için siyaset halka adanmışlıktır. Benim için siyasetçi kendi cebini değil, vatandaşın cebini düşünecek. Ama onlar kuralları değiştirdiler. Kendilerini düşünüyorlar, yandaşlarını düşünüyorlar. Benim için yandaş yok, benim için vatandaş var.

-“SENDİKALARIN KABUL ETMEDİĞİ KIDEM TAZMİNATI ASLA GEÇMEZ"-

Kocaeli aynı zamanda işçi kenti. Sizin kıdem tazminatına da göz diktiler, işçilerin. Sendikaların kabul etmediği bir kıdem tazminatı düzenlemesi asla ve asla parlamentodan geçmeyecektir.

-“TAŞERON İŞÇİLİĞİ TARİHE GÖMECEĞİZ”-

Örgütlenmenin önündeki engelleri kaldıracağız. Taşeron işçiliği tarihe gömeceğiz. Kişiler çalışıyorsa kadrolu çalışacaktır. Herkesin işi, herkesin iş güvencesi olacaktır.

Bu ülkede kimin sorunu varsa çözüm adresi CHP’dir. Bu ülkede yoksulluğu bitirmek istiyorsak çözüm adresi CHP’dir, işsizliği bitirmek istiyorsak çözümün adresi CHP’dir. Yolsuzlukla mücadele edip kul hakkı yememek nedir diye öğrenmek istiyorsa bir vatandaş çözüm adresi CHP’dir. Bu ülkede etnik kimlik üzerinden siyaset, inanç üzerinden siyaset, yaşam tarzı üzerinden siyaset yapmayacağız ve yaptırmayacağız.

Darbeleri kötülüyorlardı ama 12 Eylül’ün darbe hukukunu aynen savunuyorlar.

Taşeron işçilerin de kadroya alınması, sendikalı olması, grev ve toplu sözleşme haklarının olması bizim savunduğumuz temel ilkelerden birisidir.

Bugün Kefken’de bir tören var. 151 yıl önce Çerkez vatandaşlarımız Kafkaslardan göçtüler. Ağır bedeller ödediler. Kefken’e çıktılar.

Bütün yurttaşlarım hepiniz acıları paylaşmaya hazır olun. Çerkez yurttaşlarımız bu ülkenin büyümesine büyük emekler verdiler. Onları ve ölenleri rahmetle anıyorum. Onların acısı bizim acımızdır. Onların acılarını yürekten paylaşıyorum.

Kocaeli bir sanayi kenti, aynı zamanda kamyoncu yurttaşlarımın da en fazla olduğu kentlerden birisi. Onların da derdi var.

-KAMYONCU ESNAFA SESLENDİ-

Kamyoncu esnafa sesleniyorum, sen 13 yıl bekledin, kredi açtın, oyunu kullandın ama senin sorunların çözülmedi, şimdi gel 7 Haziran’da yeni bir başlangıç yapalım.  Senin K 1 belgeni kimse elinden almayacak. Minibüs plakası gibi taksi plakası gibi kamyon içinde plaka sınırlaması getireceğiz. Onların haklarını teslim edeceğiz

Kocaeli yurttaşların aynı zamanda çok borçlandıkları bir kent.

-“FAİZLERİN EN AZ YÜZDE 80’İNİ SİLECEĞİZ”-

Sözüm söz CHP iktidarında bu faizlerin en az yüzde 80’ini sileceğiz.  Vatandaş rahatlayacak. Bunun devlete yükü yok. Bankalarla anlaşacağız. Bankalar 19 milyar liralık kredi borcunu varlık yönetim şirketlerine 2 milyar 800 milyona satıyorlar. Bende diyeceğim ki 2 milyar 800 milyon mu ediyor, tamam kardeşim bırak orada vatandaşın borcunu sil, devlete yükü sıfır.

Onlara da sözüm var, CHP iktidarında onlar için kurs açacağım, devlet nasıl yönetilir, adam gibi nasıl yönetilir, hortumlama nasıl engellenir, vatandaşın borcu nasıl silinir, işçiye nasıl kadro verilir bunların tamamını öğreteceğim.

7 Haziran’da sandığa gideceğiz ama bu yetmez. Sizden bir söz istiyorum. Sandığa giderken geçen seçimlerde CHP’ye oy vermemiş herhangi bir vatandaşımızı ikna edeceksiniz.

 öyle 13 yıl değil, ben sadece 4 yıl için yetki istiyorum. 4 yılda Türkiye’yi uçuracağım. İşsizliği yeneceğiz. 4 yılda bu ülkede hiçbir çocuk yatağa aç girmeyecek. 4 yılda Türkiye’yi cennete çevireceğiz. İşçi memnun olacak, çiftçi, emekli memnun olacak. Herkes hakkını alacak. Herkes kazanacak ve sadece ve sadece hortumcular kaybedecek.

7 Haziran’da sandığa giderken CHP’ye oy vermemiş bir yurttaşı ikna edip sandığa götürmeye söz veriyor musunuz, ben de size söz veriyorum, gün 24 saatse 24 saat, 36 saatse 36 saat sizin için çocuklarımız için torunlarımız için bayrağımız için çalışacağım.

-POLİSE GÖSTERGE SÖZÜ-

Bizim bu mitingi düzenlememizde güvenliğimizi alan polis kardeşlerimiz var. Onların da sorunları var. Sizin de sorunlarınızın çözüm adresi CHP. Ama sizden bir isteğim var. iktidarın polisi olmayın olacaksanız halkın polisi olun dedim.

3600 ek gösterge sorunları var, o sorunları da  çözeceğiz.

Her evde tencere kaynayacak. Ben bu güzel ülkede çatık kaşlı insanların sokakta gezmesini istemiyorum.

Gerginlik olmadan kavga olmadan yeni bir süreci başlatmak istiyorum” (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@