Karaahmetoğlu: Tbmm Lüks Bir Dinlenme Tesisi Vazifesi Görecek

ANKARA (ANKA)- CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Meclis eski başkanlarına koruma, şoför ve makam aracı yanında bir ömür makam ve personel tahsisi getirildiğini belirterek, “TBMM lüks bir dinlenme tesisi vazif

Haberler 11.05.2015, 16:40
Karaahmetoğlu: Tbmm Lüks Bir Dinlenme Tesisi Vazifesi Görecek

ANKARA (ANKA)- CHP Giresun Milletvekili Selahattin Karaahmetoğlu, Meclis eski başkanlarına koruma, şoför ve makam aracı yanında bir ömür makam ve personel tahsisi getirildiğini belirterek, “TBMM lüks bir dinlenme tesisi vazifesi görecek” dedi.

Karaahmetoğlu, TBMM Başkanı Cemil Çiçek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Hâlihazırda kendilerine TBMM tarafından bir makam aracı ve bir şoför tahsis edilen, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından bir koruma verilen TBMM eski başkanlarına bir sekreter ve iki danışman daha tahsis edilmesi ile beşer kişilik ekiplerle çalışmalarını yürüteceği doğru mudur?

Bu konuda kararı siz mi vereceksiniz yoksa sizden sonra seçilecek TBMM Başkanına mı bırakacaksınız? Bu personel TBMM kadrosunda ki personelden mi yoksa milletvekillerine mevzuat hükümlerine göre sağlanan personel hakkına benzer biçimde mi görevlendirilecektir? Bu personel maaş ve özlük hakları olarak TBMM Başkanlığı Makamında görev yapan personele eşit şekilde mi görev yapacaktır?

Bu harcamanın kaynağını nedir açıklar mısınız? Bu makamların diğer giderleri de hesaplandığında TBMM bütçesinden ne kadar kaynak kullanılacaktır?

Eski başkanlara tahsis edilecek odaların Yeni Halkla İlişkiler Binası zemin katında düşünüldüğü; fakat zatıâlinizin yerinde yaptığı tespitler neticesinde milletvekillerine gelen ziyaretçilerin eski başkanların rahat çalışmalarına engel olacağını düşünerek Genel Kurul Salonu’nun bulunduğu ana binada yer aranmaya başlandığı haberleri doğru mudur? 24. Dönem milletvekillerinden bu katta odaları bulunanlar nasıl çalışmıştır? Yeni Halkla İlişkiler Binasında hangi kat ve hangi kısımlarda milletvekilleri için uygun çalışma koşulları mevcut olup olmadığını niçin tespit etmediniz?  

Eski başkanlara, Genel Kurul Salonunun bulunduğu binada oda tahsis edilmesi kararını, TBMM Başkanlık makamına yakın odalar olsun düşüncesiyle mi aldınız?

Yeni tahsis edilecek odaları TBMM Başkan Makamına bitişik odalar şeklinde, en yakın odanın şahsınıza, bir sonraki odanın Sayın Mehmet Ali Şahin’e, diğerinin Sayın Bülent Arınç’a sonra daha önceki TBMM başkanlarına biçiminde sıralanması önerimizi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Sayın Başkan; israf ve tasarruf hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeniden milletvekili seçilmediği halde oda ve personel tahsis edilecek TBMM eski başkanlarının bir ömür boyu Meclis Başkanı gibi tüm imkânları kullanmaları israf değil midir? Devletin kaynaklarının bir ömür boyu birilerine tahsis edilmesi israf değilse, israfın ne olduğunu açıklar mısınız?

Geçtiğimiz günlerde ‘israfın önünü alsak sizden vergi almamıza gerek kalmaz, israf konusunda karnemiz kırık, belediye başkanı da, milletvekili de israf etmeyecek’ diyen Bülent Arınç’ın şimdi seçim sonrası oda ve personel tahsisi talebinde bulunması hakkında ne düşünüyorsunuz? İsraf ve tasarruf sizler için geçerli değil midir?

Yeniden milletvekili olmayacağı hususunda, geçtiğimiz aylarda ‘biraz dinlenelim’ diyen Bülent Arınç TBMM Başkanlık Divanı’nın eski başkanlara oda ve personel tahsisine ilişkin olarak da ‘ne lafı olacak, üç gün konuşurlar dördüncü gün biter bu dönemin bir şerefi olsun’ demiş midir? O halde kendisi için TBMM lüks bir dinlenme tesisi vazifesi de mi görecektir?

AKP’de 3 dönem kuralına takılan diğer bakan ve milletvekillerinden bize de oda ve personel tahsis edilsin talebi gelmiş midir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@