Kalp Hastalarının Sorunları Meclis'te

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kalp kapak hastalarının tedavisi için ger...

Haberler 09.10.2015, 12:35
Kalp Hastalarının Sorunları Meclis'te

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, kalp kapak hastalarının tedavisi için gerekli olan malzemenin temininde yaşanan sıkıntıları ve hastaların mağduriyetini Meclis gündemine taşıdı.

Özel, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ahmet Erdem’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, kalp kapak hastalıkları arasında en sık görülen mitral kapak yetersizliğinin tedavisinde kullanılmakta olan “mandallama işlemi”nin açık kalp ameliyatı olması riskli hastalarda kullanılan ve giderek yaygınlaşan yeni bir tedavi yöntemi olarak  Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde yapıldığını belirtti.

 Bu yeni tedavi yönteminin SGK tarafından karşılanmakta iken 2015 yılında ürünün satış fiyatında yaşanan sorunlar nedeniyle hastaların bu tedavi hakkından yararlanamadığını ifade eden Özel, şöyle dedi:

“Çok uluslu bir ilaç firması tarafından üretilen söz konusu tıbbi malzeme (MitraClip)  ile yapılan ameliyatlar hangi tarihten bu yana geri SGK tarafından karşılanmaktadır?  Bugüne kadar bu yöntemle tedavi olan kişi sayısı ne kadardır? Bugüne kadar bu tedavi yöntemi için SGK tarafından toplam ne kadar ödeme yapılmıştır? Bu tıbbi malzemenin perakende satış fiyatı ne kadardır?  Firma perakende satış fiyatı için 50.000 TL bedel isterken, SGK’nın MitraClip malzemesi için firmaya ödemeyi kabul ettiği miktar 45.000 TL’midir?  Malzemeye erişimde yaşanan sıkıntının kaynağı nedir? SGK’nın bu tıbbi malzemeyi önceden 50.000 TL’ye karşılarken şimdi karşılamamasının sebebi nedir?  Herhangi bir muadili bulunmayan bu malzemenin yokluğunda ortaya çıkacak yaşamsal sorunlar nasıl giderilecektir? İnsan hayatını tehdit etmesi çok muhtemel bu durumlar karşısında alınan bir önlem veya hastaya önerilen alternatif bir tedavi söz konusu mudur? Eğitim ve Araştırma Hastanelerinde, açık kalp ameliyatı olması riskli hasta sayısı kaçtır? Açık kalp ameliyatı olması riskli olmasına rağmen bu tıbbi malzemenin karşılanmaması sebebiyle tedaviyi bekleyen hasta sayısı nedir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@