Kalkınma Bakanı Yılmaz: Diyarbakır Hazro Tekstil Merkezi Olacak

-Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz “Yerel yönetimler Diyarbakır’ın menfaati söz konusu olduğunda siyaseti bir kenara bırakmalı” dedi. DİYARBAKIR (ANKA) -  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinin hayvancılık

Haberler 09.05.2015, 15:55
Kalkınma Bakanı Yılmaz: Diyarbakır Hazro Tekstil Merkezi Olacak

-Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz “Yerel yönetimler Diyarbakır’ın menfaati söz konusu olduğunda siyaseti bir kenara bırakmalı” dedi.

DİYARBAKIR (ANKA) -  Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Diyarbakır'ın Hazro ilçesinin hayvancılık ve meyvecilik açısından avantajının değerlendirileceğini ve bölgenin tekstil merkezi haline getirileceğini bildirdi. Diyarbakır’ın menfaati söz konusu olduğunda herkes ile işbirliği yaptıklarını kaydeden Bakan Yılmaz, “Aynı anlayışı yerel yönetimlerden de bekliyoruz. Yerel yönetimler Diyarbakır’ın menfaati söz konusu olduğu zaman siyaseti bir kenara bırakıp, bu menfaatin gereğini yapmak zorundadırlar. Yapmazlarsa da Diyarbakır ve Hazro halkının bunun hesabını sorması lazım” dedi.

Bakan Yılmaz partili milletvekili adaylarıyla birlikte Diyarbakır’ın Hazro ilçesini ziyaret etti. Buradaki konuşmasında Hazro’nun süreçle birlikte yaralarını saracağını anlatan Yılmaz, “Hangi ilçemiz, hangi beldemiz geçmişte büyük sıkıntılar yaşamışsa bu çözüm sürecinde huzur ortamında en fazla istifade edecek ilçelerimiz de bunlar olacak” vaadinde bulundu.

Huzur ve güvenin olmadığı bir yerde ekonomiyi ve güveni sağlamanın mümkün bulunmadığını anlatan Yılmaz  “Kamunun yanına mutlaka özel yatırımları koymamız lazım. Turizmi daha fazla destekleyip insanların gelerek,  kültürel yerleri daha fazla değerlendirmesini, tarım potansiyelinin harekete geçirmeyi hedefliyoruz. Hayvancılık ve meyveciliği geliştireceğiz. Diğer taraftan Hazro’nun çok iyi terzileri var. Niye burası konfeksiyon ve tekstil merkezine dönüşmesin. Bunları bizim geliştirmemiz lazım. Ama hepsinin temelinde huzur ve güven ortamı var. Kararlı bir şekilde hükümetimiz sürdürdüğü çözüm süreci tamamlanınca buralarda çok farklı bir canlanmayı da hep beraber göreceğiz” dedi.

“GAP Eylemi” başlattıklarını söyleyen Bakan Cevdet Yılmaz sözlerine şöyle son verdi.

“Yollar, hastaneler yapıyoruz. Tarlalarımızı suluyoruz. Geçmişte de devlet vardı. Ama niye yapmadı? At sahibine göre kişner. Hesap sormayı bilmemiz lazım. Kobane’deki olaylarda Kürtlere sahip çıkan ve destek veren Türkiye’ydi. Ama Diyarbakır sokaklarını karıştırıyorlar. Diyarbakır güçlü olacak ki Kobani’ye el atsın. Kendisine faydası olmayan başkasına faydalı olamaz. Sandıkta bunun hesabını sormamız lazım. Demokratik siyasete inanıyoruz. Hiç kimse kimseye baskı yapmasın. Ama başkaları bunu yapıyor. Bunu yapanlar hem kendisine hem de başkasına saygı duymayanlardır. Artık eski devlet zihniyeti geride kaldı. Şimdi yeni bir Türkiye var. Ancak bunu istemeyenler var.”

Bakan Yılmaz basına kapalı devam eden toplantıdan sonra sokağa çıkarak Hazro esnafını ziyaret etti ve 7 Haziran seçimleri için destek istedi. (ANKA)

(HM/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@