İYİ Parti'den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Cevaplaması İçin Soru Önergesi: Şehit Askerlerimize Neden Sivil Vatandaş Dediniz!

İYİ Parti Milletvekili Aytun Çıray, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın cevaplandırması için TBMM'de soru önergesi verdi. Milletvekili Çıray, Bakan Akar'dan şehit askerlere neden sivil vatandaş dediğinin cevabını istedi.

İYİ Parti'den Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Cevaplaması İçin Soru Önergesi: Şehit Askerlerimize Neden Sivil Vatandaş Dediniz!

İYİ Parti Genel Başkanı Merak Akşener'in siyasi başdanışmanı olan Milletvekili Aytun Çıray, Kuzey Irak'ın Gara bölgesinde yapılan harekatı ve 13 şehidi TBMM gündemine taşıdı.

İYİ PARTİLİ AYTUN ÇIRAY'DAN SORU ÖNERGESİ!

Aytun Çıray verdiği soru önergesi ile Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın Gara'da şehit edilen askerler için neden sivil oldukları yönünde açıklama yaptığını sordu. Çıray'ın verdiği soru önergesinde 10 Şubat'ta terör örgütü PKK'ya yönelik başlatılan Pençe Kartal-2 Harekatı'nın milletçe arkasında olduklarına dikkat çekildi.

Aytun Çıray imzasıyla verilen soru önergesinde Bakan Hulusi Akar'ın sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, 'İnsalık düşmanı terör örgütü PKK'nın, sivil vatandaşlarımızı canice şehit ettiği Gara'daki mağarada teröristlere air pek çok silah ve mühimmat ele geçirildi” ifadelerini kullandığını hatırlatarak “ Yine sayın Akar tarafından yapılan açıklamalarda şehitlerimizden sivil vatandaş olarak bahsedilmiştir” dedi.

İŞTE BAKAN AKAR'IN CEVAPLANDIRMASI İÇİN SORULAN SORULAR!

Aytun Çıray tarafından verilen soru önergesinde Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın şu sorulara Anayasa'nın 98. ve TBMM İç Tüzüğü'nün 96. maddesi gereğince yazılı cevap vermesi istendi:

-Gara Harekatı'nın bir amacının da 'teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımız ile ilgili istihbaratı teyit etmek ve gerekli müdahalede bulunmak' olduğunu açıkladınız. Harekatı tam anlamıyla teyit sağlamadan mı başlattınız?

-Askeri uzmanlardan alınan bilgiye göre bu tür harekatlar 'nokta tarzı rehine kurtarma' operasyonu şeklinde yapılmalıydı. Halbuki sizin beyanlarınıza göre aynı zamanda sınır dışında PKK'nın lojistik hatlarını kesme ve alan hakimiyeti tesis etme harekatları da uygulamak istediniz. Bu bir çelişki değil mi? Böyle bir rehine kurtarma operasyonu sessiz yapılması gerekirken Hava Kuvvetleri'nin müdahalesinin çıkaracağı gürültünün mağaradaki PKK teröristlerini uyaracağını hiç düşünmediniz mi?

-Harekatın başladığı gün Sayın Erdoğan bir müjde vereceğini vaat etmiş ama bu müjde açıklaması yapılmamıştır. Verilecek olan müjdenin Pençe Kartal – 2 Harekatı ile bir alakası var mıdır? Bu konuda Sayın Cumhurbaşkanı'na yanıltıcı bilgi verilmiş olabilir mi?

-Mağarada bulunan asker ve memur şehitlerimiz için neden 'sivil vatandaş' ifadesini kullandınız. Bu açıklama rehine kurtarma operasyonunu yöneten birisi olarak başarızlığınızı örtmek için mi yapılmıştır?

-Şu an itibari ile terör örgütü PKK'nın elinde bulunan ve zorla alıkonulan vatandaşlarımız var mı? Eğer varsa bu vatandaşlarımız ne zaman, nasıl kaçırılmışlardır?

-Gara'da şehit edilen askerlerimizin kimlik bilgilerine dair açıklamayı Milli Savunma Bakanı veya Genelkurmay Başkanı yerine neden Malatya Valisi yapmıştır?

-Operasyonu başarı ile yönetip amacına ulaştığını düşünüyor musunuz?

Kamugundemi.com

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@