İnancı Siyasete Malzeme Eden Dünyanın En Büyük Sahtekarıdır

KAHRAMANMARAŞ (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bir insan yolsuzluk yapıyorsa, kul hakkı yiyorsa, cebini dolduruyorsa ve bu ülkede 17 milyon yoksul varsa görev size düşüyor, 7 Haziran’da sandığa gidin kul h

Haberler 16.05.2015, 00:23
İnancı Siyasete Malzeme Eden Dünyanın En Büyük Sahtekarıdır

KAHRAMANMARAŞ (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Eğer bir insan yolsuzluk yapıyorsa, kul hakkı yiyorsa, cebini dolduruyorsa ve bu ülkede 17 milyon yoksul varsa görev size düşüyor, 7 Haziran’da sandığa gidin kul hakkı yiyenlerden hesap sorun. Eğer bir insan sizin inancınızı, kimliğinizi, yaşam tarzınızı siyasete malzeme ediyorsa bilin ki o dünyanın en büyük sahtekârıdır” dedi.

Kılıçdaroğlu partisinin Kahramanmaraş mitinginde halka hitap etti. Türkiye’de 6 milyon 200 bin işsizsin, 17 milyon yoksulun, aylığı bin liranın altında 8 milyon emeklinin, iş yerini kapatan binlerce esnafın, kapanan fabrikaların olduğunu kaydeden Kılıçdaroğlu, “O zaman yeni bir başlangıç yapmak zorundayız. Herkesin kazanacağı, herkesin huzur içinde yaşayacağı Türkiye’yi beraber inşa etmek zorundayız. Beraber yapacağız, demokrasi içinde yapacağız” dedi.

-“13 YILDA BECEREMEDİLER, KAHRAMANMARAŞ’I BU BÖLGENİN CAZİBE MERKEZİ HALİNE GETİRECEĞİZ”-

Kahramanmaraş’ın insanlarının çalışkan olduğunu, tekstilin merkezi olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “İnsanlar üretiyorlar ama gidin sanayide, istihdamda, dövizde, enflasyonda sorun var. O zaman yapacağımız bir şey var, Kahramanmaraş’ı bu bölgenin cazibe merkezi haline getirmemiz lazım. Kahramanmaraş göç veren bir bil, göç alan bir il olması lazım. Onlar 13 yılda yapamadılar, 13 yılda beceremediler. Benim sözüm söz Kahramanmaraş’ı bu bölgenin tarımda ve sanayide cazibe merkezi haline getireceğiz” diye konuştu.

Kahramanmaraş’ın aynı zamanda turizmin de merkezi olması gerektiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, “Bu konuda tümüyle duyarsız olan bir iktidar var. Onlar ceplerini düşünüyorlar, ben vatandaşımı düşünüyorum. CHP iktidarında göreceksiniz Kahramanmaraş, turizm merkezi, kültür merkezi, tarımın, sanayinin merkezi olacak, bu bölgenin en güçlü cazibe merkezi olacak” dedi.

-“ÇALAN, ÇIRPAN DEĞİL HALKI DÜŞÜNEN SİYASET”-

Tüm bunların siyasetin kirlilikten arınmasıyla mümkün olacağını savunan Kılıçdaroğlu, iktidarlarının ilk dört ayında “Siyaset Ahlak Yasası” çıkaracaklarını belirtti. Kılıçdaroğlu, “Çalan, çırpan değil, cebini düşünen değil,  halkı düşünen siyaset, oğlunu, yandaşını düşünen değil işsizi, yoksulu düşünen siyaset, Türkiye’yi onurlu bir ülke yapan siyaset bunu egemen kılacağız. Bunu yaparken kimsenin inancını, kimliğini, yaşam tarzını siyasete malzeme etmeyeceğiz. Sözüm söz bu ülkeye birinci sınıf demokrasiyi getireceğiz” diye konuştu.

-“REFAHIN ADINI AĞZINA BİLE ALAMAZLAR”-

Türkiye’de 2002 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 1’inin toplam servetin yüzde 39’una, 2014’te ise yüzde 54.3’üne sahip olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ya, refahı yayıyorlarmış, refahın adını bile ağızlarına alamazlar. Refahı topluma biz yayacağız, herkesin hakça kalkınmadan pay almasını biz sağlayacağız” dedi.

Emeklilere Ramazan ve Kurban Bayramlarında birer maaş ikramiye vereceklerini belirten Kılıçdaroğlu, “Sen 13 yıldır emeklinin derdi nedir diye aklına gelip hiç sordun mu? Sordun mu yahu bu emekli, Ramazan, Kurban Bayramında torunlarından niye kaçar, neden kurbanını almaz, neden zorlanır? Ben bütün bunları biliyorum. Refahı tabana yayacağız, Türkiye’yi cennete çevireceğiz. Açlığı, yoksulluğu bitireceğim, fakir fukaralığı bitireceğim, herkes yaşayacak” dedi.

-“SANIYOR Kİ HERKES KENDİ GİBİ YAŞIYOR”-

Asgari ücreti bin 500 liraya çıkaracaklarını da kaydeden Kılıçdaroğlu, “Koro halinde itiraz ediyorlar, ‘nasıl vereceksin’ diye. Maliye Bakanı, ‘bin 500 lira asgari ücret işçiye zulümdür’ diyor. Mevcut asgari ücret 949 lira. Bu millet perişan oldu senin haberin yok. Sen sanıyorsun ki herkes senin gibi yaşıyor. Gel, gir milletin arasına konuş bakalım neler anlatacaklar sana” diye konuştu.

-“ONLAR FAKİR FUKARA, GARİP GURABA NEDİR BİLMEZLER”-

CHP iktidarında, 4 yılın sonunda hiçbir ailenin gelirinin 720 liranın altında olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bu güzel ülkede yoksulluğu tarihe gömeceğim. Onlar saraylarda otururlar, lüks yerlerde otururlar, onlar fakir fukara, garip guraba nedir bunu bilmezler. Onların derdi başka, ‘köşeyi nasıl döneriz, vatandaşı nasıl soyarız’ onun hesabı içindedirler. Ben sizden, ben halktan birisiyim. Ben bu ülkenin yurttaşları nasıl yaşıyorsa ben öyle yaşayan birisiyim. 7 kardeşiz, sadece üniversiteye giden benim, üniversiteye başladığımda pardösüm oldu. Yoksulluğun, açlığın, çalışmanın ne olduğunu, kul hakkını yememenin ne olduğunu bilirim” diye konuştu.

-“7 HAZİRAN’DA SANDIĞA GİDİN KUL HAKKI YİYENLERDEN HESAP SORUN”-

Bugünün Miraç Kandili olduğunu anımsatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

“Kandillerin önemi biliyoruz. Herkesin inancına saygılıyız ama şunu unutmayın; eğer bir insan yolsuzluk yapıyorsa, kul hakkını yiyorsa, cebini dolduruyorsa ve bu ülkede 17 milyon yoksul varsa görev size düşüyor, 7 Haziran’da sandığa gidin kul hakkı yiyenlerden hesap sorun. Eğer bir insan sizin inancınızı, kimliğinizi siyasete malzeme ediyorsa, bir insan sizin yaşam tarzınızı siyasete malzeme ediyorsa bilin ki o dünyanın en büyük sahtekârıdır. Her inanca, her kimliğe her yaşam tarzına saygı göstermek bizim görevimizdir. Siyasetçinin derdi çocuğu işsiz ona iş bulacaksın, fabrika duruyor çalıştıracaksın, tarlalar duruyor işleteceksin.  

-“BU DÜZENİ YIKACAĞIM”-

Siyasete yeni bir anlayışı getirmek zorundayız. Eski kavgaları bir tarafa bırakacağız, milleti düşünmek zorundayız. 6 milyon 200 bin işsizimiz var, 17 milyon yoksulumuz var, hiç ‘işsizliği, yoksulluğu gidereceğiz’ diyorlar mı, ağızlarına bile almıyorlar. Sizden 4 yıl için yeki istiyorum, 4 yılda farklı bir Türkiye olacak. 4 yılda alın teri kazanacak, emek kazanacak, fabrikalar çalışacak, tarlalar ekilecek, 4 yılda sadece hortumcular kaybedecek. Sözüm sözdür.

Siyaseti ahlak üzerine, erdem üzerine kuracağız. Yoz siyasetten bu ülkeyi temizlemek zorundayız. Yeni bir şahlanış yapmak zorundayız. Eski alışkanlıkları bırakın, 7 Haziran’da sandığa gideceğiz, yaşanacak bir Türkiye için hep beraber mücadele edeceğiz. ‘Yolsuzlukları önleyeceğiz’ dediler, devleti soydular. ‘Yoksulluğu bitireceğiz’ dediler, 17 milyon yoksul var. ‘Yasakları bitireceğiz’ dediler, her şey yasak.

İşsizliğin ne kadar kötü olduğunu ben de biliyorum, siz de biliyorsunuz. Onların çocukları KPSS sınavına girmeden doğrudan devlet memur oluyorlar, bu düzeni yıkacağım, bu düzeni değiştireceğim. En büyük destek sizden, size güveniyorum, size inanıyorum.” (ANKA) (GO/ORH)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@