İmralı Heyetinden Açıklama Geldi

HDP İmralı heyetinden, koalisyon tartışmaları devam ederken çözüm sürecine yönelik açıklama geldi.

İmralı Heyetinden Açıklama Geldi

-HDP İmralı heyetinden, koalisyon tartışmaları devam ederken çözüm sürecine yönelik açıklama geldi. Açıklamada, “Yürüyen koalisyon süreciyle ilgili, çözüm sürecinin bitirilmesi koşulunun AKP tarafından basit bir pazarlık unsuru olarak ele alınması, demokratik geleceğimiz ve toplumsal barışımız açısından alarm zillerinin çalmaya başladığının işaretidir” denildi.

-Yeni oluşacak olan hükümet formülü ne olursa olsun, çözüm sürecinin devlet politikası haline getirilerek korunması gerektiği belirtilen açıklamada, bu kapsamda, HDP ve sivil toplum örgütlerin dahil olacağı “büyük barış mitingleri” düzenleneceği kaydedildi.

ANKARA (ANKA) – HDP İmralı heyetinden, koalisyon tartışmaları devam ederken çözüm sürecine yönelik açıklama geldi. Heyet tarafından yapılan yazılı açıklamada, iki buçuk yılı aşkın bir süredir, Türkiye ve bölgenin demokratik geleceğini ve bölgesel barışı doğrudan etkileyen çözüm süreciyle ilgili yaşanan tıkanıklıkların giderilmesi için İmralı Heyeti olarak büyük bir çaba içerisinde olunduğu ifade edildi. İmralı Adası’nda Öcalan, devlet ve HDP heyetinin de hazır bulunduğu son toplantıda bir ‘İzleme Heyeti’nin kurulması konusunun müşterek karara bağlandığı, bu izleme heyetinin Öcalan’ın hazırladığı Newroz bildirisinin okunmasından bir hafta sonra adaya gitmesinin de aynı şekilde kararlaştırıldığı iddia edilen açıklamada şöyle denildi:

-“DOLMABAHÇE’YE RAĞMEN ERDOĞAN’IN YAKLAŞIMLARI BÜYÜK BİR TIKANMA GETİRDİ”-

“Bu şekilde resmi müzakerelerin başlaması ve asgari müştereklerde ilkesel bir mutabakatın sağlanması durumunda Sayın Öcalan, PKK’nin Türkiye Devletine karşı silahlı mücadele yerine demokratik siyasi mücadeleyi esas almak üzere bir kongre toplanması çağrısı yapacağını belirtmiştir. Dolmabahçe Sarayındaki mutabakat metni, Cumhuriyet tarihi boyunca bütün toplumsal çatışmaların, nihai bir barışla ve halklarımıza yaraşır bir demokrasi ile taçlanmasının ilk nitelikli adımıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müzakere sürecini yok sayan, Dolmabahçe mutabakatını yanlış bulan, izleme heyetini tanımayan ve en nihayetinde ‘Kürt sorunu yoktur’ noktasına gelen yaklaşımları büyük bir tıkanmayı da beraberinde getirdi.”

-“BU SEÇİM MÜZAKERE, ÇÖZÜM VE BARIŞ GÜNDEMİ GÜNCELLENMESİDİR”-

Bu söylem ve politikalarla eş zamanlı olarak HDP’nin siyasi çalışmalarına ülkenin dört bir yanında yapılan saldırıların çözüm sürecinin geleceğiyle ilgili büyük bir kaygı uyandırdığı da belirtilen açıklamada, “Her gün gerilimi arttıran, kaosu ve çatışmayı çağrıştıran provokatif tutumlar, 7 Haziran seçimlerinde halklarımızın tarihi duruşuyla politik meşruiyetini tamamen yitirdi. Bu seçim müzakere, çözüm ve barış gündemi güncellenmesidir” ifadeleri kullanıldı.

-“ALARM ZİLLERİ…”-

Çözüm süreciyle ilgili hükümet ve devlet kurumlarının “duyarsız yaklaşımı”nın da aşılmaya çalışıldığı kaydedilen açıklamada,  “Tüm bu çalışmaların mimarı olan Sayın Öcalan’a yönelik uygulanan tecrit uygulaması ve heyetimizin adaya gidişinin engellenmesi tavrı sürmektedir. Bununla birlikte, Rojava ve Suriye ekseninde gelişen bölgesel savaş tehditleri, içeride çatışmasızlığı ortadan kaldırmaya yönelik operasyonel süreçler, çözüm süreci açısından dikkate alınması gereken çok ciddi uyarı sinyalleri olarak değerlendirilmelidir. Bu bağlamda yürüyen koalisyon süreci ile ilgili içeride ve dışarıda savaşı önceleyen tartışmalar üzerinde yoğunlaşılması ve çözüm sürecinin bitirilmesi koşulunun AKP tarafından basit bir pazarlık unsuru olarak ele alınması, demokratik geleceğimiz ve toplumsal barışımız açısından alarm zillerinin çalmaya başladığının işaretidir” denildi.

-“TECRİT KALDIRILMALI, ÇÖZÜM SÜRECİ PAZARLIK UNSURU OLMAMALI”-

Çözüm sürecinin hala kalıcı barışla sonuçlanabileceğine dair olan inancın da paylaşıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Bunun için her şeyden önce heyetimizin İmralı Adası’na yapacağı ziyaretin önündeki engellerin kaldırılarak Sayın Öcalan üzerindeki tecrit konseptinin devreden çıkarılması ivedilikle ele alınması gereken en önemli ve acil husustur. Aynı şekilde müzakere mekanizmalarının hızla kurulması ve çözüm süreci çalışmalarının hükümet kurulması aşamasında bir pazarlık unsuru olarak ele alınması yanlışından bir an önce vazgeçilmesi gerekmektedir.

Yeni oluşacak olan hükümet formülü ne olursa olsun, çözüm sürecinin devlet politikası haline getirilerek korunması ve tüm halklarımız tarafından bu sürecin somut tek kazanımı olarak değerlendirilen çatışmasızlık durumunun devam ettirilmesi gerektiğine inanmaktayız.

-“BÜYÜK BARIŞ MİTİNGLERİ” DÜZENLENECEK-

İç ve  dış politikada, halkların, eşit yurttaşlık ve özgür bir yaşam temelinde bir arada yaşayabileceği, barışçıl diplomatik çabalara ağırlık verilmelidir. Bu konuda hükümet ve devlet kurumlarının kaygı verici yaklaşımı nedeniyle İmralı heyeti olarak böyle bir siyasi hamle başlatma hazırlığı içerisinde olduğumuzu tüm kamuoyu ile paylaşmak isteriz.

Bu kapsamda partimizin ve sivil toplum örgütlerin dahil olacağı büyük barış mitingleri ile kaygı verici gidişata müdahil olacağımızı, halklarımızın barış iradesini büyük bir kaos ve savaş ortamını engelleyecek şekilde görünür kılacağımızı belirtmek isteriz. Bu konuda demokrasi ve barış çevrelerini aynı duyarlılığı sürdürmeye, sorumluluk almaya, hükümeti ve devleti de savaş planlarından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Seçimlerden çıkan sonuçların tartışılmaz tek gerçeği, demokrasi ve barış karşıtı anlayışlara dönük tarihsel uyarıdır. Vakit geç olmadan, bir tek yurttaşımızın burnu kanamadan, bölgesel bir barış hamlesi mümkündür.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

 

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.