İlk Tören Anıtkabir'de Yapıldı

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 93. yıl dönümü dolayısıyla tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenler düzenleniyor.

Haberler 30.08.2015, 16:20
İlk Tören Anıtkabir'de Yapıldı

ANKARA (ANKA) - 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü’nün 93. yıl dönümü dolayısıyla tüm yurtta, KKTC’de ve dış temsilciliklerde törenler düzenleniyor.

30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla ilk tören Anıtkabir’de düzenlendi.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, yüksek yargı kurumu başkanları, Geçici Bakanlar Kurulu üyeleri, kuvvet komutanları ve diğer devlet erkanı Aslanlı Yol’dan yürüdü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk'ün mozolesine, üzerinde ay yıldız motifleri bulunan çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Erdoğan ve beraberindekiler, Misak-ı Milli Kulesi’ne geçerken, Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan deftere yazdığı metni okudu:

“Aziz Atatürk;

Büyük Zafer'in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz. Kurtuluş Savaşımızın dönüm noktası olan Büyük Zafer'de ve o güne kadar geçen süreçte inancı ve iradesiyle tarihi bir mücadele veren Zat-ı Ali’niz başta olmak üzere Büyük Millet Meclisi mensupları ile erinden subayına kadar tüm askerlerimizi rahmetle ve minnetle yad ediyorum.

Anadolu’yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir. Anadolu'nun düşman işgalinden kurtarılması ve yeni devletimizin kuruluşu sürecinde mücadele veren şehitlerimize ve gazilerimize bir kez daha Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyorum. Milletimiz ve onun bağrından çıkan güvenlik güçlerimiz emanetine sahip çıkıyor. Ruhun şad olsun.”

-CUMHURBAŞKANLIĞI SARAYI'NDA RESEPSİYON-

Anıtkabir'deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, "başkomutan" sıfatıyla Beştepe'de kutlamaları kabul etti. 

Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılacak törenin ardından devlet erkanı Kara Harp Okulu'ndaki törene katılacak. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, saat 20.00'de ise 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda resepsiyon verecek. 

Terör olayları nedeniyle kutlama ve eğlenceler, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun yayımladığı genelgeyle iptal edilmişti. (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@