Hükümetten O İddiaya Yanıt: Siyasi Ayrımcılık Yapılması Kesinlikle Söz Konusu Değil

ANKARA (ANKA)- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, “kiralamal...

Haberler 11.10.2015, 07:05
Hükümetten O İddiaya Yanıt: Siyasi Ayrımcılık Yapılması Kesinlikle Söz Konusu Değil

ANKARA (ANKA)- Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, “kiralamaların AKP'ye yakınlıklarıyla bilinen gerçek ya da tüzel kişilere verildiği” iddiasına, “Herhangi bir kişi veya kuruluşa etnik ve siyasi ayrımcılık yapılması kesinlikle söz konusu değildir” yanıtını verdi.

-“AKP'YE YAKINLIKLARIYLA BİLİNEN GERÇEK YA DA TÜZEL KİŞİLERE VERİLDİĞİ İDDİASI DOĞRU MU?”-

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu soru önergesinde, “2010-2015 yılları arasında Bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda yapılan kiralama giderlerinin yıllara ve illere göre dağılımı nedir? 2010-2015 yılları arasında bakanlığınıza bağlı kurum ve kuruluşlarda yapılan kiralamaların genellikle kamuoyunda AKP'ye yakınlıklarıyla bilinen gerçek ya da tüzel kişilere verildiği iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Soru önergesini yanıtlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Kutbettin Arzu, bakanlığın geniş bir teşkilat yapısına ve görev alanına sahip olduğunu, daha etkin hizmet sağlamak amacıyla, demirbaşa kayıtlı hizmet araçlarının yetersiz ve eski olması, bir kısmının da kayıtlardan düşülerek hurdaya ayrılması gibi nedenlerden dolayı ihtiyaçlar doğrultusunda merkez ve taşra teşkilatları ile bağlı ve ilgili kuruluşlarda araç alımı ve araç kiralaması yapıldığını, söz konusu işlemlerin ilgili mevzuatlar çerçevesinde gerçekleştirildiğini söyledi.

-“KİRALAMA YAPILARAK KARŞILANMAKTA”-

Bakanlığına bağlı birimlerde hizmetlerin yürütüldüğü binaların artan personel sayısı ve iş yoğunluğuna karşı yetersiz kalması, mevcut binalar için yıkım kararı alınması veya bazı yerlerde bakanlığa tahsisli hizmet binası bulunmaması vb. nedenlerden dolayı ihtiyaçların kiralama yapılarak karşılandığını belirten Gıda Bakanı, “Söz konusu işlemler ilgili mevzuatlar çerçevesinde ve tasarruf genelgelerine uygun olarak gerçekleştirilmektedir” dedi.

-“İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMAMAKTADIR”-

Önergede bahsi geçen iddiaların gerçeği yansıtmadığına dikkati çeken Gıda Bakanı, “Bakanlığımızın işlem ve eylemleri Anayasa, yasalar ve diğer ilgili mevzuat çerçevesinde tesis edilmekte olup, Bakanlığımızca herhangi bir kişi veya kuruluşa etnik ve siyasi ayrımcılık yapılması kesinlikle söz konusu değildir” açıklamasını yaptı. (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@