Hdp'li Tan: Bu İşin Sorumlusu Sizsiniz

ANKARA (ANKA) -HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bingöl Emniyet Müdürü'ne yapılan suikastten sonra "Katillerin öldürüldüğü"

Haberler 05.11.2014, 11:35
Hdp'li Tan: Bu İşin Sorumlusu Sizsiniz

ANKARA (ANKA) -HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun Bingöl Emniyet Müdürü'ne yapılan suikastten sonra "Katillerin öldürüldüğü" açıklaması yaptığını daha sonra doğru olmadığı ortaya çıkmasına rağmen özür dilemediğini belirterek, "Bu karanlığı aydınlatmazsanız, bu işin sorumlusu sizsiniz" değerlendirmesinde bulundu.
TBMM'de bir basın toplantısı düzenleyen Tan, 6-7 Ekim tarihlerinde meydana gelen olayları değerlendirdi. Üç gencin bir evde öldürüldüğü, birinin pencereden atıldığı, bir diğerinin ise üzerinden otomobille geçildiği iddialarına ilişkin televizyonlarda görüntüler yayınlandığını ve bu kayıtta yaklaşık 60 kişinin net görüntülerinin bulunduğunu söyledi. Tan, olaya ilişkin hiçbir gözaltı ve tutuklama yapılmadığını da ifade ederek, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü yetkilileri ve soruşturmayı yürüten savcılarla görüştüğünü, kendisine tatmin edici bir açıklama yapılmadığını belirterek şöyle devam etti:

"Buradan bir suç duyurusunda bulunuyorum; Sayın Başbakan, Sayın İçişleri Bakanı, Diyarbakır Valisi, Emniyeti ve soruşturmayı yürüten savcılık hakkında. Bunlar hakkında işlem yapacak bir hukuki merci varsa suç duyurusunda bulunuyorum. Yoksa da deniz bitti diyorum. 30 gün, 60 görüntü ve tek bir gözaltı, tutuklama yok. Soruyorum, neden? Yüzü maskeli insanlar her tarafta cirit atarken, 'derin devlet hortladı, Ergenekon iddiasındaki yapılar tekrar geri geldi'. 'Acaba yeni bir Jitem mi var? Yabancı istihbarat örgütleri mi ortada?' Bunların hepsi medyada. Bunları dillendirenler de Sayın Cumhurbaşkanı, Başbakan ve İçişleri Bakanı. Peki 30 gündür ne yapıyorsunuz. Sayın Başbakan Bingöl'de Emniyet Müdürü'ne yapılan suikastten 2 saat sonra çıktı, 'katiller öldürüldü' dedi. Bu da doğru çıkmadı. Çıkıp bir özür de dilemedi. Bu karanlığı aydınlatmazsanız, bu işin sorumlusu sizsiniz." 

Tan, Parti Meclisi üyesi Ahmet Karataş'a yapılan bıçaklı saldırıyı "Bu olayların önünü alabilmenin birinci yolu karanlığı aydınlatmak. Eğer karanlığı aydınlatamazsanız bu olayın birinci derecede sorumlusu sizsiniz. Kim? Hükümet, Başbakan, İçişleri Bakanı" sözleriyle değerlendirdi.

Soruları da cevaplayan Tan, HDP'ye yönelik parti kapatma davası iddiasına ilişkin "Parti kapatmak Türkiye'nin tekrar Tansu Çiller dönemine, 12 Eylül'e dönmesidir. Bunları konuşmak bile akla ziyan şeylerdir" derken, AK Parti'nin Afyonkarahisar'daki toplantısında partinin Kürt kökenli milletvekillerine atfen çıkan gazetelerdeki haberleri ise,"Kürt milletvekillerinin konuşmaya başlamaları olumludur. Ne konuşmuşlar, ne kadar konuştukları sonraki bir iştir. Konuşma önemlidir. Bir çocuk bile önce agu, mugu, dıgıl, mıgıl der, ondan sonra anne baba der, yavaş yavaş doğru düzgün konuşur. Agu, mugu, dıgıl, mıgıl da olsa konuşmaya başlamaları olumludur. Hayırlı olsun" sözleriyle değerlendirdi.(ANKA)

(ÜNS/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@