Hdp'li Baluken:her İki Taraf Da Elini Silahtan Çekmelidir

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, terör olayların yoğunlaştığı bu dönemde hem devlet hem de PKK’ya çağrıda bulunarak, “Her iki tarafın da silah bırakması lazım. Kesinlikle iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. PKK çatışmasızlık ortamına geri dönmeli. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir, bizim bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve çözüm önerilerimiz vardır” dedi.

Haberler 04.08.2015, 19:50
Hdp'li Baluken:her İki Taraf Da Elini Silahtan Çekmelidir

ANKARA (ANKA)- HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, terör olayların yoğunlaştığı bu dönemde hem devlet hem de PKK’ya çağrıda bulunarak, “Her iki tarafın da silah bırakması lazım. Kesinlikle iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. PKK çatışmasızlık ortamına geri dönmeli. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir, bizim bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve çözüm önerilerimiz vardır” dedi.

HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile Grup Başkanvekilleri İdris Baluken ve Pervin Buldan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve beraberindeki heyeti Meclis'te ziyaret etti. Görüşmenin ardından taraflar ayrı ayrı açıklama yaptı. HDP heyeti adına açıklama yapan Grup Başkanvekili İdris Baluken, CHP heyeti ile yapılan görüşmenin son derece olumlu ve verimli geçtiğini söyledi. Silahların susturulması ve barış kanallarının yeniden açık tutulması için CHPheyeti ile fikir alışverişinde bulunduklarını belirten Baluken şöyle dedi:

“Toplumun barış umutlarının yeniden yeşermesi için büyük beklentiler var. Toplumun rahatlaması açısından bu çok önemlidir. Türkiye’nin bir bölünme gündemi söz konusu değildir, toplumumuz rahat olmalıdır. Biz silahların devreden çıkacağına inanıyoruz, bu konudaki fikirlerimizi de CHP ile paylaştık. Kesinlikle iki tarafın da ellerini tetikten çekmesi gerekiyor. PKK çatışmasızlık ortamına geri dönmeli. Türkiye toplumu bu savaşa mecbur ve mahkum değildir, bizim bu çatışma ortamını durduracak gücümüz ve çözüm önerilerimiz vardır. AKP’nin bu savaş arayışına karşı, bu çözümsüzlük politikalarına karşı bu duruş ortaya çıkarsa önümüzdeki günlerde barış ve demokrasiyi yaratabiliriz diye düşünüyoruz. Görüşmemizi bu şekilde anlatabilirim. CHP’ye teşekkürlerimi iletiyorum.”

-ERDOĞAN’IN İSTİKBALİ AK PARTİ’NİN TEK BAŞINA İKTİDAR BEKLENTİSİ-

Bu savaş ortamının temel nedeninin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendi istikbali ve AK Parti’nin de tek başına iktidarı yakalama isteğinden kaynaklandığını öne süren Baluken, “7 Haziran’dan sonra ortaya bir tablo çıktı. Halk bir mesaj verdi ve bu gözardı edilemez. Mutlaka çatışma ortamından çıkılması gerekiyor” diye konuştu.

-AK PARTİ-CHP KOALİSYONU SORUNLARA ÇÖZÜM OLABİLİR

Açıklamarın ardından soruları da yanıtlayan Baluken, koalisyon görüşmeleri ve erken seçime yönelik MHP’nin açıklamalarının değerlendirirken, “Şu anda yürüyen koalisyon görüşmeleri var. CHP’nin dahil olacağı koalisyon seçeneği Türkiye’de kutuplaşmada, çatışma zeminini güçlendirecek zeminden çıkarabileceğini buna katkı sağlayabileceğini düşünüyoruz. AKP-CHP koalisyonu pek çok soruna çözüm getirebilir. Şu anda erken seçimden çok, bu koalisyon görüşmelerinden sonuç alınması gerektiğini ifade ediyoruz. Ama parti olarak da her zaman görüşümüzü ifade ettik” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoığan’ın erken seçim istediğini kaydeden Baluken, “Cumhurbaşkanı, Başbakan’ı baskı altında tutuyor. AKP’nin bu yaklaşımı durumunda her türlü seçeneğe hazırız. Biz siyasette diyalog kanallarının açık olması gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

MHP’nin HDP’ye yönelik sert açıklamalarının hatırlatılması üzerine ise Grup Başkanvekili Baluken, “Bizim gündemimizde MHP ile karı karşıya gelme durumu söz konusu değil. Belli ki MHP çözüm sürecinin bozulması şartı ile AKP ile girmiş olduğu işbirliğini gözden kaçırmak için HDP’ye saldırıyor. Düzeysiz açıklamalar yaparak AKP ile olan işbirliğini maskelemek istiyor” diye konuştu. (ANKA)

(BK/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@