Hdp'li Baluken'den ‘Cizre' Açıklaması: Orada Arkadaşlarımız Yaşamını Yitirseler Bile Oradan Ayrılmayacaklar

HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP heyetinin Cizre’ye yürüyüşüne ilişkin, “Durdurulmuş durumda şu anda. Cizre’ye 15 km mesafede durdurulmuş durumda. Orada milletvekillerimize yönelik sözlü ve fiziki hakaret ve darp da var. Orada arkadaşlarımız yaşamını yitirseler bile oradan ayrılmayacaklar. Cizre’ye kadar yürümeye devam edecekler” dedi.

Haberler 10.09.2015, 15:46
Hdp'li Baluken'den ‘Cizre' Açıklaması: Orada Arkadaşlarımız Yaşamını Yitirseler Bile Oradan Ayrılmayacaklar

ANKARA (ANKA)- HDP Grup Başkanvekili İdris Baluken, HDP heyetinin Cizre’ye yürüyüşüne ilişkin, “Durdurulmuş durumda şu anda. Cizre’ye 15 km mesafede durdurulmuş durumda.  Orada milletvekillerimize yönelik sözlü ve fiziki hakaret ve darp da var. Orada arkadaşlarımız yaşamını yitirseler bile oradan ayrılmayacaklar. Cizre’ye kadar yürümeye devam edecekler” dedi.

Baluken, Cizre’de yaşanan olaylar ve HDP binalarına yönelik saldırılara ilişkin TBMM’de basın toplantısı düzenledi.

Cizre’de sokağa çıkma yasağının 7. gününü doldurduğunu ifade eden Baluken, AK Parti’yi sert sözlerle eleştirerek, “Cizre’de devlet tam bir katliam yapmıştır” iddiasında bulundu.

Şırnak Valisi’ni de sert sözlerle eleştiren Baluken, “Özel harp dairesinin elemanı gibi çalışıyor” dedi.

-CUMHURBAŞKANI’NA SESLENDİ-

Cumhurbaşkanı’na seslenen Baluken, şöyle devam etti:

“Balık baştan kokuyor, saraydaki zat dün yaptığı açıklamada Cizre ile ilgili aleni açık bir şekilde yalan söylüyor. İstersen cesaretin varsa bu ülkenin Cumhurbaşkanı pozisyonda bir Cizre’ye git bakalım hangi saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor bir kendi gözlerinle bir gör bakalım. Saray’daki başta olmak üzere o suça ortak olanların tamamı bunun hesabını verecek. Hepsini yargı önüne çıkaracağız, hepsinden hesap soracağız.

Saray ve emrindeki gladyo şu anda Cizre’de insanlığa karşı suç işliyor.”

-“MECLİS BAŞKANI MISIN, BOSTAN KORKULUĞU MUSUN?”-

HDP’li vekillerin yürüyüşüne dikkati çeken ve Meclis Başkanı’nı sert sözlerle eleştiren Baluken şunları ifade etti:

“40 milletvekili 40’tan fazla milletvekili iki gündür 100 km yolu yürüyorlar. Önlerine sürekli polis, asker barikatları çıkarıyor. Bu ülkenin Meclis Başkanı’ndan bir tek açıklama bile duymadık. Bostan korkuluğu gibi. Meclis Başkanı mısın, bostan korkuluğu musun? Sen Meclis Başkanı falan değilsin AKP’nin emir erisin.”

-“CUMHURBAŞKANI MİLLETVEKİLLERİMİZİ HEDEF GÖSTERİYOR”-

Cumhurbaşkanı’nın dün yaptığı açıklamaya işaret eden Baluken, “Dün açıklama yapan Cumhurbaşkanı oradaki milletvekillerimizi hedef gösteriyor. Ne kadar kendini savunursan savun bu savaş sen başkan olamadığın için AKP tek başına iktidar olamadığı için başlatılmış durumda. Bütün ölümlerin sorumluluğu senin omuzlarındadır. Bu saatten sonra ağzınla kuş tutsan sen kimseyi inandıramazsın” diye konuştu.

-“KENDİ EMRİNDEKİ BİNDİRİLMİŞ KITALARI HDP’YE SALDIRIYA GÖNDERDİ”-

HDP binalarına yapılan saldırılara ilişkin de Baluken, “Kitleler AKP’ye yürümesin diye, Saraya yürümesin diye, kendi sorumluluğunu gizlemeye yönelik olarak bilinçli olarak kendi emrindeki bindirilmiş kıtaları HDP’ye saldırıya gönderdi. AKP’nin bindirilmiş kıtaları var, AKP’nin paralı kurdurduğu sivil ocaklar var” iddiasında bulundu.

Baluken, “Bütün uluslararası kamuoyunu da AKP’nin sokak ortasında uyguladığı bu devlet terörüne karşı duyarlı olmaya, uluslararası gözlemcileri de başta Cizre olmak üzere bu devlet terörünün yaşandığı her yere davet ediyorum” dedi.

HDP’li vekillerin yürüyüşüne ilişkin soruya Baluken, “Durdurulmuş durumda şu anda. Cizre’ye 15 km mesafede durdurulmuş durumda.  Orada milletvekillerimize yönelik sözlü ve fiziki hakaret ve darp da var. Bu meselenin çözülmesi lazım. Orada arkadaşlarımız yaşamını yitirseler bile oradan ayrılmayacaklar. Cizre’ye kadar yürümeye devam edecekler. Arkadaşlarımız kararlılar. Cizre’ye uluşana kadar o yürüyüşlerine devam ettirecekler” diye konuştu.

-“BİZİM ALMIŞ OLDUĞUMUZ O YÖNLÜ ÖRGÜTSEL BİR KARAR YOK”-

Leyla Zana’nın ölüm orucuna başlayacağına yönelik açıklamasına ilişkin soruya Baluken, “Leyla Hanım’ın bireysel inisiyatifiyle açıkladığı bir karar. Bizim almış olduğumuz o yönlü örgütsel bir karar yok. Açlık grevi, ölüm oruçları çok çaresiz kalındığında yapılınabilinir ama daha bu kadar yoğun saldırının olduğu bir dönemde kendimizi daha edilgen daha pasif pozisyona çekecek girişimlerle ilgili örgütsel bir tutum içine girmemiz söz konusu olamaz. Kendi almış olduğu karara saygılıyız” yanıtını verdi.

Öcalan ile ilgili soruya da Baluken, “Liderliği sorgulanan kişinin şu anda medya aracılığıyla yaratmak istediği bir algıdır şu anda liderliği sorgulanan kişi sarayda oturuyor. Abdullah Öcalan’ın liderliği ile ilgili bir tartışmaya zaten girmeye gerek yok” dedi.

Bir soru üzerine Baluken, Cizre’de yaşananlar ile ilgili BM, Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Parlamentosunun ilgili kurumlarının devreye girmesini istedi. (ANKA)

(MG/ORH) 

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@