Hdp'den Romanlarla Dayanışma Açıklaması

ANKARA (ANKA) – HDP, gayri insani şartlarda yaşamak zorunda bırakılan Romanlarla dayanışma ve birlikte mücadele etme kararlılığında olduğunu belirtti. HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından8 Nisan Dünya Romanlar Günü ned

Haberler 08.04.2015, 21:39
Hdp'den Romanlarla Dayanışma Açıklaması

ANKARA (ANKA) – HDP, gayri insani şartlarda yaşamak zorunda bırakılan Romanlarla dayanışma ve birlikte mücadele etme kararlılığında olduğunu belirtti.

HDP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) tarafından8 Nisan Dünya Romanlar Günü nedeniyle yapılan yazılı açıklamada, bugünün dünyanın birçok ülkesinde Romanlara yönelik ırkçılık ve ayrımcılığa karşı mücadele etme çağrısının yinelendiği gün olduğu belirtildi. Açıklamada, “Tüm Romanların eşit yurttaş olma mücadelesiyle dayanışma içinde olduğumuzu, haklarını eşit düzeyde kullanmaları doğrultusundaki çabamızı birlikte sürdüreceğimizi bir kez daha vurguluyoruz” denildi. Romanların, bugün Türkiye’nin işsizlik ve yoksulluğu had safhada yaşayan, sağlık, eğitim ve barınma gibi en temel haklarla ilgi büyük sorunları olan bir halk olduğu ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Romanlar, ayrımcılık ve önyargıların yarattığı mağduriyetlerle de uğraşmak zorundadır. Son yıllarda örgütlenen Romanlar, eşit yurttaş olmak, saygı görmek, ayrımcılık ve aşağılanma yaşamamak, eğitim ve iş olanaklarının kendilerine eşit ölçüde sağlanması gibi konularda etkin mücadele yürütüyor. Türkiye dahil dünyanın dört bir yanında ayrımcılık, ötekileştirme, baskı ve şiddete maruz kalma, yersizlik ve yurtsuzluk gibi gayri insani şartlarda yaşamak zorunda bırakılan Romanlarla dayanışma ve birlikte mücadele etme kararlılığımız sürecektir.” (ANKA)

(GO/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@