Hdp'den Bahçeli'ye Cizre Yanıtı: Kürt Sorunu Siyasal Bir Sorundur

ANKARA(ANKA) - HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Cizre konusundaki a...

Haberler 15.09.2015, 17:20
Hdp'den Bahçeli'ye Cizre Yanıtı: Kürt Sorunu Siyasal Bir Sorundur

ANKARA(ANKA) - HDP Mardin Milletvekili Erol Dora, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin Cizre konusundaki açıklamasına ilişkin, “Türkiye’de şiddetle sorunlarımızı çözemeyiz. Kürt sorunu bağlamında olayı değerlendirdiğimizde Kürt sorunu siyasal bir sorundur.  Biz HDP olarak tamamen şiddete karşıyız” dedi.

Dora, TBMM’de basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

-BAHÇELİ’NİN AÇIKLAMALARI-

MHP lideri Bahçeli’nin Cizre’ye ilişkin açıklamalarının hatırlatılması üzerine Dora, “Türkiye’de şiddetle sorunlarımızı çözemeyiz. Kürt sorunu bağlamında olayı değerlendirdiğimizde Kürt sorunu siyasal bir sorundur.  Biz HDP olarak tamamen şiddete karşıyız. Biz şiddetten yana değiliz ne devletin şiddetinden ne farklı şiddetleri biz tasvip eden bir parti değiliz” dedi.

-“BİZİM İKİ TARAFIN DA ELLERİ TETİKTEN ÇEKMELERİNİ TALEP EDİYORUZ”-

“Seçim öncesi örgütün bir ateşkes yapma gibi bir durumu olabilir mi?” sorusuna da Dora, “Biliyorsunuz bizim Genel Başkanımız Sayın Selahattin Demirtaş iki tarafa da ellerin tetikten çekilmesi noktasında çağrıda bulunuyoruz. Tabii biz güvenlik güçlerine hiçbir zaman silahları bırakma noktasında öyle bir düşüncemiz olamaz, güvenlik güçleri tabii ki ülke savunmasını yapmak durumundadır ama şu anda süren çatışmalı bir süreç var. Biz iki tarafın da elleri tetikten çekmelerini talep ediyoruz” yanıtını verdi.

Dora, “Biz şiddetle kesinlikle sorunlarımızın çözümlenemeyeceğine inanıyoruz. Ölen bütün asker, polis, gerilla bizim için aynıdır” diye konuştu.

“Perşembe günü Ankara’da bir yürüyüş olacak, katılacak mısınız? HDP’nin bakışı nedir bu yürüyüşe?” sorusuna Dora, “Türkiye’de tekrar bir kardeşlik havasının barış havasının esmesi noktasında gerçek anlamda tabii söylüyorum kim katkı sunuyorsa biz onlara  teşekkür ediyoruz” yanıtını verdi.

“KCK ile görüşmeye dair bir açıklama vardı” sözüne de Dora, “O konuda bizim net bilgimiz yok. Bu konuda  herhangi bir somut bilgiye sahip değilim” demekle yetindi. (ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@