Hdp Lideri Demirtaş: Barışı Arayanlar Cumhurbaşkanı'nın Ağzının İçine Bakmasınlar

-HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ülkeyi yönetenler "barış istemiyor" diye savaşacak halleri olmadığını söyleyerek, “Barışı arayanlar Cumhurbaşkanı’nın ağzının içine bakmasınlar, gençlerin gözündeki ışığa baksınlar.

Haberler 22.03.2015, 21:26
Hdp Lideri Demirtaş: Barışı Arayanlar Cumhurbaşkanı'nın Ağzının İçine Bakmasınlar

-HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ülkeyi yönetenler "barış istemiyor" diye savaşacak halleri olmadığını söyleyerek, “Barışı arayanlar Cumhurbaşkanı’nın ağzının içine bakmasınlar, gençlerin gözündeki ışığa baksınlar. Anaların yüreğindeki, dudağındaki dualara baksınlar. Barış sizin ellerinizdedir, onların ağızlarında değil. Umutsuzluğa, karamsarlığa yer vermeyeceğiz. Silahların, savaşın ve şiddetin devre dışı kalacağı nihai barışa doğru, umutların arttığı bu günlerde karamsarlığa yer vermeyeceğiz” dedi.

-HDP Lideri Demirtaş, hükümet kanadından ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından çözüm sürecine ilişkin yapılan açıklamaları eleştirerek, “Şunu açık, net, samimiyetle ifade etmek işitiyorum; asla ama asla korkuya, paniğe gerek yok. Ülkeyi yönetenler "barış istemiyor" diye savaşacak halimiz yok. Onlar istese de istemese de biz bu ülkede barışı sağlayacağız. Asla kan akıtılmasına izin vermeyeceğiz. ’10 madde olamaz’ diyenler, ‘ana dil olmaz' diyenler siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkede barış olacak. Siz o 10 maddeyi kabul etmediniz diye savaşı körükleyecek halimiz yok. Biz barışı sizin için yapmıyoruz kusura bakma, halklar için yapıyoruz” diye konuştu.

İSTANBUL(ANKA) -HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, ülkeyi yönetenler "barış istemiyor" diye savaşacak halleri olmadığını söyleyerek, “Barışı arayanlar Cumhurbaşkanı’nın ağzının içine bakmasınlar, gençlerin gözündeki ışığa baksınlar. Anaların yüreğindeki, dudağındaki dualara baksınlar. Barış sizin ellerinizdedir, onların ağızlarında değil. Umutsuzluğa, karamsarlığa yer vermeyeceğiz. Silahların, savaşın ve şiddetin devre dışı kalacağı nihai barışa doğru, umutların arttığı bu günlerde karamsarlığa yer vermeyeceğiz” dedi.

İstanbul’daki 21 Mart Nevruz kutlamaları HDP’nin öncülüğünde Kazlıçeşme Meydanı’nda yapıldı. Kutlamalar nedeniyle Kazlıçeşme Meydanı’na gelen çok sayıda vatandaş, polis kontrol noktalarından geçerek meydana alındı. Coşkulu kalabalık Kürtçe şarkılarla eğlenirken yoğun kalabalık nedeniyle meydanda zaman zaman izdiham yaşandı.

-“ÖCALAN’IN BARIŞ MESAJI BİZDEN ÖNCE ZATEN BURALARA ULAŞMIŞ”-

Dün Diyarbakır’daki Nevruz kutlamalarında okunan PKK elebaşı Abdullah Öcalan’ın mesajı İstanbul’da da okundu. Konserlerin ardından HDP lideri Demirtaş konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkmak istedi. Fakat yoğun kalabalık ve izdiham nedeniyle Demirtaş sahneye uzun süre sonra çıkabildi.

Yoğun sevgi gösterileri arasında sahneye çıkan Demirtaş, burada yaptığı konuşmaya Kürtçe olarak başladı. Vatandaşların Nevruz’unu kutlayan Demirtaş, “Hepiniz hoş geldiniz ve bu meydanı şerefle, onurla doldurunuz. Dün tarihi Amed Nevruzundan sonra Diyarbakır Nevruz Meydanı’nın ihtişamı ile görkemi ile Sayın Öcalan’ın barış mesajı bizden önce zaten buralara ulaşmış. Zaten İstanbul Diyarbakır’dan gönderilen o mesajı o sıcak yüreği ile karşılamış. Kazlıçeşme’deki bu tablo mesajın yerine ulaştığının göstergesidir” diye konuştu.

-“BİZ MİLYONLARIZ SEN TEK BAŞINASIN”-

Kendilerinin uzun soluklu ve zorlu bir mücadelenin emekçileri olduğunu kaydeden Demirtaş, “Türkiye’de tarihin yeniden yazılmaya başlandığı, Türkiye’de geleceğimizin, kaderimizin yeniden inşa edilmeye başlandığı bugünlerde artık Nevruz heyecanı ve coşkusu ile bu gidişata bir ‘dur’ deyip kendi istediğimiz şekilde, yani Edirne’den Hakkari’ye kadar, Trabzon’dan Antalya’ya kadar ülkenin her bir köşesinde kendi istediğimiz şekilde bir yaşamı kurmak işitiyorsak, bunun yolu artık bellidir. Artık el ele vermek, omuz omuza vermek, ezilenler olarak tek yürek olmak dışında hiçbir seçeneğimiz kalmadı. Bizi elindeki iktidar gücüyle, zorbalık gücüyle, bizi elinde tuttuğu devlet imkanlarıyla ezmeye çalışanlara karşı, birlik ve tek yürek olma günüdür. Bu Nevruz bunu ispatlamıştır. Bu Nevruz kimin barıştan yana, kimin çatışamadan yana olduğunu netleştirmiştir. Bu Nevruz ülkede kimin demokrasi ve özgürlük istediğini, kimin tekçiliğe, ırkçılığa, diktatörlüğe sarıldığını ispatlamış, netleştirmiş bir Nevruzdur. Bakmayın öyle birilerinin her şeye karşı çıktığına, bakmayın öyle ‘Türkiye’de her şey benden sorulur, Türkiye’de tek adam benim’ diyenlere. Evet doğru ve yalnız, tek kalmaya devam edeceksin. Biz milyonlarız sen tek başınasın. Burası doğru. Biz kadını, erkeği, Kürt’ü, Türk’ü, Alevi’si, Sünni’si ile Boşnak’ı, Ermeni’si ile biz milyonlarız sen teksin. Ve yalnız olacaksın. Giderek yalnız kalmaya devam edeceksin. Zannetme ki bu dünya sana kalacak. Sultan Süleyman’a kalmadı bu dünya sana mı kalacak? İşte 7 Haziran bizim geleceğimizin, çocuklarımızın, torunlarımızın, bu vatanda nasıl yaşayacağının belirleneceği gündür. Özgürlük, demokrasi, kardeşlik içinde kimsenin kimseden korkmadığı, kimsenin kimseden nefret etmediği, kucaklaştığımız ve kardeşleştiğimiz bir gelecekten yana mı olacağız yoksa tek adam diktatörlüğünden yana mı olacağız, bir sultanlığa mahkum mu olacağız. 7 Haziran öncelikle bunun seçimidir” ifadelerini kullandı.

-“BARIŞ SENİN İKİ DUDAĞININ ARASINDA DEĞİL”-

Hükümet ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından yapılan açıklamaları eleştiren Demirtaş, “Söylemleri açıklamaları izliyorsunuz, ‘demokrasiden yana, barıştan yana hiçbir adım atmayacağız’ diyorlar. Şunu açık, net, samimiyetle ifade etmek işitiyorum, asla ama asla korkuya, paniğe gerek yok. Ülkeyi yönetenler "barış istemiyor" diye savaşacak halimiz yok. Onlar istese de istemese de biz bu ülkede barışı sağlayacağız. Asla kan akıtılmasına izin vermeyeceğiz. ’10 madde olamaz’ diyenler, ‘ana dil olmaz diyenler’ diyenler siz isteseniz de istemeseniz de bu ülkede barış olacak. Siz o 10 maddeyi kabul etmediniz diye savaşı körükleyecek halimiz yok. Biz barışı sizin için yapmıyoruz kusura bakma, halklar için yapıyoruz” şeklinde konuştu.

Barışı gençler birbirini öldürmesin diye yaptıklarını kaydeden Demirtaş, “Barış senin iki dudağının arasında değil, olmayacak. Barışı arayanlar Cumhurbaşkanı’nın ağzının içine bakmasınlar, gençlerin gözündeki ışığa baksınlar. Anaların yüreğindeki, dudağındaki dualara baksınlar. Barış sizin ellerinizdedir, onların ağızlarında değil. Umutsuzluğa, karamsarlığa yer vermeyeceğiz. Silahların, savaşın ve şiddetin devre dışı kalacağı nihai barışa doğru, umutların arttığı bu günlerde karamsarlığa yer vermeyeceğiz” şeklinde konuştu.

-“SEÇİM SÜRECİNİ SABOTE ETMEK İSTEYENLERE ASLA PİRİM VERMEYİN”-

AK Parti’yi durdurabilecek tek güç oldukları için kendilerine saldırılacağını savunan Demirtaş, “Bütün bunlara karşı sabırlı olmamız lazım. Bütün bu saldırılara karşı sükunetle, akılla, akılcılıkla cevap vermemiz lazım. Provokasyon yapmak isteyenlere, kışkırtmalarla seçim sürecini sabote etmek isteyenlere asla pirim vermeyin” diye konuştu.

Seçim sürecinde partililerden coşkulu bir çalışma yürütmelerini isteyen Demirtaş, “Öncelikle sandıkları sizin gibi aslanlara emanet edeceğiz ki kediler yaklaşamasın. Her sandıkta özel olarak çalışma yapmamız lazım. Bugüne kadar gitmediğimiz kim varsa, bizden dolayı üzülmüş kırılmış kim varsa, bizi yanlış anlamış veya bizim yanlış ne varsa ve bugüne kadar bize mesafeli olmuş, önyargılı olmuş ya da haklı olarak eleştirisi olmuş kim varsa onlara gitmeniz lazım. Elini sıkmanız, çayını içmeniz lazım. Onlarla gönül köprüsü kurmanız lazım” ifadelerini kullandı.

-“ÖNÜMÜZDEKİ BİR YILDA GERÇEK BARIŞA ULAŞACAĞIZ”-

2015 Nevruzunun tarihe not düşülen ve arkasında derin izler bırakarak devam edeceğini söyleyen Demirtaş, “İnşallah 2016 Nevruz’unda da burada sizler toplandığınızda da barışın kendisinden söz edeceğiz. İnşallah 2016 Nevruz’unda da yeni barış mesajlarından değil, barışın tadından güzelliğinden söz edeceğiz. Önümüzdeki bir yılda bu yolu, bu mesafeyi kat ederek, gerçek barışa, kalıcı demokrasiye ulaşacağız. Kazlıçeşme Meydanı bugün bir kez daha tarih yazarak Amed meydanını kıskandırdı. Orası da kusura bakmasın, burası ezilenlerin kendi İstanbul’dur” dedi.

Demirtaş, Kürtçe olarak vatandaşların Nevruz’unu kutlayıp, selamlayarak yoğun sevgi gösterileri arasında kürsüden ayrıldı. (ANKA)

(OLÇ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@