HDP'li Baydemir: Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı

CİNAYETE kurban giden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin mezarı başında düzenlenen anma programında konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "Katiller o kadar alçak ki, onun arkasındaki...

Haberler 07.07.2016, 12:31
HDP'li Baydemir: Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı
CİNAYETE kurban giden Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi'nin mezarı başında düzenlenen anma programında konuşan HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir, "Katiller o kadar alçak ki, onun arkasındaki siyasi saik o kadar alçak ki, çıkıp işlediği cinayeti dahi üstlenmiyor. Tahir Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı" dedi.

Merkez Sur ilçesindeki 4 ayaklı minare önünde 28 Kasım 2015 günü basın açıklaması yaptıktan sonra PKK'lılar ile güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmada başından vurularak yaşamını yitiren Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi, bayram nedeniyle Yeniköy Mezarlığı'ndaki kabri başında anıldı. Diyarbakır Barosu tarafından düzenlenen anma programına, baro üyelerinin yanı sıra HDP Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir katıldı.

'HEDEF GÖSTERİLDİ KATLEDİLDİ'

Kendisi de Diyarbakır Barosu üyesi avukat olan Osman Baydemir yaptığı konuşmada, Tahir Elçi cinayetinin bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajı olduğunu söyledi. Baydemir, Elçi'yi öldürenlerin yargılanacağını ifade ederek şöyle konuştu:
"İnancımıza göre şehitler bizi görürler, yaşama ara vermezler. Bu minvalde şehidimiz Tahir Elçi'yi mezarı başında ziyaret ettik ve bayramını tebrik ettik. Bu bir faili meçhul cinayeti değildir. Bu bilinçli olarak katletmedir. Tahir Elçi fikirlerinden, düşüncelerinden dolayı önce televizyonlarda linç edildi, hedef gösterildi, kalemi kırıldı. Akabinde de alçakça katledildi. Çok açık ve net söylüyorum, alçakça katledildi. Katiller o kadar alçak ki, onun arkasındaki siyasi saik o kadar alçak ki, çıkıp işlediği cinayeti dahi üstlenmiyor. Tahir Elçi cinayeti bir dönemin kapanması, yeni bir dönemin açılmasının mesajıydı. Müzakere, barış ve sorunları diyalogla aşma döneminin bittiğini ve aynı zamanda kanla, yıkımla, kaosla yeni bir dönemin, yeni bir sayfanın açıldığının ilanın cinayetiydi. O katiller, o alçaklar, insanlıktan nasibini almamışlar halen bu şehrin sokağında aramızda dolaşıyorlar. Hiç bir şüpheleri olmasın, bir gün gelecek yargılanacaklar. Diktatörlere de bir mesajım olacak. O 'tek dil, tek, tek, tek' diyen diktatörler, bu dünya size kalmaz.  Ben faili meçhul cinayet tabirini kabul etmiyorum. Çok açık, bariz, hedef gösterilmiş, uygulanmış bir siyasi cinayettir. Daha önceki siyasi cinayetler gibi. Ama er ya da geç bu mutlaka açığa çıkacaktır."

Diyarbakır Barosu Başkanvekili Ahmet Özmen ise, Tahir Elçi'nin dosyasını failli meçhul dosyaları kervanına katılmasına Diyarbakır Barosu olarak, asla müsaade etmeyeceklerini söyledi.
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@