Hdp: Hdp'yi Kapatarak, Demokratik Sistemi Tümden Kapatmayı Hedefliyorlar

HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, “Devreye koydukları bu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalışmaktadırlar. Aslında HDP’yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler” dedi.

Haberler 29.07.2015, 20:58
Hdp: Hdp'yi Kapatarak, Demokratik Sistemi Tümden Kapatmayı Hedefliyorlar

ANKARA(ANKA) - HDP Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, “Devreye koydukları bu darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalışmaktadırlar. Aslında HDP’yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler” dedi.

HDP Grup Başkanvekilleri Buldan ve Baluken, basın toplantısı düzenledi. AK Parti’nin darbe sürecini daha da derinleştirmek için parti kapatmayı gündeme taşıyarak, psikolojik ortamı buna göre hazırlamaya çalıştığını savunan Buldan, “Aslında HDP’yi kapatarak, siyaset alanını ve demokratik sistemi tümden kapatmayı hedeflemektedirler. Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki; parti kapatmayı savunanlar demokrasiden nasibini almamış darbeci zihniyetlerdir. Darbeci zihniyetin bugünkü temsilcileri, milliyetçilerdir, AKP’lilerdir. Milliyetçilerin partisi 1980 darbesinde kapatılmıştır. AKP de 2008’de kapatma davası geçirmiştir. Bugün her ikisi Kenan Evren’in ruhunu siyasi çizgilerinde yaşatmak için yarış halindeler. Siyasi tarihimizin hafızası bu yüz karası zihniyetleri kaydetmektedir” dedi.

Buldan, “Siyasal tarihimizin ve toplumsal yaşamımızın en ciddi kırılmalarla karşı karşıya olduğu bir süreci hep birlikte yaşıyoruz” diyerek, şunları kaydetti:

“Ülkemiz ne yazık ki, 7 Haziran seçim sonuçlarını geçersiz kılarak, kendi diktatörlük rejimini fiili olarak işletmeye çalışan Saray Devleti’nin demokrasiyi ve iç barışı tehdit eden darbe uygulamalarıyla karşı karşıyadır. İçinden geçmekte olduğumuz bu sürecin adı sivil bir darbedir.  Devletin tüm imkân ve gücü Saray etrafında yasa dışı bir biçimde örgütlendirilmiştir. Bütün devlet kurumları Saray’a bağlanmıştır. Her şey saraydan planlanmaktadır. Parlamento, yargı, bürokrasi, siyaset kurumu, medya, özgürlükler, insan hakları ve barış Saray Devletinin tehdidi altındadır. Bugün hiçbir şekilde anayasal ve yasal yetkisi bulunmayan Saray Devleti ile onun emrindeki taşeron hükümet 77 milyonun yaşamını ve ortak geleceğini tehdit eden kararlar almaktadır.”

-“KORSAN SARAY DEVLETİ VE YETKİSİZ GEÇİCİ HÜKÜMETİ BÖLGESEL BİR SAVAŞA DOĞRU SÜRÜKLEMEKTEDİR”-

“Korsan Saray Devleti ve yetkisiz geçici hükümet, ülkeyi çatışmalı bir ortama ve bölgesel bir savaşa doğru sürüklemektedir” ifadelerini kullanan Buldan, “Hedefleri, diktatörlük sistemlerini hayata geçirmek, hırsızlık ve yolsuzluk düzenlerini devam ettirmek, karıştıkları suçlardan, kirli işlerden dolayı hesap vermekten kurtulmaktır. AKP’nin yolsuzluklarından hesap soracağını söyleyerek, kendi seçmenini aldatan milliyetçilerin partisi, tüm hırsızlıkları bir kenara bırakmış, HDP’nin kapatılması için AKP’yle suç ortaklığı yapmaktadır.  Parti kapatma koalisyonunun Saray’daki temsilcisi Erdoğan da dün, hukuku ayaklar altına alarak, yargıya, parlamentoya adeta talimat verircesine ‘Gereğini yapın’ demiştir.  Her bir HDP’liyi bedel ödetmekle tehdit etmiştir. Bu beylik tavırlar olsa olsa bir korkunun, suçluluğun ifadesidir. Her şeyden önce HDP’ye oy veren milyonların iradesine yapılan bir saygısızlıktır. Hangi mevkide ve konumda olursa olsun HDP’yi ağzına alanlar, önce haddini ve konumunu bilmelidir. Bu halkın iradesi sahipsiz değildir” diye konuştu.

-“TÜRKİYE’Yİ BÖLGESEL ÇATIŞMANIN İÇERİSİNE SOKAN TEHLİKELİ POLİTİKALAR”-

Türkiye’yi bölgesel çatışmanın içerisine sokan tehlikeli politikaların hesabının daha görülmediğini ileri süren Buldan, “Bize hesap sorma cüretini gösteren ve bedel ödetmekle tehdit edenleri net bir şekilde uyarıyoruz. Dünya alem de biliyor ki, siz hesap sorma konumunda değil, tam tersine hesap verme durumundasınız. Bu gerçeklikten kaçamazsınız. Yolsuzluklarınızın, hırsızlıklarınızın, evlerde sakladığınız milyar dolarların hesabını daha vermediniz. Sorumlusu olduğunuz Roboski, Gezi, Reyhanlı, Diyarbakır ve Suruç katliamlarının hesabı daha orta yerde duruyor. IŞİD’e TIR’larla gönderdiğiniz silahların hesabı duruyor. Hoyratça kullandığınız örtülü ödeneğin, çerez parası diye yağmaladığınız kamu kaynaklarının hesabı dosyanızda bekliyor. Devletin tüm imkân ve olanaklarını kullanarak, anayasa ve yasalara aykırı bir biçimde cumhurbaşkanı sıfatıyla yaptığınız seçim çalışmalarının hesabı duruyor” dedi.

 -“ASIL YARGI KONUSU YAPILMASI GEREKEN AKP’DİR”-

IŞİD’le ilişkilerinden dolayı asıl yargı konusu yapılması gerekenin AK Parti olduğunu savunan Buldan konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Asıl bedel ödemesi gerekenler, HDP’nin kapatılmasını savunarak kendi suçlarını örtbas etmeye çalışanlardır. HDP’yi siyasi linç kampanyasının hedefi haline getirenlere çağrı yapıyoruz. Biz korkmuyoruz. Alnımız açık, başımız diktir. Dokunulmazlık zırhının arkasına sığınarak, siyaset yapan bir gelenekten gelmiyoruz. Bedel ödeyen, ama boyun eğmeyen, diz çökmeyen onurlu bir direniş mücadelesinin içerisinden geliyoruz. Eş Genel Başkanımızın dün grup toplantısında yaptığı çağrıda olduğu gibi biz sözümüzün arkasındayız. 80 vekilimizin imzasıyla bu açıklamanın hemen ardından dokunulmazlıklarımızın kaldırılması için Meclis Başkanlığına başvuruyoruz.”

-“GELİN 550 VEKİLİNİN TÜM DOKUNULMAZLIKLARINI KALDIRALIM”

“Gelin 550 vekilin tüm dokunulmazlıklarını kaldıralım” diyerek parlamentodaki tüm partilere çağrıda bulunan Buldan, “Herkes yaptığının hesabını versin. HDP’ye saldırmayı marifet sayan AKP ve MHP’ye çağrı yapıyoruz. Buyurun cesaretiniz, yüreğiniz, samimiyetiniz varsa tüm dokunulmazlıkları kaldıralım. Yolsuzluk, hırsızlık dosyaları dâhil herkesin dosyası açılsın. Cumhurbaşkanına da çağrı yapıyoruz: Verilemeyecek bir hesabınızın olmadığını düşünüyorsanız buyurun siz de parlamentoya başvurun ve dokunulmazlığınızın kaldırılmasını isteyin. Cesaretiniz var mı yok mu? Herkes, bütün dünya görsün” dedi. (ANKA)

(ÖZ/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@