Hdp, Bahçeli Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

HDP, MHP Lideri Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkanı Danışmanı Metin Özkan ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman hakkında “Hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Haberler 05.08.2015, 19:07
Hdp, Bahçeli Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

ANKARA(ANKA) – HDP, MHP Lideri Devlet Bahçeli, MHP Genel Başkanı Danışmanı Metin Özkan ve MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman hakkında “Hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

HDP, Bahçeli, Özkan ve Büyükataman hakkında “Hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama” suçlamasıyla Ankara Cumhuriyet Savcılığı’na verdiği suç duyurusu dilekçesinde, “Halkların Demokratik Partisi sürekli artan saldırılara maruz kalmakta, bu saldırılara her gün bir yenisi eklenmektedir. Söz konusu saldırılar fiili olduğu kadar yazılı basında da HDP’ye yönelik yürütülen halkı kin ve düşmanlığa kışkırtıcı ve son derece tehlikeli bir biçimde gerçekleşmektedir” denildi.

Dilekçede şunlar yer aldı:

“Basında da geniş yer bulduğu üzere,  Milliyetçi Hareket Partisi Başkanı Devlet Bahçeli’nin 3 Ağustos 2015 tarihinde partisinin genişletilmiş il istişare toplantısında yapmış olduğu ‘İzmir’de Marmaris’te yazlıklarında yatıp AKP’nin olmasın diye oyunu MHP’ye vermeyen, ama HDP’yi Meclis’e taşıyan zavallılar, Türkiye’nin kaymağını yiyenler, Boğaz’da, yalılarda viskisini yudumlayıp oyunu HDP’ye veren şerefsizler’ söyleminde bulunmuştur.

4 Ağustos 2015 tarihinde ise MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman yapmış olduğu yazılı açıklama da ‘Selo bilmelisin ki; 46 yıllık şerefli mazisiyle MHP şerefsize şerefsiz, namussuza namussuz der’ diyerek hakaret söylemini ve halkı kin ve düşmanlığa tahrik tutumlarını devam ettirmiştir.

Son olarak da Devlet Bahçeli’nin siyasi danışmanı Metin Özkan 3 Ağustos 2015 tarihinde Habertürk kanalında katılmış olduğu televizyon programında Bahçeli’nin ‘Boğazda viskisini yudumlayıp, oyunu HDP'ye veren şerefsizler’ çıkışının ‘doğru bir tabir olduğunu’ söyleyerek, ‘viski içip oyunu HDP'ye veren şerefsizlerin’ bir de listesi olduğunu da açıklayan Metin Özkan programda; ‘Kimlerdir? İsterseniz çantamda listesi var; ama 3 bin kişi açıp burada saymayayım zamanımız kalmayabilir’ diyerek bu kapsamda müvekkil partiye oy veren seçmenlerin isimlerinin fişlendiğini beyan etmiştir.”

“Tüm bu açıklamaların bir arada değerlendirildiğinde gerek müvekkil Halkların Demokratik Partisine gerekse 7 Haziran’da yapılan genel seçimlerde müvekkil partiye oy veren yaklaşık 6 milyonluk seçmene açık ve net bir şekilde hakaret edildiği, seçmenlerin fişlenmek kaydı ile müvekkil Partinin ise açık ve net bir şekilde açıklanmak kaydı ile tehdit edilip hedef gösterildiği, halkın kin ve düşmanlığa kışkırtıldığı ve aşağılandığı aşikardır” ifadelerinin yer aldığı dilekçe şöyle:

“Müvekkil HDP, anayasa ve yasalara uygun usullerle Türkiye’nin tüm illerinde faaliyet yürüten, ülkenin temel sorunlarına önem ve yer verdiği kadar bölgesel ve uluslararası sorunlar bakımından da güçlü politikaları bulunan ve çalışma programı ve tüzüğünde de bu noktalara işaret eden kamuoyunun yakından takip ettiği bir Parti olup 7 Haziran 2015 Genel seçimlerinde yüzde 13,12 oy alarak mecliste 80 seçilmiş milletvekili olan Türkiye’nin 3. büyük partisidir. Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı başta olmak üzere parti yöneticilerinin işledikleri bu suçlardan ötürü cezalandırılmaları gerekmektedir. Devlet Bahçeli’nin ve diğer şüphelilerin belirtilen bu beyanları düşünce ve ifade hürriyeti kapsamında değerlendirilemez. Şüphelilerin siyasi kimliği, etki alanı, sosyal kişiliği dikkate alındığında halkı kin ve düşmanlığa sevk ettiği, şüphelilerin fiili ile halkın bir kesimini aşağılamak suçunu işlediği açıktır. Tüm bu nedenlerle şüphelilerin tavır ve tutumundaki ölçüsüzlüğün cezalandırılması aynı zamanda toplumda meydana gelebilecek kırılmanın önlenmesi adına da önem arz etmektedir. Aksi halde, ırkçı söylemlerin artması ve bunun yaratacağı tehlikenin vebali, önlemini almayan iradenin boynunda olacaktır.” (ANKA)

(ÖZ/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@