Hazırlıklar Tamamlandı: Hükümet Programında Silvan İçin Ne Var?

ANKARA (ANKA) - Yeni kurulacak 64. Hükümetin programı yazımı tamamlandı. Seçim vaatleri, kalkın...

Haberler 13.11.2015, 12:30
Hazırlıklar Tamamlandı: Hükümet Programında Silvan İçin Ne Var?

ANKARA (ANKA) - Yeni kurulacak 64. Hükümetin programı yazımı tamamlandı. Seçim vaatleri, kalkınma projeleri, dış politika ve terörün çözümü programın ana başlıklarını oluşturdu. Terörün çözümü noktasında, Çözüm süreci “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi” olarak programda yer aldı. Program'da teröristlerle çatışmaların sürdüğü Silvan için bir sürpriz de yer aldı.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, oluşacak olan yeni hükümetin programı, AK Parti’nin 1 Kasım seçim beyannamesinin kısa bir özeti olacak. Buna göre; 7 ana başlıktan oluşacak hükümet programı 110 sayfa olacak. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun sunum konuşması ile başlayacak olan program, “Vizyoner ve Öncü Ülke, Reformlar, Seçim Vaatleri, Yeni Anayasa, Kalkınma Projeleri  Terörün Çözümü, İnsani Kalkınma ve Nitelikli Büyüme" başlıklarından oluşuyor.

-SEÇİM VAATLERİ-

Hükümet programına, AK Parti’nin 1 Kasım seçimlerinde kamuoyuna açıkladığı seçim vaatlerinin tamamı girdi. Vaat edilen; aile ve çocuk, kadınlar, gençler, engelli vatandaşlar, emekli ve yaşlılar, esnaf ve KOBİLER, çiftçiler, yurtdışında yaşayan vatandaşlar, eğitim, kültür, sağlık ve spor alanında yapılacak yenilikler programda yer aldı.

-REFORMLAR-

Hükümet programında reformlar başlığı adı altında; demokratikleşme ve adalet reformu, kamu yönetimi reformu, reel ekonomide köklü değişimlere yer verildi.

-100 ÖNEMLİ PROJE-

Hükümet programında “kalkınma projeleri” adı altında gerçekleştirilmesi planlanan 100 projede tek tek anlatıldı. Çalışmaları devam eden ve edecek olan projelerden bazıları şöyle;  “Silvan 1. Merhale projesi, Suruç Ovası Pompaş, Ilısu, Yusufeli Barajı, Mersin Akkuyu Nükleer Enerji, Yerli Marka Otomobil, Hürkuş-B, ATAK Helikopter, Bölgesel Uçak Yapım, İstanbul-Şile-Ağva Yolu, Çanakkale Boğaz Köprüsü, Şehir Hastaneleri Projeleri”

-YENİ ANAYASA-

Yeni  anayasa değişikliğinin önemi vurgulanırken anayasanın insan odaklı sivil anayasa olarak artık değişmesi gerektiğine dikkat çekildi. Darbe anayasası ile devam etmenin artık Türkiye’ye yakışmadığı savunuldu. Yeni demokratik ve insan odaklı bir anayasa temenni edildi.

-MİLLİ BİRLİK VE KARDEŞLİK PROJESİ-

Terörün çözümü noktasında bundan önceki AK Parti Hükümetlerinin yaptıkları anlatıldı. Çözüm Süreci “Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi" olarak 2009 yılında vaad edilen çözüm önerileri yer aldı. Terörden taviz verilmeyeceği, terörün kökünün kazınacağı ve terör bitene kadar Türkiye’nin tüm güçlerinin devreye sokulacağı kaydedildi.

Hükümet programında; dış politika ile ilgili stratejilere de yer verildi.  (ANKA)

(BK/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@