Hakan Bayrakçı Açıkladı: An İtibarıyla Ak Parti Tek Başına İktidara Kılpayı Ulaşabilir

SONAR’a göre AK Parti şu anda bir seçim yapılsa tek başına iktidar çoğunluğunu yüzde 42.9 ile “kılpayı” sağlıyor.

Haberler 06.08.2015, 14:13
Hakan Bayrakçı Açıkladı: An İtibarıyla Ak Parti Tek Başına İktidara Kılpayı Ulaşabilir

-SONAR’ın erken seçime yönelik yaptığı seçim araştırması anket sonuçlarında, oy oranını yüzde 2 artıran AK Parti’nin “Kıl payı” da olsa tek başına iktidar olmasının muhtemel olduğu görüldü.

ANKARA(ANKA)  – SONAR’a göre AK Parti şu anda bir seçim yapılsa tek başına iktidar çoğunluğunu yüzde 42.9 ile “kılpayı” sağlıyor.

Araştırma şirketi SONAR, 24 Temmuz-4 Ağustos tarihleri arasında erken seçime yönelik yaptığı seçim araştırması anket sonuçlarını açıkladı. Ankette kararsızlar dağıtıldıktan sonra yapılan düzenlemeye göre; 7 Haziran’da yüzde 13,1 oy alan HDP de düşüş var. HDP yüzde 10,3 oy alırken, AK Parti’nin tek başına iktidar olmasının muhtemel olduğu görülüyor. Sonuçlara göre; AK Parti yüzde 42,9, CHP yüzde 25,2, MHP yüzde 17, HDP yüzde 10,3 oy alıyor. HDP dışı muhalefetin oyunu an itibarıyla hemen hemen koruduğu görülüyor.

7 Haziran genel seçimlerinde yüzde 40,7 oy oranı ile 258 milletvekilliği kazanarak tek başına hükümet kuramayan AK Parti’nin, SONAR’ın bu araştırmasında yüzde 42’nin üzerinde oy oranına sahip olduğu görüldü.  Bu durumda araştırma sonucuna göre, olası bir erken seçimde, AK Parti’nin tek başına iktidar olması için gereken 276 milletvekili sayısına ulaşmasının “Kıl payı” da olsa mümkün olduğu belirtildi.

3 bin 500 kişi ile Türkiye İstatistiki Bölge Birimleri Sınıflandırmasına göre (NUTS-2), 26 ilde gerçekleştirilen ankette, koalisyon hükümeti kurulmasını isteyenlerin oranı yüzde 45,2, erken seçim isteyenlerin oranı yüzde 50,6 olarak belirlendi.

Araştırma sonucuna göre AK Parti-MHP arasında kurulacak koalisyonu isteyenlerin oranı yüzde 44,5, AK Parti-CHP koalisyonunu isteyenlerin oranı yüzde 21,2, CHP-MHP-HDP koalisyonunu isteyenlerin oranı yüzde 9,2 olurken derhal erken seçim olmalı diyenlerin oranı ise yüzde 16,5 oldu.

AK PARTİ YÜKSELDİ HDP DÜŞTÜ

"Bugün seçim olsa hangi partiye oy verirsiniz?" sorusuna verilen yanıtlar şöyle sıralandı:

“AK Parti yüzde 42,9, CHP yüzde 25,2, MHP yüzde 17, HDP yüzde 10,3.”

Hakan Bayrakçı ise bu sonuçları “Bilindiği gibi AKP, 7 Haziran genel seçimlerimle yüzde 40,7 oy oranı ile258 milletvekilliği kazanarak tek başına hükümet kuramamıştır. Sonar’ın bu araştırmasında ise AKP'nin, 42'nin üzerinde ay-oranına sahip olduğu görülmektedir. Bu durumda, olası bir yeni seçimde, ‘tek başına iktidar’ sayısı olan 276'ya ulaşması ‘kıl payı’ da olsa muhtemeldir. Yine de, partilerin oy oranlarının, böylesi bir konjonktürde her an değişebileceği unutulmamalıdır” diye yorumladı. (ANKA)

(ÖZ/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@