Görme Engelli Öğrenci Sokağa Atıldı

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Mahmut  Tanal, görme engelli öğrencinin 140 TL borcu nedeniyle Kredi Yurtlar Kurumu’nun Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki yerleşkesine alınmadığı iddialarını Meclis’e taşıdı. Tanal, G

Haberler 11.05.2015, 13:13
Görme Engelli Öğrenci Sokağa Atıldı

ANKARA (ANKA)- CHP İstanbul Milletvekili Mahmut  Tanal, görme engelli öğrencinin 140 TL borcu nedeniyle Kredi Yurtlar Kurumu’nun Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki yerleşkesine alınmadığı iddialarını Meclis’e taşıdı.

Tanal, Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“İzmir ili Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi öğrencisi olup, yüzde 90 görme engelli olan Medine Çaka’nın 140 TL borcu nedeniyle Kredi Yurtlar Kurumu’nun Ege Üniversitesi Kampüsü içindeki yerleşkesine alınmadığı iddiaları doğru mudur?

Bu yüzde 90 görme engelli vatandaşımızın 140 TL borç için kalacak yeri olmadığı, ailesinin de ev tutacak parası olmadığı için memleketi Mersin’den sadece vize ve final sınavları için okula gelebildiği iddiaları doğru mudur?

Bu vatandaşımızın Bakanlığınız da dahil olmak üzere tüm başvurularına rağmen mağduriyetinin giderilmemesinin sebepleri nelerdir?

Engelli öğrencilerin yurtlarda kalmak için önceliği olduğu halde bu vatandaşımıza söz konusu öncelik neden tanınmamıştır?

Bu vatandaşımıza kalacak yer talebi karşısında yurt müdürünün ‘başımı belaya sokma’ sözleri sarf ettiği iddiası doğru mudur?

Vatandaşımızın mağduriyetine sebebiyet veren kamı görevlileri hakkında herhangi bir tahkikat yapılması düşünülmekte midir?

Anayasamıza göre bu vatandaşımıza engelli olduğu için pozitif ayrımcılık yapılması gerekmemekte midir?

Bu vatandaşımızın temel insan hakkı olan eğitim ve barınma hakkının ihlal edilmesinin sebepleri nelerdir? Bu mağduriyetin giderilmemesinin sebepleri nelerdir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@