Görev Verilirse Chp Huzur Ortamı İçerisinde Seçime Gitmesini Sağlayacak

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, hükümet kurma görevinin kendilerine verilmemesinin milli iradeye yönelik büyük bir saygısızlık ve yetki gaspı oluşturacağını belirterek, “CHP hak ettiği görevin kendisine verilmesi halinde ülkemizin güven ve huzur ortamı içerisinde seçime gitmesini sağlayacak bir hükümet kurma formülü dahil olmak üzere, mümkün olan bütün formülleri hayata geçirmek için çalışmalarını ‘Önce Türkiye’ şiarıyla sürdürecektir” dedi.

Haberler 20.08.2015, 22:47
Görev Verilirse Chp Huzur Ortamı İçerisinde Seçime Gitmesini Sağlayacak

ANKARA(ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Haluk Koç, hükümet kurma görevinin kendilerine verilmemesinin milli iradeye yönelik büyük bir saygısızlık ve yetki gaspı oluşturacağını belirterek, “CHP hak ettiği görevin kendisine verilmesi halinde ülkemizin güven ve huzur ortamı içerisinde seçime gitmesini sağlayacak bir hükümet kurma formülü dahil olmak üzere, mümkün olan bütün formülleri hayata geçirmek için çalışmalarını ‘Önce Türkiye’ şiarıyla sürdürecektir” dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Koç yazılı bir açıklama yaparak değerlendirmelerde bulundu. Adalet ve Kalkınma Partisi Genel Başkanı ve Konya Milletvekili Ahmet Davutoğlu’na 9 Temmuz 2015 tarihinde Anayasa’nın 109’uncu maddesi gereği hükümeti kurma görevi verildiğini anımsatan Koç, “24 Temmuz–3 Ağustos 2015 tarihleri arasında yapılan ön görüşmelerde Cumhuriyet Halk Partisi’nin bugün Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıları düşünerek, ülkeyi uzun süreli, geniş tabanlı, yüksek profilli bir reform hükümetine kavuşturabilmek için yaptığı özverili çalışmalar ve önerileri AKP tarafından maalesef karşılık bulmamıştır. Gerçekçi, kalıcı, güven verici bir hükümet kurulması imkânı AKP tarafından değerlendirilememiştir. Daha sonra Sayın Davutoğlu diğer partilerle de görüşmüş, neticede bu görevi yerine getiremeyerek 18 Ağustos 2015 tarihinde görevi iade etmiştir. Bugün itibariyle kendisi hükümeti kurma görevine haiz değildir” dedi.

 

-“DEMOKRATİK REJİMİ FİİLEN ASKIYA ALMAK ANLAMINA GELECEKTİR”-

 

Milli iradenin tecelli ettiği 7 Haziran seçimlerinde en yüksek ikinci oyu alan partinin CHP olduğunu anımsatan Koç şu açıklamalarda bulundu:

“Anayasamıza, yerleşik usullere ve demokratik teamüllerimize göre Cumhurbaşkanı hükümeti kurma görevini Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na vermek zorundadır. Aksi yönde bir davranış milli iradeye yönelik büyük bir saygısızlık ve yetki gaspı oluşturacaktır. Bilinmelidir ki, yapılan seçimlerde verilen her oy mukaddestir. Halkımız oylarıyla milli iradenin temsilcisi olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni oluşturmuş ve hükümet kurma sorumluluğunu yüklemiştir. Eğer bir parti bu sorumluluğu yerine getiremezse, TBMM’de grubu bulunan diğer partiler bu sorumluluğu yerine getirme görevine sahiptir. Anayasamıza göre bu sorumluluğun yerine getirilmesini engellemek Cumhurbaşkanı’nın yetki alanında olmadığı gibi, böyle bir adım milli irade üzerinde bir vesayet kurmak ve demokratik rejimi fiilen askıya almak anlamına gelecektir. Böyle bir adıma karşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde grubu bulunan bütün partiler Meclis’in şerefini ve seçimlerde ortaya çıkan milli iradeyi korumakla yükümlüdür.”

Partisinin 7 Haziran tarihinden itibaren milli iradeye tam bir saygı göstererek hareket ettiği ve bir hükümet kurulması için her fedakarlığı yaptığının milletin malumu olduğunu kaydeden Koç, “Cumhuriyet Halk Partisi hak ettiği görevin kendisine verilmesi halinde ülkemizin güven ve huzur ortamı içerisinde seçime gitmesini sağlayacak bir hükümet kurma formülü dahil olmak üzere, mümkün olan bütün formülleri hayata geçirmek için çalışmalarını ‘Önce Türkiye’ şiarıyla sürdürecektir” ifadelerini kullandı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@