Gök'ten Aşti Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “AŞTİ’nin t...

Haberler 17.09.2015, 17:15
Gök'ten Aşti Sorusu

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’na, “AŞTİ’nin taşınmasıyla birlikte, alana ilişkin 4,5 emsalle, 1 milyon 500 bin metrekare toplam inşaat alanı olan, konsept proje hazırlığı yapıldığı iddiası doğru mudur?” diye sordu.

Gök, Başbakan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, bundan 30 yıl önce hizmete açılan ve Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen Ankara Şehirlerarası Otobüs Terminali’nin başka bir alana taşınmasının gündeme gelmesiyle birlikte otogar alanı (AŞTİ)  yerine 4,5 emsalle büyük bir konsept proje hazırlığının sürdürülmekte olduğu ifade edildiğini belirterek şöyle dedi:

"Bu hazırlıklar kapsamında yurt dışında bulunan 4 ofisten konsept tasarım istendiği, 6 hafta içerisinde gelecek olan master tasarımlara göre çalışmaların başlayacağı doğru mudur? 

Ankara Büyükşehir Belediye Meclisinde bu konu görüşülmüş müdür? Plan değişikliği konusunda alınmış meclis kararı var mıdır?

Büyükşehir Belediye meclisinden plan değişikliği kararı alınmaksızın emsal belirlenmiş olduğu iddiaları gerçekse, firma belirlenmesini, işi yürüteceklerin isimlendirilmiş olmasını ve konsept tasarımlar sipariş edilmesini doğru buluyor musunuz? Bulmuyorsanız yerleşik mevzuata ve etik kurallara aykırı bu girişimlerden vazgeçilmesi için ilgililere bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Ankara Büyükşehir Belediyesi AŞTİ arazisini kimden, kaç yıllığına kiralamıştır? Ankara Büyükşehir Belediyesi kira bedelini ödemekte midir? Birikmiş kira bedeli ne kadardır? Kiranın tahsili doğrultusunda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı herhangi bir işlem yapmış mıdır? Yaptıysa ne sonuç alınmıştır?

Otogar alanının boşaltılması sonrasındaki süreçle ilgili olarak plan değişikliği yapmadan proje geliştirilmiş olması ve bu doğrultuda projeye uygun plan değişikliği girişimlerinde bulunulmasıyla ilgili olarak görevi kötüye kullananlar hakkında bir işlem başlatmayı düşünüyor musunuz? Plan değişikliği hazırlıklarını kim, hangi firma yürütmektedir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@