Gök, Son 10 Yılda Kaç Vatandaşın İcralık Olduğunu Sordu

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, son 10 yılda kaç vatandaşın icralık olduğunu sordu.

Haberler 14.07.2015, 19:08
Gök, Son 10 Yılda Kaç Vatandaşın İcralık Olduğunu Sordu

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök,  son 10 yılda kaç  vatandaşın icralık olduğunu sordu.

Gök, Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde, İcra ve İflas Kanunu’nun 340. Maddesine göre icralık olduktan  “borcu ödeyeceğine ilişkin taahhütte bulunan” ancak ödemeyi yapamayanların kamuoyunda bilinen tanımıyla “taahhüdü ihlal”, yasadaki tanımıyla da “ödeme şartını ihlal” suçundan, üç aya kadar tazyik hapisle cezalandırıldığını söyledi.

Birçok vatandaşın ödeme şartını ihlal ettikleri gerekçesiyle hapiste ya da hapse atılma tehlikesiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çeken Gök, şöyle dedi:

“Son 10 yılda, İcra ve İflas Kanunu’nun 340’ıncı maddesi uyarınca yıllar itibariyle kaç vatandaşımız hakkında dava açılmıştır? Yine aynı dönemde çıkan mahkûmiyet kararlarının yıllar itibariyle sayısı nedir? Halen bu suçtan açılmış ve mahkemelerde görülmekte olan kaç dava bulunmaktadır?

Son 10 yılda taahhüdü ihlal suçundan aldığı mahkûmiyet nedeniyle cezaevine giren vatandaş sayısını yıllar itibariyle açıklar mısınız? Halen bu suçtan ceza ve tutukevlerine kaç vatandaşımız bulunmaktadır?

Taahhüdü ihlal suçundan aldığı mahkûmiyet kararı kesinleştiği halde cezaevine girmemek için kaçak duruma düşmüş kaç vatandaşımız bulunmaktadır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret:OmniTicaret
APK Dayı'dan hile apk indirebilirsiniz.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@