Gök: Kaç Engelliden Daha Önce Yapılan Ödemeler Yasal Faizi İle Birlikte Geri İstendi?

CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, kaç engelli vatandaştan gerekli kriterleri kaybettiği gerekçesiyle, daha önce yapılan ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri istendiğini sordu.

Haberler 06.08.2015, 16:49
Gök: Kaç Engelliden Daha Önce Yapılan Ödemeler Yasal Faizi İle Birlikte Geri İstendi?

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, kaç engelli vatandaştan gerekli kriterleri kaybettiği gerekçesiyle, daha önce yapılan ödemelerin yasal faizi ile birlikte geri istendiğini sordu.

Gök, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Bakıma ihtiyacı olan engellilere, resmî veya özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti ya da sosyal yardım yapılarak evde bakımına destek verilmesine ilişkin, kişi başına aile geliri kriterinden vazgeçerek, çok daha objektif kriterler getirmeyi düşünüyor musunuz?

Verilen sosyal desteğin kesilmesinde, asgari ücretin belli bir oranına bağlanmış kişi başına düşen aile geliri miktarından vaz geçilerek, bakım hizmetlerinin gerektirdiği maliyete göre karar verilen bir sisteme geçmeyi düşünüyor musunuz?

Yapılan sosyal yardımın kesilmesine yol açan aile gelirinde ortaya çıkan artış çoğunlukla devletin verdiği desteği karşılamamaktadır. Bu durumdaki vatandaşlara yapılan sosyal yardımı sona erdirmek onları çaresizliğe mahkûm etmek değil midir?

Yıllar itibariyle evde bakım hizmeti desteğinden yararlanan ve resmi ve özel bakım merkezlerinde bakım hizmeti alan vatandaşlarımızın sayısı nedir? Bu sosyal yardımlar için yıllar itibariyle ne kadar ödeme yapılmıştır?

2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında aile geliri arttığı için yapılan yardım kesilen vatandaşlarımızın sayısı ne kadardır?

2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında engelli ve engelli yakını aylığı alanlardan, aile geliri arttığı için aylığı kesilenlerin sayısı ne kadardır?

2012, 2013, 2014 ve 2015 yıllarında kaç engelli vatandaşımızdan, gerekli kriterleri kaybettiği gerekçesiyle, daha önce yapılan ödemeler yasal faizi ile birlikte geri istenmiştir?

‘Gerekli kriterleri kaybettikten sonra yapılan ödemeler’ geri istenen vatandaşlardan bu paralar nasıl tahsil edilmektedir? İcra yoluna başvurulmakta mıdır?

Engelli, engelli yakını evde bakım ve resmi ve özel bakım merkezlerinde bakım desteği almakta iken bu özelliğini 1 Ocak 2015-31 Mayıs 2015 tarihleri arasında kaybeden kaç kişi bulunmaktadır. Bunların kaçına bu kriterleri kaybettikleri 7 Haziran 2015 tarihinden sonra bildirilmiştir?

Bu durumdaki vatandaşlarımızdan engelli, engelli yakını, evde bakım ve özel ve resmi kuruluşlarda bakım desteğini kaybettiği kendilerine 7 Haziran 2015 - 5 Ağustos 2015 tarihleri arasında tebliğ edilebilenlerin sayısı nedir?” (ANKA)

(MG/ÖZK)   

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@