Gök: Hasanoğlan'da Atık Sahada Toprağa Karışan Civa Yaşamı Tehdit Ediyor

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ankara Hasanoğlan'da atık sahasında geçirimsizlik nedeniyle toprağa karışan civanın yaşamı tehdit ettiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı. Gök, Başbakan Ahmet Davut

Haberler 02.04.2015, 13:22
Gök: Hasanoğlan'da Atık Sahada Toprağa Karışan Civa Yaşamı Tehdit Ediyor

ANKARA (ANKA)- CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, Ankara Hasanoğlan'da atık sahasında geçirimsizlik nedeniyle toprağa karışan civanın yaşamı tehdit ettiğini belirterek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

Gök, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“Ankara’nın Hasanoğlan yerleşkesinde meraların hemen yanı başında açılan atık sahasının civarından alınan toprak numunesinin yapılan analizinde tehlikeli oranda civaya rastlandığı doğru mudur?

Toprak numunesinde görülen civanın yeraltı sularına karışarak doğal etkilerle tarım alanlarına taşınması kaçınılmaz olduğundan bu ağır metallerin sofrada aldığımız besinler olarak sağlığımız için büyük tehlikeler oluşturduğu açık değil midir? Buna engel olmak için tesiste geçirimsizlik sağlamak yoluna neden gidilmemiştir?

Hasanoğlan’da meraların hemen yanındaki geçirimsizliği olmayan atık tesisi aracılığıyla atıkları toprağa karışan ve toprak numunesinde tehlikeli oranda civa bulunmasına yol açan kaç kuruluş vardır? Buralarda ne üretilmektedir?

Bu kuruluşların atıkları neden  ‘geçirimsizlik’  sağlanmamış bir tesise naklediliyor ve yeraltı sularına karışmasına yol açılıyor?

Akciğer tarafından kolaylıkla emilen civa buharının buradan kolayca beyne ulaştığı duyma kaybı, denge bozuklukları yarattığını dikkate alarak gerekli önlemleri almak üzere derhal bir talimat vermeyi düşünüyor musunuz?

Hasanoğlan’da ‘tehlikesiz atık’ izniyle açılan bu atık tesisin hacmi ne kadardır? Tesise getirilen atıklar hangi kuruluşlarındır? Bunlardan analiz sonuçlarına göre tehlikeli atık salan kuruluş sayısı nedir?

Atık tesisinin CED Raporu yükümlülüğünden kaçabilmek için hazırlanan proje tanıtım dosyasında rakamlarla oynandığı iddiası doğru mudur? Araştıracak mısınız?

Kuruluşlar ve atık tesisi periyodik olarak kontrol edilmekte midir? Hangi aralıklarla denetim yapılmaktadır?

Hasanoğlan’da geniş tarım arazisinde yetiştirilen sebze ve meyve gibi ürünlerin önemli bir bölümü Ankara ve civarına gittiğinden tehlike alanı hızla büyüyebilmiştir. Alınacak önlemleri tartışarak saptamak ve hayata geçirmek üzere başta meslek odaları olmak üzere ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla ortak bir platform oluşturulması için ilgililere bir talimat verecek misiniz?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@