Gök: Cumhurbaşkanlığı Bütçesi Hangi Gerekçeyle Artırılmıştır?

ANKARA(ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Bütçe ödenekleriyle sonradan oynan...

Haberler 18.09.2015, 17:50
Gök: Cumhurbaşkanlığı Bütçesi Hangi Gerekçeyle Artırılmıştır?

ANKARA(ANKA) - CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Bütçe ödenekleriyle sonradan oynanmasının gerekçesi ve dayanağı nedir? Artırılan ödeneklerle birlikte Cumhurbaşkanlığı toplam bütçe ödeneği 545,9 milyon liraya çıkarılmıştır. Cumhurbaşkanlığı bütçesi hangi gerekçeyle bu kadar artırılmıştır?” diye sordu.

Gök, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu soru önergesinde, “Cumhurbaşkanlığının başlangıç ödeneği yüzde 37,5, Başbakanlığın ödeneği yüzde 83,5, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının ödeneği yüzde 108,2, Milli Savunma Bakanlığının ödeneği yüzde 38,9, İçişleri Bakanlığının ödeneği yüzde 129,3, AB Bakanlığının ödeneği yüzde 59,5, Ulaştırma Bakanlığının ödeneği yüzde 30 gibi oldukça yüksek oranlarda artırıldı” diyerek şöyle devam etti:

“Milli Eğitim Bakanlığı (13,7 milyar lira), Emniyet Genel Müdürlüğü (5,6 milyar lira) ve Diyanet İşleri Başkanlığının (2,4 milyar lira) bütçe başlangıç ödeneklerinden bu ölçüde bir indirim yapılmasının nedeni nedir? Bu kuruluşların seçilmesinde personel giderlerinin diğer kuruluşlara göre yüksek olması bir etken midir? İndirimler bu kuruluşların hangi ödeneklerinden yapılmıştır?

Cumhurbaşkanlığı, Başbakanlık, Hazine Müsteşarlığı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Milli Savunma Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Ulaştırma Bakanlığı başlangıç ödeneklerinin bu ölçüde artırılmasına neden ihtiyaç duyulmuştur? Ödenek artırımı hangi kalemlerde yapılmıştır?

2015 Merkezi Yönetim Bütçesi Başlangıç ödeneklerinin toplamda yüzde 5’inden fazla indirim yapıp, yüzde 10’undan fazla ödenek artırmak, TBMM’de onaylanan bütçenin, TBMM dışında adeta ‘yeniden yapılması’, TBMM’nin bütçe yapma hakkının gasp edilmesi anlamına gelmez mi

Bütçe hazırlıkları yapılırken ve TBMM’de görüşülürken öngörülemeyen ne tür olağanüstü gelişmeler yaşanmıştır ki bazı kuruluşların başlangıç ödeneklerinde toplam 47,6 milyar liralık artırım, bazılarının ödeneklerinden de 25 milyar liralık indim yapılması gerekmiştir? İndirim ve artırım yapılan kuruluşlara başlangıçta bu ölçüde ödenek verilmesinin önündeki engeller nelerdir?

Merkezi Yönetim Bütçesinin adeta yeniden şekillendiren bu uygulamanın anayasal ve yasal dayanağı var mıdır?

Merkezi Yönetim Bütçesinde, TBMM’nin iradesi dışında bu türden işlemler yapmak, kamu harcamalarında şeffaflığı ortadan kaldırarak yolsuzluklara ve keyfi harcamalara zemin oluşturmaz mı?

Bu uygulama, bir şekilde bazı kamu kurum ve kuruluşlarına ‘gerçekte verilen’ ödeneğin kamuoyunun dikkatinden kaçırılmasına yönelik midir?

Artırılan ödeneklerle birlikte Cumhurbaşkanlığı toplam bütçe ödeneği 545,9 milyon liraya çıkarılmıştır. Bu Cumhurbaşkanlığı bütçesinin 2014 yılında gerçekleşen harcama tutarına göre yüzde 123,1 oranında artırılması anlamına gelmektedir. Cumhurbaşkanlığı bütçesi hangi gerekçeyle bu kadar artırılmıştır?

Cumhurbaşkanlığı bütçe harcamasının Haziran 2015’te 54,6 milyon lira gibi önceki ayların üç-dört katı, geçen yılın aynı ayının ise 5 katına çıkması hangi olağanüstü harcama gereksiniminden kaynaklanmıştır? Bu harcama artışında 7 Haziran 2015’te yapılan milletvekili genel seçimlerinin etkisi var mıdır?” (ANKA)

(MG/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@