Gıda Bakanlığı Asgari Standartlarını Belirledi

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yumurtacı tavukların, bakıldıkları ve yetiştirildikleri koşulların asgari standartlarını belirledi. Her metrekare kullanılabilir alan için sürü yoğunluğu 9 tavuğu ge&cce

Gıda Bakanlığı Asgari Standartlarını Belirledi

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yumurtacı tavukların, bakıldıkları ve yetiştirildikleri koşulların asgari standartlarını belirledi. Her metrekare kullanılabilir alan için sürü yoğunluğu 9 tavuğu ge&cce

22 Kasım 2014 Cumartesi 09:55
Gıda Bakanlığı Asgari Standartlarını Belirledi

-Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yumurtacı tavukların, bakıldıkları ve yetiştirildikleri koşulların asgari standartlarını belirledi. Her metrekare kullanılabilir alan için sürü yoğunluğu 9 tavuğu geçmeyecek.

ANKARA(ANKA) - Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yumurtacı tavukların, bakıldıkları ve yetiştirildikleri koşulların asgari standartlarını belirledi. Her metrekare kullanılabilir alan için sürü yoğunluğu 9 tavuğu geçmeyecek.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın “Yumurtacı Tavukların Korunması İle İlgili Asgari Standartlara İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.  Yönetmelik, yumurtacı tavukların korunması ile ilgili asgari standartları belirleyen hükümleri kapsayacak. Yumurtacı tavuk sayısı 350 adetten az olan işletmeler ile damızlık amaçlı yetiştiricilik yapan işletmelerde bulunan kanatlıları kapsamayacak.

Yumurtacı tavuk yetiştiriciliği yapan işletme sahiplerinin ya da bakıcılarının alternatif sistemler için uygulanacak hükümlere, zenginleştirilmemiş kafes sistemleri ile ilgili uygulanacak hükümlere, zenginleştirilmiş kafes sistemleri ile ilgili uygulanacak hükümlere uygun olması gerekecek.

-ALTERNATİF SİSTEMLER İÇİN UYGULANACAK HÜKÜMLER-

Yönetmeliğe göre, her tavuk için en az 10 cm ayrılması şartıyla ya doğrusal bir yemlik ya da her tavuk için asgari 4 cm ayrılması şartıyla dairesel yemlik bulundurulacak. Her tavuk için en az 2,5 cm ayrılması şartıyla ya doğrusal suluk ya da her tavuk için asgari 1 cm ayrılması şartıyla dairesel suluklar, buna ilaveten, damlama aletlerinin ya da su kaplarının kullanılması durumunda, her 10 tavuk için en az bir damlama aleti ya da su kabı ayrılacak. Her tavuğun erişimi kapsamında en az iki su kabı ya da damlama aletinin olması gerekecek.  Her yedi tavuk için en az bir folluk temin edilecek.  Her tavuk için en az 15 cm keskin kenarı olmayan yeterli sayıda tünek ayrılacak.

Tesisin zemini her ayağın pençelerinin öne bakan bölümlerini destekleyecek şekilde inşa edilecek. Sulama ve yemleme tertibatı tüm tavukların erişiminin olabileceği bir şekilde dağıtılacak. Her metrekare kullanılabilir alan için sürü yoğunluğu 9 tavuğu geçmeyecek. Ancak, kullanılabilir alanın, kullanılabilir zemin yüzeyine eşit olması durumunda, kullanılabilir her metrekare alan için besi yoğunluğu 31 Aralık 2022 tarihine kadar 12 tavuk olabilecek.

-ZENGİNLEŞTİRİLMEMİŞ KAFES SİSTEMLERİ İLE İLGİLİ UYGULANACAK HÜKÜMLER-

Her bir yumurtacı tavuk için, en azından yatay şekilde ölçülen 550 santimetrekarelik serbest kullanım alanı temin edilecek. Bu alan, sabit veya sabit olmayan ekipmanla kısıtlanmayacak. Kısıtlama olmadan kullanılabilecek bir yemlik temin edilecek. Damlama aletlerinin veya su kaplarının temin edilmediği durumlarda, her kafeste geçen yemlik ile aynı uzunlukta olan sürekli bir suluğun sağlanması gerekecek. Sulama noktaları tesis edildiğinde her bir tavuğun ulaşabileceği en az iki damlama aleti ya da en az iki su kabı temin edilecek.

Kafesler, kafes alanının en az yüzde 65’inin üzerinde, en az 40 cm yüksekliğinde olup hiç bir noktada 35 cm’den daha alçak olamayacak. Kafeslerin zeminleri her ayağın öne bakan bölümlerini destekleyecek şekilde inşa edilecek. Zemin eğimi yüzde 14’ten fazla ve yüzde 8’den aşağı olamayacak. Dikdörtgen gözenekli tellerin dışında zeminler kullanılması durumunda, daha yüksek eğimlere izin verilebilecek. Kafeslere, uygun tırnak aşındırıcı araçlar yerleştirilecek. Bakanlık, tüm yetiştirme sistemlerindeki işletmelerin kayıt altına alınmasını ve insan tüketimi için pazara sürülen yumurtaların izlenebilirliği için her birine ayırt edici numara verilmesini temin edecek.

-KAFESLER TAVUKLARIN KAÇMASINI ÖNLEYECEK ŞEKİLDE TASARLANACAK-

Kafesler tavukların kaçmasını önleyecek şekilde tasarlanacak.  İki ya da daha fazla katlı kafeslerden oluşan yerleşimlerde, tüm kafeslerin zorluk çekilmeden kontrol edilmesine ve tavukların çıkartılmasının kolaylaştırılmasına imkan tanıyan önlemler alınır veya buna uygun araçlarla donatılacak. Kafes kapakları yetişkin bir tavuğun gereksiz yere acı çekmesine ya da yaralanmasına neden olmayacak şekilde çıkarılmasına imkan verecek boyutlarda ve tasarımda yapılacak.

Yönetmelik hükümlerini Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yürütecek. (ANKA)

(AR/ORH)

Anahtar Kelimeler:
DiskDisk 50 Yaşında
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.