Gerekli Düzenlemeler Acilen Yapılsın

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Fail Öztrak, “Seçimler yaklaşırken paket açıklama sevdasına düşen hükümetin acilen atması gereken somut adımlar vardır” dedi. Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisind

Haberler 02.04.2015, 13:23
Gerekli Düzenlemeler Acilen Yapılsın

ANKARA (ANKA) - CHP Genel Başkan Yardımcısı Fail Öztrak, “Seçimler yaklaşırken paket açıklama sevdasına düşen hükümetin acilen atması gereken somut adımlar vardır” dedi.

Öztrak, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye ekonomisindeki genel gidişat ve beklentilerin 2015 yılında yüzde 4 büyüme hedefini teyit etmekten uzak olduğunu belirtti. İç talep kadar, dış talebin de 2015’in ilk üç ayında işlerin iyi gitmediğini gösterdiğini ifade eden Öztrak, “Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin 2015 Mart ayına ait ihracat rakamları, bu yıl büyümeye dış talep katkısının olamayacağını ortaya koymaktadır. Ayrıca, net döviz açığı 183 milyar dolar seviyesinde bulunan reel sektörümüz, bu yılın ilk üç ayında dolar kurundaki 26 kuruşluk artış nedeniyle 48 milyar TL kur farkı zararını bilançolarına şimdiden yazmıştır. Dolayısıyla, şirketlerin sermayeleri giderek erimekte, devlete vergi verme ihtimalleri giderek azalmaktadır” dedi.

-GÜVEN OLMADAN TEŞVİK ÇALIŞMAZ

Türkiye’nin en büyük sorunlarından birinin işsizlik olduğunu vurgulayan Öztark, “Görünen odur ki, istihdam artışından dem vuran Hükümet, 2009 şartlarına geri döndürdüğü ekonomide, işsizliği yeniden ağaç diktirip orman bakımı yaptırarak yeneceğini düşünmektedir. Türkiye’de daha fazla ağacın dikilmesi memnuniyet duyulacak bir gelişmedir ancak işsizlik sorunu, ağaç diktirerek değil, nitelikli istihdam sağlayacak ekonomik ortamın oluşturulmasıyla sağlanabilir” değerlendirmesinde bulundu. Güven ortamı sağlanmadan verilecek teşviklerin çalışması mümkün olmadığını vurgulayan Öztrak, şöyle devam etti:

“Cumhurbaşkanı, Merkez Bankası’yla kavga edip güven ortamını yerle bir ederken sessiz kalan Davutoğlu, bu güven ortamını sağlayamayacağını göstermiştir. Seçimler yaklaşırken paket açıklama sevdasına düşen Hükümetin acilen atması gereken somut adımlar vardır. Güvenin tesisi için öncelikle bütün makamların Anayasal sınırlarına çekilmesi, hukuk devletinin yeniden ayağa kalkması, temel hak ve özgürlüklerin iktidar eliyle tehdit edilmemesi şarttır.

Her şeye rağmen, yeterli olmasa da, açıklanan paketin iş dünyamıza bir parça da olsa nefes aldırabilmesi için bu tedbirlerin bir an önce gerekli yasal düzenlemeler yapılarak hayata geçirilmesi zorunludur. Açıklanan bu önlemlerin seçim öncesi göz boyama olmadığını kanıtlamanın yolu, gerekli düzenlemelerin acilen yapılmasıdır.” (ANKA)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@