Geçmiş Yıllarda El Konulan Paralar İade Mi Edilecek?

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “ABD 10 bin dolar, AB ise 10 bin Euro değerinde para ve par

Geçmiş Yıllarda El Konulan Paralar İade Mi Edilecek?

ANKARA (ANKA) - CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu soru önergesinde, “ABD 10 bin dolar, AB ise 10 bin Euro değerinde para ve para yerine geçen çek, tahvil, sikke altın gibi parasal araçların ülkeye girişinde gümrük kapısında bildirimini zorunlu kılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü ise 15 Nisan 2015 tarihinde bu konuda tam tersi yönde çok köklü değişiklikler yaptı” dedi.

Bakan Canikli’ye, “Gümrükler Muhafaza Genel Müdürlüğü’nün 15 Nisan 2015 tarihli yeni genelgesi ile 2013 tarihli bir önceki genelgede yer alan, yolcu yanında yurda giren nakdin ‘risk analizi/örnekleme’ yöntemiyle kontrol şartı, terörün finansmanı, kara para aklama ve Türk Parasını Koruma Kanunu’na muhalefet suçları yönünden savcılığa suç duyurusu bölümleri neden çıkarıldı?” sorusunu yönelten Oran, “Son değişiklikle, ‘Mal ve hizmet ihracat bedeli, transit ticarete ilişkin kazançlar, yabancı sermaye bedeli veya ‘diğer kaynaklardan’ temin edilen nakdin gümrük giriş noktalarından yurda getirilmesi serbesttir. Bu nakdin beyan edilmesi zorunlu değildir, yolcu beyana zorlanamaz’ uygulamasının getirilmesinin gerekçesi nedir?” sorusuna da yanıt istedi.

Oran’ın ayrıca Bakan Canikli’den cevap beklediği sorular şöyle:

“Bu genelge değişikliği, Avrupa Birliği ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü’nün 10 bin Euro veya fazlası nakit taşıyan yolcuların AB üyesi ülkelere giriş-çıkışta beyan şartı uygulamasıyla çelişmiyor mu?

Türkiye’ye gümrük giriş noktalarından hiç bir beyanda bulunmadan serbest biçimde nakit para getirilmesinin önünü açarak, ‘terörün finansmanı’, ‘kara para aklama’ ve ‘Türk Parasını Koruma Kanuna Muhalefet’ şüphesinde savcılığı devreden çıkarmanız Türkiye’yi kara para aklama cennetine çevirmez mi, bu uygulama değişikliği terörle mücadelede Türkiye’yi uluslararası arenada hedef ülke haline getirerek, ülkeye duyulan güveni sıfırlamaz mı?

Kara para aklamanın önlenmesi mevzuatı bu genelgeyle delinmiş olmuyor mu?

Bu değişiklikler Terörle Mücadele Kanununun 8’nci maddesi (terörün finansmanı suçu), Türk Ceza Kanununun 282’nci maddesi (aklama suçu) ve 1567 sayılı Türk Parası Kıymetini Koruma Hakkında Kanunun 3’ncü maddesine (muvazaalı işlem) aykırı değil midir?

2013 tarihli genelge uyarınca kaç kişi hakkında son 2 yıl içinde işlem yapıldı? Kaç kişiye/tüzel kişiliğe idari para cezası kesildi ve bu cezaların toplamı kaç TL’dir? Genelge uyarınca son 2 yıl içinde bu şekilde muhafaza altına nakit paraların, her bir döviz cinsine göre dağılımı ve toplam miktarları kaçar TL’dir? Son iki yıl içerisinde bu şekilde MASAK’a bildirimde bulunuldu mu, bu bildirim kaç kişi/tüzel kişilik hakkında idi ve bu şekilde MASAK’a bildirilen paranın toplam meblağı kaç TL’dir?

Son yapılan genelge değişikliği, Gümrük Müsteşarlığı AB ve Dış Ticaret Genel Müdürlüğü nün 19 Mart 2008 tarihli ‘Nakit Kontrolleri”’konulu genelgesine de aykırılık oluşturmuyor mu?

2004’ten önce yurda her türlü nakit girişinde beyan zorunlu olmasına karşın zaman içerisinde sonraki genelgelerle sürekli olarak bu kuralı yumuşatmanızın gerekçesi nedir?

Son genelgeyle nakit girişinin miktar ve kaynak kontrolünün tümüyle kalktığı bilgisi doğru mudur?

Yeni genelgeniz nedeniyle geçmiş yıllarda beyan zorunluluğu sırasında kovuşturma gereği el konulan nakitlerin iadesi yolu açılmayacak mı?” (ANKA)

(HM/ÖZK)Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.