Fındıkta Rekolte Tahminlerini Devlet Kurumları Yapsın

ANKARA(ANKA)- CHP’li Karaahmetoğlu, fındık rekolte ölçümlerinin kimler tarafından yapılıp açıklanacağı, ne zamanlar yapılıp ne zaman duyurulacağı konularındaki karışıklığın giderilmesi gerektiğini belirtirken 650 bin ton reko

Haberler 15.04.2015, 14:47
Fındıkta Rekolte Tahminlerini Devlet Kurumları Yapsın

ANKARA(ANKA)- CHP’li Karaahmetoğlu, fındık rekolte ölçümlerinin kimler tarafından yapılıp açıklanacağı, ne zamanlar yapılıp ne zaman duyurulacağı konularındaki karışıklığın giderilmesi gerektiğini belirtirken 650 bin ton rekolte açıklandıktan sonra yüksek kesimlerde yeni bir zirai don yaşandığını hatırlattı. "Rekoltenin resmi olarak tespit edilmesi ve açıklanması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkisinde midir?" diye soran Karaahmetoğlu bu hususta doğru bilgi edinme hakkı olan üreticinin her yıl tekrar edilen spekülasyonların bir izleyicisi olduğunu ve kimin sözüne itibar edeceğini bilmediğini söyledi.

Fındık üreticilerinin rekolte tahminine ilişkin doğru bilgi edinme hakkı olduğunu dile getiren Karaahmetoğlu, şöyle devam etti:

Fındık ihracatçılarının ve Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliğinin 2015 ürünü fındık rekoltesini belirlemek üzere çiçek sayımı, karanfil sayımı yaptıkları ve 650 bin ton civarı rekolte bekledikleri biçiminde haberler geçtiğimiz ay basın ve kamuoyuna yansımıştır. Bazılarının rekolte tahminlerini kamuoyuyla paylaşmayacakları ifadeleri yanında yüksek rekolte müjdesi verdikleri dikkat çekmiştir. Etik bir değerlendirme yaptıkları algısı yaratırken yine de 650 bin ton rekolte tahminleri bir şekilde basında yer almıştır. Ardından fındık bahçelerinde yaşanan zirai don sonrası fındık rekolte tahminlerinin zamanlaması ve hangi kurum kuruluşlar tarafından yapılmasına dönük tartışma yeniden basın ve kamuoyunda yer almıştır. Rekolte tahminine ilişkin doğru bilgi edinme hakkı olan kesimlerin başında muhakkak ki fındık üreticisi gelmektedir. Fakat üretici her yıl tekrar eden spekülasyonların birer izleyicisi olarak hangi bilgilere ve görüşlere itibar edeceğini yine bilememektedir.”

Karaahmetoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker’in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu konularda bilgi istedi:

“Fındık sektöründe hangi kurum ve kuruluşlar rekolte tahmini yapma yetkisine sahiptir? Bu kurum ve kuruluşlar rekolte ölçümlerini hangi biçimde ve metotla, hangi bölgelerde ve ne şekilde yapmak durumundadır? Bunun için bir standart bulunmakta mıdır? Elde ettikleri ölçümleri ne zaman ve hangi merciler vasıtasıyla kamuoyu ile paylaşmak durumundadırlar? Rekoltenin resmi olarak tespit edilmesi ve açıklanması Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkisinde midir? Rekolte tahmini yapan kurum ve kuruluşlar bu öngörülerini kamuoyu ile paylaşmadan Bakanlığınızdan izin almakta mıdır?  Almıyorlarsa bunun sebebi nedir? Erken rekolte tahmini yapılmasını doğru buluyor musunuz? Fındık rekolte tahminlerinde oluşan karmaşıklığın üretici temsilcisi kuruluşlar ile ihracatçı temsilcisi kuruluşlar arasında yaşandığını düşünüyor musunuz? Henüz hasat edilmemiş ürün üzerine üretici temsilcisi kuruluşların değil ihracatçı kuruluşların rekolte açıklaması doğru ve etik midir? Fındık rekolte tahmini serbest piyasa fındık fiyatına etki eden bir spekülasyon aracı olarak daha ne kadar kullanılacaktır? Arz yetersiz olduğu zaman fındık fiyatının yüksek olmasını hazmedemeyen kesimlerin şimdiden fiyat oluşturma, kafa karıştırma operasyonu mu söz konusudur? 

Bunu ortadan kaldırmak üzere sağlıklı rekolte araştırması hangi dönemde yapılmalı ve ne zaman üretici ve kamuoyu ile paylaşılmalıdır? İhracatçının rekolteyi yüksek gösterip fiyatın düşük oluşmasını, üreticinin ise düşük gösterip fiyatın yüksek oluşmasını istediği bir ortamda her iki kesimin güveneceği devlet kurumları, Üniversiteler, Ziraat Odaları Birliği,  Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı İl Müdürlükleri, Fındık Tarım Satış Kooperatifleri Birliği koordinasyonunda yapılacak fındık rekolte tahmini ardından sonuçların kamuoyu ile paylaşılması daha doğru bir yöntem değil midir? Bu güne kadar rekolte tahmini yapan hangi kurum ve kuruluşlar isabetli tahmin yapmış hangileri yanılmıştır? Bu yönde elinizde veri bulunmakta mıdır? Fındık ihracatçı temsilcilerinin fındık rekoltesi düşük olduğu yıllarda da doğru tahmin yapıp yapmadığını açıklar mısınız? Rekolte tahmini ve ortaya çıkan fındık üretim rakamlarına ilişkin rakamların karşılaştırılması ve hangi kuruluşların üreticiyi doğru bilgilendirdiğinin görülmesi sağlanabilir mi?”(ANKA)

(ÜNS/ÖZK)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@