Evren'in Vefatı, 12 Eylül'ün İzlerini Silemez

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Evren’in vefatı, 12 Eylül’ün izlerini silemez. 12 Eylül darbe hukukunun izlerini silecek olan biziz. Biz siyasetçiler olarak, bu görevimizi yapamıyorsak demokrasiye inanm

Haberler 12.05.2015, 00:50
Evren'in Vefatı, 12 Eylül'ün İzlerini Silemez

ANKARA (ANKA) – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “Evren’in vefatı, 12 Eylül’ün izlerini silemez. 12 Eylül darbe hukukunun izlerini silecek olan biziz. Biz siyasetçiler olarak, bu görevimizi yapamıyorsak demokrasiye inanmadığımız için, 12 Eylül darbe hukukunun bize sağladığı olanakları başkasına sağlamayalım diye iktidar olup darbe hukukunun arkasında duruyoruz, demektir” dedi.

Kılıçdaroğlu, katıldığı bir televizyon programında, 12 Eylül darbesine ve Kenan Evren’in ölümüne ilişkin şunları söyledi:

“Bu toplum bu kadar ağır bedeller ödememeliydi. Demokrasimizde aksamalar olabilir, yanlışlıkla olabilir. Bunları daha farklı bir üslupla düzeltebilirdik ama topluma çok ağır bedeller ödetildi. Sadece ödetilmekle kalmadı, 12 Eylül kendi hukukunu oluşturdu. O darbe hukuku bugün bütün ağırlığıyla devam ediyor ve üzülerek söylüyorum; darbelere karşı olduğunu söyleyen iktidar, darbe hukukunu değiştirmek bir tarafa, tahkim etti. O hukukun arkasına saklandı. YÖK kaldırılmıyor, tersine güçlendiriliyor. Yüzde 10 seçim barajı, 12 Eylül ürünü. Bütün bunlar ortadayken kimin demokrasiden yana olduğu, darbe hukukuna karşı olduğu çok daha net bir şekilde ortada. Evren’in vefatı, 12 Eylül’ün izlerini silemez. 12 Eylül darbe hukukunun izlerini silecek olan biziz. Biz siyasetçiler olarak, bu görevimizi yapamıyorsak demokrasiye inanmadığımız için, 12 Eylül darbe hukukunun bize sağladığı olanakları başkasına sağlamayalım diye iktidar olup darbe hukukunun arkasında duruyoruz, demektir. Bu açıdan ben iktidar partisinin iyi bir sınav vermediğine inanıyorum. Tam tersine, darbe hukukunun arkasında olan bir parti olarak görüyorum.”

-“PİYASADA RAKİP YOK, BAŞBAKANLIK KOLTUĞU BOŞ”-

Başbakan Davutoğlu’nu da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı rakip olarak görmediğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Şu anda rakip yok piyasada. Normalde olması gereken Davutoğlu. İktidarda olduğunu söylüyor, Başbakan olduğunu söylüyor; ama Başbakanlık koltuğu boş. Seçim meydanlarında vatandaş da görüyor. Ne Davutoğlu diyorum, ne Erdoğan diyorum. Ben halka neleri yapabileceğimi anlatıyorum ve bugün Türkiye’nin içinde bulunduğu tabloyu onların önüne koyuyorum” dedi. (ANKA/DEVAM)
(HM/AYÇ)

Yorumlar (0)
Yeni Nesil e-Ticaret Omni Ticaret
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@