Ermenistan İle Her Türlü İşbirliğine Varız

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin defalarca Ermenistan’a elini uzattığını ve iyi niyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Ama Ermenistan diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemedi

Haberler 18.04.2015, 20:00
Ermenistan İle Her Türlü İşbirliğine Varız

-Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin defalarca Ermenistan’a elini uzattığını ve iyi niyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Ama Ermenistan diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemediği için netice alamadık. Ermenistan’a kapımız hala açıktır. Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ’ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde kendileri ile her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle Ermenistan yöneticileri ile görüşmeye, konuşmaya daima hazırız ama önce Karabağ sorunu hallolacak” dedi.

 

KOCAELİ(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin defalarca Ermenistan’a elini uzattığını ve iyi niyetini ortaya koyduğunu belirterek, “Ama Ermenistan diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemediği için netice alamadık. Ermenistan’a kapımız hala açıktır. Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ’ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde kendileri ile her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle Ermenistan yöneticileri ile görüşmeye, konuşmaya daima hazırız ama önce Karabağ sorunu hallolacak” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kocaeli Bilim Merkezi ile yapımı tamamlanan tesis ve projelerin toplu açılışına katıldı. Burada bir konuşma yapan Erdoğan, açılışı yapılan tesisler hakkında bilgi verdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Körfez geçişini yukarıdan helikopterle gördüğünü belirterek, “Tabliyeleri yukarıdan yine gördük. Rabbime hamd ettim, ‘Yarabbi sana sonsuz hamd olsun. Bize bu günleri gösterdin’ dedim. Artık bu körfezi dolaşmadan hemen köprüden, karşıya geçmek suretiyle ister Yalova ister İzmir, nereye gideceksin git artık yollar kısaldı” ifadelerini kullandı.

 

-“EN ÇOK ERMENİLERE ZARAR VERİR”-

 

Avrupa Parlamentosu’nun 1915 olaylarına ilişkin aldığı kararı da eleştiren Erdoğan, Ermeni Tehcirinin 100. yılı bahane edilerek Türkiye’ye saldırılmaya çalışıldığını söyledi. Milletin karalanmaya başladığını ifade eden Erdoğan, Papa’nın da böyle bir ithamda  bulunduğunu hatırlattı. Cevabın hemen verildiğini kaydeden Erdoğan, “Şimdi yaptıkları yanlışı düzeltmeye çalışıyorlar. Daha Papa yaptığı yanlışı düzeltmeden, bu defa Avrupa Parlamentosu benzer bir hezeyan sergiledi. Avrupa ülkelerinin bir kısmında da, benzer hezeyanlara şahit oluyoruz. Avrupa Birliği Parlamentosu böyle bir karar alsa ne yazar, almasa ne yazar? Hatırlarsanız, Kazakistan’a giderken de söyledim, bir kulağımızdan girer öbür kulağımızdan çıkar olay budur. Buradan tüm dünyaya, bilhassa da Ermenilere seslenmek istiyorum. Bu meseleyi tarihi temelinden tamamen kopartarak siyasallaştırmak en çok Ermenilere zarar verir. Biz bu kararları alanların, bu yönde beyanlarda bulunanların asıl amaçlarının Ermenilerin hakkını, hukukunu korumak olmadığını gayet iyi biliyoruz. Yahu Ermenilerle yakından uzaktan alakası olmayanların bu açıklama haddine mi ya? Nereden çıkıyor bu” dedi.

 

-“TEHCİRİN KAPILARINI ERMENİLER KENDİLERİ ARALADI”-

 

Türkiye’de yaklaşık 40 bin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı Ermeni olduğunun altını çizen Erdoğan, “Bir de Ermenistan’dan kaçarak ülkemde misafir ettiğimiz Ermeniler var. Biz, onlara zulmettik mi? Biz, onlara ev sahipliğini yapıyor muyuz? Ya siz, bunları görmüyor musunuz be vicdansızlar? Nasıl oluyor da bu açıklamaları yapıyorsunuz? Nasıl oluyor da bunu yapıyorsunuz? Bununla biz zarar etmeyiz. Biz insanı ve vicdani görevimizi yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yapılanların tamamen siyasi amaçlarla, Türkiye’ye yönelik hasmane tutumla yürütülen bu kampanyadan hiçbir şey çıkmayacağını söyleyen Erdoğan, “Yel kayadan ne götürebilir ki. Ama bu işten Ermeniler çok zararlı çıkar. Bu milletin Anadolu coğrafyasında yüzlerce yıl en sorunsuz şekilde yaşadığı toplum Ermeni toplumu olmuştur. Ermeniler ne zaman ki bugün sözde soykırım iddiaları ile kendilerini öne sürenlerin oyununa gelmiştir, tahrikine kapılmıştır işte o zaman aradaki dostluk bozulmuştur. Geçtiğimiz yüzyılın başında Rusların, İngilizlerin, Fransızların ve bölgede hesabı olan diğer devletlerin hesabı olan diğer devletlerin tahrikine kapılan Ermeniler yüzbinlerce Müslüman’ın kanuna girerek tehcirin kapılarını bizzat kendileri araladılar. Bizim millet olarak Ermenilerle hiçbir meselemiz olmadığının en büyük ispatı, bugün ülkemizde çoğu da kaçak olarak yaşayan 80 bine yakın Ermeni nüfusu. Eğer bizim Ermenilerle karşı sistematik bir düşmanlığımız olsa her şeyden önce bunlara müsaade etmezdik” şeklinde konuştu.

 

-“HER TÜRLÜ İŞBİRLİĞİNE VARIZ”-

 

Türkiye’nin defalarca Ermenistan’a elini uzattığını ve iyi niyetini ortaya koyduğunu kaydeden Erdoğan, “Ama Ermenistan diasporanın ve diğer ülkelerin güdümünden çıkıp kendi siyasetini izleyemediği için netice alamadık. Ermenistan’a kapımız hala açıktır. Sözde soykırım iddiaları ve Karabağ’ın işgali konusunda olumlu adımlar atmaları halinde kendileri ile her türlü işbirliğine varız. Bu iradeyi, bu cesareti gösterecek Ermeni siyasetçileriyle Ermenistan yöneticileri ile görüşmeye, konuşmaya daima hazırız ama önce Karabağ sorunu hallolacak. Burada Amerika üzerine düşen görevi hala yapmadı. Rusya üzerine düşen görevi hala yapmadı. Fransa üzerine düşen görevi hala yapmadı. Minsk Üçlüsü, uluslararası kurumlar Azerbaycan’ı haklı gösterdiği halde onlar Azerbaycan’ın hukukunu korumadılar. Soykırım meselesini siyasetin değil tarihçilerin tartışama konusu haline getirdiğimizde zaten konu büyük ölçüde çözüm yoluna girmiş olacaktır. Bu yaklaşım  Azerbaycanlı kardeşlerimizin de kanayan yarası. Karabağ meselesinin çözüm yolunu da kendiliğinden açacaktır” dedi.

 

-“ORTAK BİR KOMİSYON KURALIM”-

 

Karşılarında çok farklı hesaplarla hareket edenler olduğunu belirten Erdoğan, “Ermeniler bu meselede adeta Türkiye karşıtı cephenin bir piyonu durumuna düşürülmüş durumda. Bu çağrımızda aslında Ermenilere de kendi iradelerine sahip çıkma imkanı veriyoruz. Türkiye vefalı bir ülkedir. Dostlarına yardımcı olma, fayda sağlama konusunda Türkiye kıyaslanabilecek pek az ülke vardır. Ben Ermenilere bir kez daha bu fırsatı değerlendirme çağrısı yapıyorum gelin beyhude çabaları bir tarafa bırakın şayet niyetiniz üzüm yemekse…” dedi.

AP’nin arşivleri açma kararını anımsatan Erdoğan, Türkiye’nin arşivlerinin 10-15 yıldır açık olduğunu kaydetti. Ermenistan’ın ve diğer ülkelerin de arşivlerini açmaları çağrısında bulunan Erdoğan, “Elinizdeki belgeleri, dokümanları getirin ortak bir komisyon kuralım. Otursunlar meseleyi tüm yönleriyle araştırsınlar, değerlendirsinler. Objektif olarak adil bir hafızaya ulaşsınlar, biz de yolumuza devam edelim” diye konuştu.

 

-“ŞİRİN GÖRÜNMEYE ÇALIŞTIKLARINIZ DA SİZE SAHİP ÇIKMAZ”-

 

7 Haziran ve sonrasına dikkat edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, “Terör örgütünün güdümünde siyaset yapan bir partinin genel başkanı çıkmış bu mesnetsiz Ermeni iddialarına iftiralarla sahip çıkıyor. Kendisi bir dönem  sokağın, vandalların, şehir eşkıyalarının sözcülüğünü yapıyordu. Şimdi de Vatikan’ın sözcülüğüne soyunmuş. Biz Ermeni diasporasına sesleniyoruz, o buradan kendine vazife çıkarıyor cevap veriyor. Bunlar kendi vatanlarına, kendi milletlerine işte bu kadar yabancılar. Açık söylüyorum bunlar dürüst değil, sözcülüğüne soyundukları o yalanların ne asıl sahiplerine ne de onlara bir faydası olmaz. Yalanlar, asılsız ithamalar üzerinden meşruiyet kazanılmaz. Şirin görünmeye çalıştıklarınız da size sahip çıkmaz” dedi.

“Hani bunlar Türkiye’nin partisiydi?” diye soran Erdoğan, bu ucuz siyasete bu ülkenin pirim verememesi gerektiğini belirtti.

 

-“BAŞKANLIK SİSTEMİ GENLERİMİZDE VAR”-

 

Ekonomide bir patinaj yaşandığını kaydeden Erdoğan, bu patinajın uzun sürmeyeceğini belirtti. Hükümetin, günün ihtiyaçlarına uygun şekilde ekonominin güçlendirilmesi için yoğun bir şekilde çalıştığını belirten Erdoğan, “Küresel düzeydeki ekonomik çalkantıların da bir dengeye oturması ile Türkiye 2023 ekonomik hedeflerine odaklanacak ve daha güçlü şekilde yoluna devam edecek” ifadelerini kullandı.

Daha hızlı daha sesi karalar alabilmek için, dünya ülkeleri arasında en ileri ülkelere bakıldığında sistemde bir değişime gidildiğini kaydeden Erdoğan, “Bakıyorsunuz hangi istemle yönetiliyor, parlamenter demokrasi mi, başkanlık sistemimi? Bakıyorsunuz başkanlık sistemi ile yönetiliyor. Niye, daha seri karar alalım, süratle neticeye ulaşalım ve ülkemizi biran önce muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkartalım, bizim kültürümüzde, bizim genlerimizde siyasi genlerimizi kast ediyorum, örfümüzde adetimizde aslında bu var. bu adımı gayreti ile bu yolculuğa devam edelim diyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkanlık sistemi ve yeni anayasa için 367 milletvekili gerektiğini söyleyen Erdoğan, “400 milletvekili verin ve şu başkanlık sistemini parlamentoda çözelim. Şimdi bazıları diyorlar ki 400 ile bu olmaz. 367, 400 oldu ne ala olmadı, referandum. Bu referanduma inanıyorum ki benim halkım kalkacak ‘evet’ diyecek” şeklinde konuştu.

 

-“BANA ‘SİVİL DİKTATÖR’ DİYORLAR”-

 

Dün 8. Cumhurbaşkanı Turgut Özal’ın vefatının 22 yılı olduğunu kaydeden Erdoğan, “Ben kendisini bir kez daha rahmetle, özlemle yad ediyorum Allah kendisine rahmet eylesin diyorum. Milletimize, vatanımıza hizmeti çok olmuş bir siyasetçiydi. Özal’a karşı çıkanlar, ona hakaret edenler ve ona hatırlayın ne tür hakaretler yapmışlardı. ‘Sivil diktatör’ diyorlardı Özal’a bugün aynısını bana söylüyorlar. Ne derlerse desinler biz milletimize hizmet sevdamızdan asla vazgeçemeyecek, aziz milletimizle birlikte yeni Türkiye’yi inşa edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açılış sırasında kurdeleyi keserken, paralel yapıyla mücadelelerinin yurt içinde ve dışında devam edeceğini de söyledi. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@