Erdoğan'dan ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' Vurgusu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesiyle birçok başarıya imza attığını belirtirken, “Hatay’ın anavatana katılması da bu çerçevede elde edilmiş başarıların en önemlilerindendir” dedi.

Haberler 23.07.2015, 15:44
Erdoğan'dan ‘Yurtta Sulh, Cihanda Sulh' Vurgusu

ANKARA (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti’nin “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesiyle birçok başarıya imza attığını belirtirken, “Hatay’ın anavatana katılması da bu çerçevede elde edilmiş başarıların en önemlilerindendir” dedi.

Erdoğan, Hatay’ın anavatana katılmasının yıl dönümü nedeniyle yayınladığı mesajda “Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bu yana, ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkesini şiar edinmiş, bu anlayışla siyasi ve diplomatik alanda birçok başarıya imza atmıştır. Hatay’ın anavatana katılması da bu çerçevede elde edilmiş başarıların en önemlilerindendir” dedi.

Bağımsız Hatay Parlamentosu’nun, Hataylıların güçlü iradesini ortaya koyan, anavatanla bütünleşme doğrultusundaki kararının, Türkiye’nin uluslararası camiadaki saygınlığını ve etkinliğini artıran, komşularla ilişkilerin güçlendirmesini sağlayan bir karar olduğunu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan, farklı kültürlerin ve dinlerin barış içinde bir arada yaşadığı, kardeşlik ve hoşgörü merkezi Hatay’ın anavatana katılması, birlik ve beraberliğimizi pekiştiren, genç Türkiye Cumhuriyeti’ne güç veren bir adım olmuştur.

Bu düşüncelerle, Hatay’ın anavatanla kucaklaşmasının yıl dönümünü kutluyor, başta Gazi Mustafa Kemal ve Hatay Cumhurbaşkanı Tayfur Sökmen olmak üzere bu milli dava uğruna çaba harcayan herkesi rahmetle yad ediyor; Hataylıları ve bütün vatandaşlarımızı en kalbi duygularımla selamlıyorum.”  (ANKA)

(HM/ÖZK)

Yorumlar (1)
NURETDİN 5 yıl önce
yaşasın BOP ,YAŞASIN eşBaşkan.BÜYÜK ORTADOĞUYA ADIM ADIM YUVARLANIYORUZ.
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@