Erdoğan: Türkiye Nice Cübbeli Teröristler Gördü

ERZİNCAN(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsenin sıfatının terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini kaydederek, “Hiç kimsenin unvanı yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz.

Haberler 16.05.2015, 00:15
Erdoğan: Türkiye Nice Cübbeli Teröristler Gördü

ERZİNCAN(ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hiç kimsenin sıfatının terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini kaydederek, “Hiç kimsenin unvanı yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz. Teröristin silahlısı da var, silahsızı da var. Türkiye, nice cübbeli teröristler gördü. Bunu da bilesiniz. İşte en son adliye vakası. İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan o hadise var ya. Onun sonrasında şahit olduğumuz görüntüler var ya, yaptığınız iş ülkeye ve millete ihanetse sırtınızda avukat cübbesi, hoca cübbesi, asker, polis üniforması olmuş hiç fark etmez. Bunlar milletin, devletin değil paralel örgütün savcıları, hakimleri” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzincan Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen toplu açılış töreninde vatandaşlara seslendi. Erdoğan konuşmasının başında açılışı yapılan tesislerin maliyeti hakkında bilgi verdi.

 

-“ZATEN BUNLARIN KIBLESİ FİLAN YOK”-

 

Alandaki vatandaşların Miraç Kandilini kutlayan Erdoğan, “Bu gecenin bizlerin ve tüm Alem-i İslam’ın affına, mağfiretine, kurtuluşuna vesile olmasını temenni ediyorum. Miraç deyince aklımıza ne geliyor? Kudüs, Mescit-i Aksa geliyor. Yüreğimiz sızlıyor değil mi?” diye konuştu.

Müslümanlar olarak Kudüs'e olan ayarlarını kaybettiklerini kaydeden Erdoğan, “Buz tutmuş gözlerimiz görmüyor. Kudüs için birlikte çarpması gereken yürekler birbirleriyle mücadele, hatta savaş halinde. Miraç Kandili’nin, bu mübarek gecede yapacağımız ibadetlerin ve edeceğimiz duaların, bizi yeniden Kudüs’e ayarlanmaya, gözlerimizdeki buzun çözülüşüne vesile olmasını Allah’tan temenni ediyorum. Biz Kudüs’ün sızısını yüreğimizde hissederken birileri tam da onların istediği gibi, Yahudilere armağan etmenin çabası içinde. Sadece Kudüs’ü birilerine peşkeş çekmekle kalmıyor, Kabemize de saldırıyorlar. Ne diyor, ‘bizim Kabemiz Taksim.’ Zaten bunların kıblesi filan yok. Pusulayı da kaybetmişler. Tüm terör örgütünü arkasına almış olan o partinin yöneticilerine sesleniyorum, onlara oy verenlere değil. Kürt kardeşlerime değil.  Şuanda ekranları başında bizi izleyen tüm o oy veren kardeşlerime sesleniyorum. Ne diyor, ‘bizim Kabemiz Taksim. Kudüs Yahudilerin.’ Bakıyorsunuz Avrupa Parlamentosu’nda Ermeni soykırımı için ayağa kalkıyor saygı duruşunda. Bunları iyi tanımamız lazım. İyi tanımamamız lazım. Örnek aldıkları, izinden gittikleri malum parti, CHP de ne diyordu onlar geçmişte? ‘Kabe Arap’ın olsun, bize Çankaya yeter’ diyorlardı” ifadelerini kullandı.

 

-“ÇÜNKÜ SİNSİ PLANLAR, ÇALIŞIYORDU”-

 

CHP’nin imam hatipleri kaldırmak istediğini kaydeden Erdoğan, “Beyefendi önce kendine gel. Müslüman bir sokulduğu yerden bir daha sokulmaz, o geçmişte kaldı. 600 bin öğrencisi vardı 60 bine düştü. Orta kısmı kapattıklarında. Şimdi ne oldu, 60 binden 1 milyona çıktı. Bundan rahatsız oluyorlar. 4 tane yavrumun 4’ü de imam hatip mezunu. Ben de imam hatip mezunuyum, bununla gurur duyuyorum” ifadelerini kullandı.

İmam hatiplerinin önünün kesildiğini ve başörtüsünün yasaklandığını belirten Erdoğan, “Ama bir tanesi daha çıktı. Pensilvanya’daki malum zat. O zaman ne dedi, ‘başörtüsü füruattandır’ dedi. Aynı kişi İzmir’de Kestane Pazarı’nda konuşurken ‘bu itikadi bir meseledir’ diyordu. ‘Baş açılamaz’ diyordu ama daha sonra ayarı bozuldu. Ve  ‘füruhattandır’ dedi. 99’da kaçıp gitti. Nereye, Pensilvanya’ya. Biz de tabi samimiyiz, dedik ki ‘gel bak sen ağlıyorsun, burada da ağlayanlar var. Buradakileri de fazla ağlatma, gel.’ Gelemedi. Dedi ki ‘sizleri daha da zorda bırakmam.’ Gel ya gel, madem suçun yok, gel, niye gelmiyorsun, gelemedi. Niye? Çünkü sinsi planlar, çalışıyordu. Şimdi her şey meydana çıkıyor. Hatırlayın Erzincan’da da bir kumpas vardı. Ama şimdi hepsi çözülüyor” şeklinde konuştu.

 

-“BU SEÇİMDEN DE ÜMİTLERİNİ KESTİLER”-

 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 26 Mayıs’ta Hakkari’de Başbakan Ahmet Davutoğlu ile birlikte havalimanını açacaklarını belirtti. Havaalanının adının Selahattin Eyyubi Havaalanı olacağını belirten Erdoğan, bu projenin 2 yıl engellendiğini belirtti.

Havaalanı inşaatının engellenmesini eleştiren Erdoğan, “Bölücü örgütle Paralel örgüt bir olmuşlar şimdi milletin iradesini hiçe saymanın, seçim sonuçlarını da değersiz hale getirmenin gayreti içindeler. Anlaşılan bu seçimden de ümitlerini kestiler. Milletin kendilerine bu defa da yüz vermeyeceğini, destek vermeyeceğini gördükleri için eski yöntemleri devreye sokmaya çalışıyorlar. Tehdit, tehdit, tehdit. Hani müflis tüccar eski defterleri karıştırırmışya, bunların ki de o. Eski Türkiye’yi hatırlatmanın gayreti içindeler. Anamuhalefet partisinin başındaki zat zaten iktidar diye bir şey düşünmüyor, öyle bir dedi yok. İktidara talip olan, kendisine parlamentonun çoğunluğunu almayı hedef kılar” ifadelerini kullandı.

 

-“BUNLAR DEVLETİN DEĞİL PARALEL ÖRGÜTÜN SAVCILARI, HAKİMLERİ”-

 

Kendisinin başbakan olduğu dönemde girdiği bütün seçimler öncesinde birinci parti çıkmamaları halinde istifa edeceğini açıkladığını söyleyen Erdoğan, “7 seçim 2 referandum yaptık ama, ‘siz edecek misiniz?’ dedik. Hiçbirisi bunu söyleyemedi. Niye koltuk sıcak. Koltuktan kalkabilir mi? Bunlar millet için siyaset yapmıyorlar. Bunlar işi gücü bırakmışlar, millete ihanet eden bir çetenin mensuplarını savunuyorlar. Siyasetçi, kendisine kumpas kuran çeteyi, onun mensuplarını savunur mu? Daha dün bu çete, bunların mahremine giriyordu, mahremine saldırıyordu. O zaman bunlar bas bas bağırmıyor muydu? ‘Yargı siyasallaştı’ demiyorlar mıydı? Neymiş, ‘Yargıya müdahaleymiş.’ Burada müdahale edilen yargı değil. Ülkeye ve millete karşı tuzak kuran, darbe girişiminde bulunan bir çetedir. Onun üyeleridir. Hiç kimsenin sıfatı, terör örgütü üyesi olduğu gerçeğini değiştirmez. Hiç kimsenin unvanı yaptığı ihaneti meşru kılmaz. Terörist sadece silahlı olmaz. Teröristin silahlısı da var, silahsızı da var. Türkiye, nice cübbeli teröristler gördü. Bunu da bilesiniz. İşte en son adliye vakası. İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yaşanan o hadise var ya. Onun sonrasında şahit olduğumuz görüntüler var ya, yaptığınız iş ülkeye ve millete ihanetse sırtınızda avukat cübbesi, hoca cübbesi, asker, polis üniforması olmuş hiç fark etmez. Bunlar milletin, devletin değil paralel örgütün savcıları, hakimleri” dedi.

Erdoğan, konuşması sırasında akşam ezanı okunması nedeniyle konuşmasına ezan bitene kadar ara verdi.

 

-“BEN SİZİN HİZMETKARINIZIM”-

 

Türkiye’nin teröre, cuntalara, darbelere karşı verdiği mücadelede bir araya gelemeyenlerin bu seçimde aynı safta buluşmasının ibretlik olduğunu kaydeden Erdoğan, “Biz Pensilvanya ile Kandil’i aynı safta buluşturanın ne olduğu çok iyi biliyoruz. Türkiye’nin güya en milliyetçi partisi ile bölücü örgütün güdümündeki partiyi aynı üsluba, aynı çizgiye getirenin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Diyanet ve imam hatip düşmanlığı ile başlayıp eski Türkiye koalisyonunda birleşmeye kadar giden süreç öyle basit bir siyasi ittifak değildir bunu da biliyoruz. Yeni Türkiye’nin önünü kesemeyeceksiniz. Yeni anayasayı engelleyemeyeceksiniz. Başkanlık sistemine geçişe mani olamayacaksınız. Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaşmaktan alı koyamayacaksınız. İstikrar ve güven iklimini zehirleyerek bu ülkeyi yeniden ekonomik, siyasi, sosyal krizlerin pençesine düşüremeyeceksiniz. 12 yıldır buna müsaade etmeyen milletimiz krize, kaosa, eski Türki’ye dönüşe izin vermeyecek” ifadelerini kullandı.

Kendinin yüzde 52 ile cumhurbaşkanı seçildiğini belirten Erdoğan, “Ben tevdi ettiği vazifeyi yerine getiriyorum. Bunlar kimin taşeronluğunu yapıyor bilemem ama ben sizin hizmetkarınızım. Milletimin hizmetkarıyım” dedi.

Erdoğan konuşmasının sonunda, Rabia işareti yaparak, tek devlet, tek millet, tek bayrak, tek vatan vurgusu yaptı. (ANKA)

(HM/OLÇ)

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@