Erdoğan Seçim Vaatlerinden Rahatsız

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin açıkladığı seçim vaatlerini değerlendirerek, “Baktığımda  gördüğüm manzara hiç de iç açıc

Haberler 25.04.2015, 20:11
Erdoğan Seçim Vaatlerinden Rahatsız

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, siyasi partilerin açıkladığı seçim vaatlerini değerlendirerek, “Baktığımda  gördüğüm manzara hiç de iç açıcı değil. Seçim sürecinde bu şekilde ortaya saçılan vaatleri, nasıl olsa iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluklarının ürünleri olarak görüyorum. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için akıllarına düşeni, ağızlarına geleni vaat diye ifade ediyorlar” dedi. Şimdi de bazı mahfi (saklı)  köşelerde buluşup kadeh tokuşturanlar bulunduğunu belirten Erdoğan, "‘İktidar partisinin iktidarı kaybı yakındır şerefine’ diyorlar. Bu millet size bu kadehleri tekrar tattırmayı Allah’ın izniyle nasip etmeyecek. Çünkü siz milli iradeye aykırı olarak bu ülkeyi  yönetmek istiyorsunuz.  Bu ülke sermayenin yönettiği bir ülke olmayacak" şeklinde konuştu. Muhalefetin maaş vaatleri içinde en yüksek verene oy atmak gerektiğini kaydeden Erdoğan BTP Başkanı Haydar Baş'a göndermede bulundu.

Erdoğan, 23. MÜSİAD Olağan Genel Kurulu’nda konuştu. Erdoğan, Türkiye’nin 2003 yılından bugüne kadar elde ettiği başarının sırrının sürekli üretimi arttırma, büyümeye destekleme olduğunu belirtti. 

Kökenine, meşrebine bakmaksızın ülkenin geleceği için taş üstüne taş koyan herkesi desteklediklerini vurgulayan Erdoğan, “Bu milletin vatandaşı olan her bir ferdine aynı şekilde yaklaştık. Uluslararası sermayeyi, küresel girişimcileri Türkiye’ye çekmek için bizzat uğraştık. Bu şekilde ülkemizin GSYH'sını 230 milyar dolardan kurdaki artışa rağmen 800 milyar dolara çıkardık. Ortaya çılan zenginlikten tüm milletimizin faydalanmasını sağladık. Aynı şekilde ücretlilerin gelir düzeyini yükselttik. 2002 yılında ülkemizde net asgari ücret 184 liraydı, bu yılın Ocak ayı itibariyle bu rakam 849 lira oldu” dedi.

-“ŞİMDİ BOL KESEDEN ATIP TUTUYOR”-

Erdoğan, eskiden SSK'nın başında olan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu  atıfta bulunarak, “SGK işçi emekçilerinin en  düşük emekli maaşı 257 liradan  bin 72 liraya yükseldi. SGK'nın başında kim vardı? Şimdi bol keseden atıp tutuyor. Suçlu kim hemen uyduruyor.  ‘Suçlu o zamanki siyasiler’ diyor. Yani o siyasinin genel müdürü olarak beyefendinin suçu yok. Siyasetçi kiminle çalışır? Bürokratıyla çalışır. Demek ki yanlış yapmış.  Bürokratıyla siyasetçi güç kazanır, eğer o bürokrat sakatsa, eksikse iktidarlar kaybolur gider” diye konuştu.

 Erdoğan,  “Şu anda bol keseden atanların zihniyetlerinin  iktidar olduğu dönemleri yaşadık bu ülkede. Engelli çocuklara zerre kadar ellerini  uzatmadılar. Biz evde engelli çocuklarına bakan muhtaç ailelere engellilik durumuna göre ayda 291 ile 430 lira arasında bir destek sağladık” dedi.

-“KÖŞELERDE BULUŞUP KADEH TOKUŞTURUYORLAR”-

Türkiye’de demokrasiye yönelik her saldırının aynı zamanda ekonomiyi hedef aldığını dile getiren Erdoğan, “Gezi olayları başladığında ne dediler? Burada  o örgütün mensupları da vardı. Ekonomiyi durduralım dediler. Ve bunların mensuplarından bazılar önlükler takarak yürürdüler.  Şimdi de bazı mahfi (saklı)  köşelerde buluşup kadeh tokuşturuyorlar. ‘İktidar partisinin iktidarı kaybı yakındır şerefine’ diyorlar. Bu millet size bu kadehleri tekrar tattırmayı Allah’ın izniyle nasip etmeyecek. Çünkü siz milli iradeye aykırı olarak bu ülkeyi  yönetmek istiyorsunuz.  Bu ülke sermayenin yönettiği bir ülke olmayacak. Bu tezgah tutmayınca bu defa  17 - 25 Aralık'ta darbe girişimini devreye aldırlar. Kimle yaptılar? Paralele devlet yapılanmasıyla beraber yaptılar. Müşterek çalışıyorlar. Bunların hepsinin tespiti var. Muz cumhuriyetinde pazarlıkları yapanlar, oralarda ihaleleri alanlar. Orada da en öncelikli hedeflerden biri Türkiye’nin milli kurumlarıydı” diye konuştu.

-“IMF'NİN SULTASINDA KALMAYI ARZU EDENLER DE VAR”-

Gezi olaylarında faiz lobilerine nasıl çalışıldığını hep anlattıklarını vurgulayan Erdoğan,  “Faiz lobileri şimdi o malum kurumların içinde var mı? Var. Faiz hiç bir zaman benim ülkemin yararına olmamıştır, olmayacaktır. Devletin borçlanma faizini yüzde 63'ten tek haneli rakama getirene kadar çok hendek atlattık. Hala IMF'nin sultasında  kalmayı arzu edenlerde var bu ülkede. Davos'a son gidişimde hani malum bir IMF başkanı vardı ya onunla bir görüşmemiz oldu. Dedim ki ‘Bize mali destek mi verecekseniz yoksa bize idari siyesi proje mi vereceksiniz? Eğer mali destek verecekseniz verin, ülkemizi yönetmesini biz biliriz’ Bu sözler onların işlerine gelmedi. Gezi olaylarını ve 17-25 Aralık darbe girişimi adeta kutsayanlar katiline aşık kurbanlar gibidir. O zaman gezi olaylarında faiz neredeydi 4,6’ya kadar düşmüştü. Gezi olayları sadece içerde tezgahlanmış değil; dışarıda uzantılar var” ifadelerini kullandı.

-“DÜNYA 5'TEN BÜYÜKTÜR”-

Türkiye'nin 2023 hedeflerine ulaşmaktan ne yaparlarsa yapsınlar alıkoyamayacaklarını söyleyen Erdoğan, “Her hesabın üzerinde bir hesap olduğuna inanan insanlar olarak bu mücadeleye devam edeceğiz. Daha çok üreteceğiz, daha çok ihracat yapacağız, daha çok istihdam oluşturacağız, dünyanın neresinde olursa olsun mazlumlara kollarımızı daha çok açacağız, zalimlerin karşısında daha gür sesle itirazlarımızı dile getireceğiz çünkü 'Dünya 5'ten büyüktür' diyerek yola devam edeceğiz.

-“GÖRDÜĞÜM MANZARA HİÇ DE İÇ AÇICI DEĞİL”-

Erdoğan, siyasi partilerin açıkladığı seçim vaatlerini değerlendirerek, “Partilerin beyannameleri birer birer açıklanıyor. Muhalefet partileri ne diyor, milletimize ne taahhüt ediyor. Baktığımda  gördüğüm manzara hiç de iç açıcı değil. Ben cumhurbaşkanı olarak partilerin hepsine eşit mesafedeyim. Buraya gökten gelmedim. Ülkemizde şu an uygulanan ekonomik, sosyal, siyasal tüm programların altında imzam, emeğim var. Türkiye'nin 12 yıllık birikimini yok etmeyi hedefleyen her saldırı aynı zamanda milletimizin hanesine yazdırmak için mücadele ettiğim kazanımlara yöneliktir. Dolayısıyla bir yerde de şahsıma yöneliktir" dedi.

-HAYDAR BAŞ'A GÖNDERMEDE BULUNDU: 5 BİN ÖNERENE OY VERMEK LAZIM-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Cumhurbaşkanı olmakla ülkenin geleceğine ilişkin sorumluluklarımdan azad olmuş değilim. Tam tersine bu sorumluluklarımın daha da arttığına inanıyorum. Seçim sürecinde bu şekilde ortaya saçılan vaatleri, nasıl olsa iktidara gelemeyeceğini bilenlerin sorumsuzluklarının ürünleri olarak görüyorum. Sırtlarında yumurta küfesi olmadığı için akıllarına düşeni, ağızlarına geleni vaat diye ifade ediyorlar. Birisi çıkıyor bakıyorsunuz '1500' diyor. Birisi çıkıyor bakıyorsunuz '1600' diyor. Birisi çıkıyor diyor ki '5 bin.' Eğer bu vaatlere oy verilecekse herhalde 5 bine oy vermek lazım. Böyle bir şeyin olması mümkün mü? Ancak bu ülkeyi yönetme sorumluluğu üstlenenlerin ağızlarından çıkan her sözün mutlaka karşılığı olması gerekenlerin böyle bir lüksü olamaz diye düşünüyorum” dedi. Bu sözlerle ad vermeden 5 bin lira ücret vaat eden Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Haydar Baş'a göndermede bulundu.

-“VAATLERİNE BAKIYORUZ HERKESE BOL KESEDEN DAĞITIYORLAR”-

Erdoğan, “Vaatlerine bakıyoruz herkese bol keseden dağıtıyorlar. Hâlbuki ki  bunlar yıllarca bizim sosyal yardım politikalarımızı eleştirdiler. Ramazan'da dağıttığımız yardım paketlerinden dolayı makarnacı dediler. Kömür dağıttık. Biz kömürü niye dağıttık? Vatandaşımız ısınsın diye. Ama biz burada aynı zamanda bir eksiği de gideriyorduk. Bizim Çorlu’dan daha Şırnak’a kadar çok ciddi bir kömür rezervimiz vardı. Bu kömür rezervini kullanıp değerlendirelim, göreve geldiğimizde kamyonlar yatıyordu istedik ki bu kamyonlara da nakliye imkanı sağlayalım. Şuan muhalefetin bunlara aklı ermez. Onlar sadece kömürcü diye o zamanlar bizi aşağıladılar. Daha da ileriye gidip bunlar halkımıza bidon kafa demediler mi? Şimdi birdenbire sosyal yardım sevdalısı kesildiler” dedi.

-“ÖYLE SAKAT YAKLAŞIMLARI VAR Kİ ÜZÜLMEMEK ELDE DEĞİL”-

Erdoğan, “Ekonomi ile ilgili vaatleri üretmeden dağıtma mantığına dayalı olduğu için tasvip etmiyorum ama anlayabiliyorum. Temeli çürükte olsa pozitif mesajlar içerin vaatlerle halka ümit vermeye ve bu şekilde siyasi sonuç almaya çalışıyorlar. Anacak muhalefet partilerinden bir kısmının demokrasi, özgürlükler, temel hak ve hürriyetler konusunda öyle sakat yaklaşımları var ki üzülmemek elde değil. Geçmişten hiç ders almadıklarını görüyoruz”  değerlendirmesinde bulundu.  (ANKA/DEVAM)


Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
19°
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Sözleşmeli Personelin kadroya geçirilmesini doğru buluyor musunuz?
Namaz Vakti 23 Ekim 2019
İmsak 05:37
Güneş 07:01
Öğle 12:38
İkindi 15:36
Akşam 18:05
Yatsı 19:23
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 8 17
2. Trabzonspor 8 15
3. Fenerbahçe 8 14
4. Başakşehir 8 14
5. Malatyaspor 8 13
6. Galatasaray 8 13
7. Sivasspor 8 12
8. Konyaspor 8 12
9. Gaziantep FK 8 11
10. Antalyaspor 8 11
11. Göztepe 8 9
12. Beşiktaş 8 9
13. Ankaragücü 8 9
14. Denizlispor 8 8
15. Kasımpaşa 8 8
16. Çaykur Rizespor 8 8
17. Gençlerbirliği 8 6
18. Kayserispor 8 4
Takımlar O P
1. Hatayspor 8 17
2. Akhisar Bld.Spor 8 16
3. Fatih Karagümrük 8 15
4. Altay 8 15
5. Ümraniye 8 14
6. Keçiörengücü 8 14
7. Balıkesirspor 8 13
8. Bursaspor 8 12
9. İstanbulspor 8 11
10. Erzurum BB 8 11
11. Adana Demirspor 8 10
12. Menemen Belediyespor 8 8
13. Adanaspor 8 7
14. Osmanlıspor 8 7
15. Altınordu 8 5
16. Boluspor 8 5
17. Giresunspor 8 5
18. Eskişehirspor 8 -5
Takımlar O P
1. Liverpool 9 25
2. Man City 9 19
3. Leicester City 9 17
4. Chelsea 9 17
5. Arsenal 9 15
6. Crystal Palace 9 14
7. Tottenham 9 12
8. Burnley 9 12
9. Sheffield United 9 12
10. Bournemouth 9 12
11. West Ham 9 12
12. Aston Villa 9 11
13. Wolverhampton 9 11
14. M. United 9 10
15. Everton 9 10
16. Brighton 9 9
17. Southampton 9 8
18. Newcastle 9 8
19. Norwich City 9 7
20. Watford 9 4
Takımlar O P
1. Barcelona 9 19
2. Real Madrid 9 18
3. Granada 9 17
4. Real Sociedad 9 16
5. Atletico Madrid 9 16
6. Sevilla 9 16
7. Villarreal 9 14
8. Athletic Bilbao 9 13
9. Getafe 9 13
10. Valencia 9 13
11. Levante 9 11
12. Real Valladolid 9 11
13. Osasuna 9 11
14. Deportivo Alaves 9 11
15. Mallorca 9 10
16. Eibar 9 9
17. Celta de Vigo 9 9
18. Real Betis 9 9
19. Espanyol 9 5
20. Leganés 9 2
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@