Erdoğan: Parlamento'daki Süreci Askerliğe Sayarsın Olur Biter

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başbakanımıza, ‘Ahmet Bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18’e indirelim, çekelim’ dedim. Seçme seçilmeyi 18’e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerl

Haberler 19.05.2015, 18:23
Erdoğan: Parlamento'daki Süreci Askerliğe Sayarsın Olur Biter

ANKARA (ANKA) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Başbakanımıza, ‘Ahmet Bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18’e indirelim, çekelim’ dedim. Seçme seçilmeyi 18’e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak, diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, ‘Askerlik ne olacak.’ Askerlik olacak, ona mani bir hal yok ki. Parlamento’daki süreci askerliğe sayarsın olur biter. Yani çözüm üretmek istediğin zaman, pratik zeka bunları üretir" dedi. 

Erdoğan, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gençlerle bir araya geldi. Bugün 19 Mayıs Atatürk’ü Gençlik ve Spor Bayramı’nın coşku ve sevinçle kutlandığını belirten Erdoğan, “Ülkemizin değişik yerlerinde birçok etkinlikler yapılıyor. Ülkemin bütün gençlerinin bayramını yürekten tebrik ediyorum. 19 Mayıs 1919’da Samsun’da Kurtuluş Savaşı’nın ilk adımını atan Gazi Mustafa Kemal’i, Bandırma Vapuru’ndaki yol arkadaşlarını rahmetle yad ediyorum. Kurtuluş Savaşı’nın tüm kahramanlarına Allah’tan rahmet diliyorum” sözleriyle konuşmasına başladı.

-“KOSKOCA BİR MİLLET KENDİ GEÇMİŞİNDEN KOPARTILMAK İSTENDİ”-

Milletlerin, tarihlerinden aldıkları güçle yaşadıklarına dikkat çeken Erdoğan, şunları ifade etti:

“Gelecek tasavvurlarını buna göre şekillendirirler. İnsan, tarihinde sadece geçmişini değil, aynı zamanda geleceğini de arar. Bir milletin kendi gücünün farkına varması, yani özgürleşmesi ancak tarihinin farkına varmasıyla mümkündür. Nereden geldiklerini bilmeyenler, nereye gideceklerini de bilemezler. Kendi tarihine yabancılaşanlar, rüzgarın önündeki bir yaprak misali, savrulmaktan kurtulamazlar.

Ülkemizde yıllarca koskoca bir millet kendi geçmişi ve değerlerinden, kadim tarihi mirasından kopartılmak, bunlara yabancılaştırılmak istendi. Dilimizden kopartıldık, bin yıllık bir birikimi kenara attık. Bir şah damarı kesilirse o canlı yaşayabilir mi? İşte dil bu kadar önemlidir. Biz şu an bin yıllık tarihimizi okuyamıyoruz. İşte şimdi Osmanlıcanın öğrenilmesi konusunda yeni bir adım atıldı. Bununla derdimiz, yeniden tarihimizi keşfedelim, tarihimizi öğrenelim ve bununla geleceğimizin temellerini çok daha güçlü şekilde inşa edelim. Birileri 150 yıldır ısrarla bizi kökümüzden koparmaya çalışıyor. Bizim çabamız, aradaki yanlışları düzelterek, eksikleri gidererek milletimizle tarihini yeniden buluşturma mücadelesidir. Türkiye Cumhuriyeti 1923 yılında kurulmuş olabilir. Ama bizim köklerimiz çok daha derinlerdedir. Türkiye Cumhuriyeti bizim ilk değil, son devletimizdir. Biz bir kabile, göçebe devleti değiliz. Biz devletler inşa etmiş, tarihi, medeniyeti güçlü olan bir devletiz.”

-“18’İN SEÇME VE SEÇİLME YAŞI OLMASI MUKADDERDİR VE OLACAKTIR”-

Türkiye’de eskiden seçme yaşının 18, seçilme yaşının 30 olduğunu anımsatan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Burada bir mantıksızlık var. Zor olan seçmektir, seçilmek kolaydır. Koyarlar sizi meydana, seçerler veya seçmezler ama seçmek, iyiyle kötüyü ayırt etmektir, o bilince ulaşmaktır. İşte başbakanlığım döneminde attığım ilk adım bu oldu. İlk etapta, 30’u 25’e indirdik. Başbakanımıza, ‘Ahmet Bey, ne yapalım edelim, seçme, seçilme yaşını 18’e indirelim, çekelim’ dedim. Seçme seçilmeyi 18’e indirdiğiniz zaman Parlamento 18 yaşındaki gençlerle dolacak, diye bir şey yok ki. Maksat, yarışa 18 yaşındaki gençlerimizi de koyalım. Hemen bahane hazır, ‘Askerlik ne olacak.’ Askerlik olacak, ona mani bir hal yok ki. Parlamento’daki süreci askerliğe sayarsın olur biter. Yani çözüm üretmek istediğin zaman, pratik zeka bunları üretir. Polisler için de aynı şeyi yaptık ve çözdük. Bunlar çözülür. Bedelli askerliği parayla yapıyorsun. Milletvekilliğini de parayla yaparsın, yine olur. Alternatif çok, yeter ki sen çözüme kendini alıştır. 18’in seçme ve seçilme yaşı olması mukadderdir ve olacaktır. Ben buna inanıyorum.

Gençlik olarak, tarihinize sahip çıkın, bugününüze sahip çıkın, birbirinize kenetlenin, kardeşlik hukukunuzu geliştirin. Siz sahip çıktığınız sürece bu vatan batmayacak, bu milletin fertleri arasına nifak girmeyecektir. Onun için kendinizi iyi yetiştirin, okuyun, araştırın, ülkemizdeki ve dünyadaki gelişmeleri yakından takip edin.” (ANKA)
(AYÇ/ÖZK) 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@