Erdoğan: Millet Doğuda Batıda Farklı Konuşanlara Sandıkları Patlatıp Cevap Verecek

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyoğlu Belediyesi’nin Hizmet Binasının açılış törenindeki konuşmasında, "devlet içinde devletin" asla mümkün olmayacağına dikkat çekerek, “Batıya gelip farklı konuşanlara,

Haberler 16.05.2015, 16:53
Erdoğan: Millet Doğuda Batıda Farklı Konuşanlara Sandıkları Patlatıp Cevap Verecek

İSTANBUL (ANKA) - Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beyoğlu Belediyesi’nin Hizmet Binasının açılış törenindeki konuşmasında, "devlet içinde devletin" asla mümkün olmayacağına dikkat çekerek, “Batıya gelip farklı konuşanlara, doğuya gelip farklı konuşanlara 7 Haziran’da benim milletim sandıkları patlatırcasına gereken cevabı verecektir” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beyoğlu Belediyesi’nin Hizmet Binasının açılış töreninde konuştu. belediye Hizmet Binası’nın bugüne kadar olduğundan daha anlamlı bir hale geldiğini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçtiğimiz 10 yılda gerek ülke içinde gerek ülke dışında pek çok tarihi eseri yok olmaya yüz tutmuş ata yadigarını restore ettik. Temenni ederim ki bu tür restorasyonlar aslına uygun olarak devam ederek.  Biz bu eserlere turistik bir meta gözüyle bakmıyoruz.  Ağaç kökleriyle yaşar. Biz bu köklerimize sahip çıkmazsak, eninde sonunda bir gün biz de devrilip gideriz. Restorasyon çalışmalarımızı bu anlayışla ele alıyoruz” ifadelerini kullandı.

-“BİRİLERİ TARİHLERİNİ ÇUKURA GÖMMEK İÇİN UĞRAŞIRKEN…”-

Türkiye’nin geçmişte tarihinin unutturulmaya çalışıldığını dönemler yaşadığını vurgulayan Erdoğan, “Milletimize yeni kimlikler dikte edilmeye çalışıldı. Bu binanın restorasyonu sırasında bir çukurda 2. Abdülhamit Han adına hazırlanmış bir tuğraya denk geliyorlar. O güzelim tuğra bir çukurdan çıkıyor. Bu tarihi tuğra oradan alınıp, ait olan yerine büyük bir özen ve gururla yerleştiriliyor. İstanbul Üniversitesi’nin girişindeki tuğrayı da aynı şekilde söktüler onun yerine T.C.’yi koydular. İşte geçmişte birileri tarihlerini çukura gömmek için uğraşırken, biz oradan ve nice çukurlardan çekip çıkarıyor milletimizin hizmetine sunuyoruz. Bizler boşuna eski Türkiye demiyoruz. Sadece bu basit örnek bile iki Türkiye arasındaki farkı gösterir. Bu bir sevda işidir” diye konuştu.

-“LAFLA ÖZGÜRLÜKLERİN MÜDAFAASI YAPILMAZ”-

Erdoğan konuşmasında, İstanbul’a tüm ruhu ve bedeniyle de bağlı olduğunun altını çizerek, “Geçmişte İstanbul’a sahip olmakla dünyaya sahip olmak neredeyse eşdeğer görülmüştür. Bugün de aynı düşünceye sahibim. İstanbul nice güçlüyüm diye ortalıkta gezineni alaşağı etmiş, nice mazlumu da hak ettiği yere getirmiştir. 14 Mayıs’ta Başbakanımız, hayalimiz olan projesini bizzat hazırlattığım Demokrasi ve Özgürlükler Adası’nın temelini attılar. Yeni Türkiye’nin temelleri demokrasi ve özgürlüklere gerçek manada sahip çıkanların sırtlarında yükseliyor. Lafla demokrat olunmaz, lafla özgürlüklerin müdafaası yapılmaz” dedi.

-“PENSİLVANYA İLE KANDİL BİR OLMUŞ, ÖNLERİNE DE MUHALEFET PARTİLERİNİ KATMIŞLAR”-

Konuşmasında, “Biz eski Türkiye’nin istismar ettiği ne kadar değer varsa onları ihya etmenin çabası içindeyiz” ifadelerini de kullanan, “Pensilvanya ile kandil bir olmuş. Önlerine de muhalefet partilerini katmışlar. Türkiye’yi yeniden karanlık günlere döndürmenin hesabı içerisindeler. Görüyorsunuz, pusulası kıblesi şaşmış, hatta felekleri şaşmış vaziyette oradan oraya savruluyorlar. Taksim’i kıbleleri olarak ilan edenlerle bir yere varılır mı? Bunların bir kısmının Kâbe’si Pensilvanya, Kandil, Taksim olabilir diyebilir. Ama bizim Kâbe’mizde istikametimizde belli. Buradan onlara değil onları üst aklına sesleniyorum. Bu millet bu ülke yeni Türkiye yolundan dönmeyecek. Yiğit düştüğü yerden kalkar” şeklinde konuştu.

Devlet içinde devletin asla mümkün olmayacağına da dikkat çeken Erdoğan, “Devlet içinde devlet asla mümkün değil. Onun için o da kuru bir hayal. Batıya gelip farlı konuşup, doğuya gelip farklı konuşanlara 7 Haziran’da benim milletim sandıkları patlatırcasına gereken cevabı verecektir” dedi.

Program sonunda, restorayonu tamamlanan Beyoğlu Belediyesi’nin açılış kurdelasını Cumhurbaşkanı Erdoğan keserek hizmete sundu. Açılış töreninde, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan ve İstanbul'daki semavi dinlerin temsileri de yer aldı. (ANKA)

(AR/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@