Erdoğan Hakaret İçin Kaç Dava Açıldı?

CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamında kaç dava açıldığını sordu.

Haberler 28.08.2015, 23:21
Erdoğan Hakaret İçin Kaç Dava Açıldı?

ANKARA (ANKA)- CHP Erzincan Milletvekili Erdoğan Özyalçın, Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamında kaç dava açıldığını sordu.

Özyalçın, Adalet Bakanı Kenan İpek’in yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığına sunduğu soru önergesinde şöyle dedi:

“11. Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün görev yapmış olduğu 28 Ağustos 2007-28 Ağustos 2014 tarihleri arasında kaç kişi hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamında dava açılmıştır? Bunların yıllara göre dağılımı nasıldır? Bu kişilerden kaçı hakkında gözaltı veya tutuklama kararı çıkarılmıştır? Bakanlığınızca izin verilen kovuşturma sayısı kaçtır?

12. Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın göreve başlamış olduğu 28 Ağustos 2014 tarihinden önergenin yanıtlandığı tarihe kadar olan dönemde kaç kişi hakkında Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu kapsamında dava açılmıştır? Bu kişilerden kaçı hakkında gözaltı veya tutuklama kararı çıkarılmıştır? Bu kişilerin kaçı gazeteci, sanatçı ve öğrencidir? Bakanlığınızca izin verilen kovuşturma sayısı kaçtır?

TCK’nın 299’ncu maddesi kapsamında gözaltı ve tutuklama kararları nedeniyle hakkında bakanlığınıza ya da HSYK’ya şikayet edilen savcı veya hakim var mıdır, varsa sayısı kaçtır?

Açılan davaların kaçı sosyal medya üzerinden ‘hakaret’ içerdiği iddiasıyla, kaçı şehit cenaze töreninde yaşananlar nedeniyle açılmıştır?

Cumhurbaşkanı’nın açtığı hakaret davalarının kaçında davalıya para cezası verilmesi kararlaştırılmıştır?” (ANKA)

(MG/ÖZK)

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@