Erdoğan Darbeci Bir Cumhurbaşkanı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye\'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir” sözüne CHP’den çok sert bir karşılık geldi.

Haberler 15.08.2015, 18:45
Erdoğan Darbeci Bir Cumhurbaşkanı

ANKARA (ANKA)- Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir” sözüne CHP’den çok sert karşılık geldi. CHP Grup Başkanvekili Levent Gök, “Erdoğan artık mevcut anayasanın taşıyamayacağı darbeci bir cumhurbaşkanıdır. Kenan Evren’e hukuken ne yapılmışsa Erdoğan’a da o yapılmalıdır” dedi.

ANKA’ya konuşan Gök, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İster kabul edilsin ister edilmesin, Türkiye'nin yönetim sistemi bu anlamda değişmiştir. Şimdi yapılması gereken bu fiili durumun hukuki çerçevesinin yeni bir Anayasa ile netleştirilmesi, kesinleştirilmesidir" sözlerine sert tepki gösterdi.

-“KENAN EVREN’E HUKUKEN NE YAPILMIŞSA ERDOĞAN’A DA O YAPILMALIDIR”-

Cumhurbaşkanı’nın sözlerine yanıt veren Gök şöyle dedi:

“Cumhurbaşkanı başından beri içselleştirmeye çalıştığı ve AKP üzerindeki vesayeti sayesinde sürdürmek istediği bir anlayışını artık itiraf etmiş ve fiilen de AKP hükümeti sayesinde anayasal sistemin dışında çalıştığını itiraf etmiştir. Bu bizim öteden beri kendisine yönelttiğimiz bir suçlama idi. Şimdi Cumhurbaşkanı Türkiye’de fiilen sistemin değiştiğini ifade etmektedir. Anayasamız yürürlükte olduğu ve Cumhurbaşkanının arzuladığı sisteme yönelik bir değişiklik yapılmadığına göre Cumhurbaşkanı fiilen bir darbeci olduğunu ikrar ve ifade etmiştir.  Bu anlamda Erdoğan’ın Kenan Evren’den farkı kalmamıştır. Kenan Evren ne yaptıysa Tayyip Erdoğan da aynısını yapmaktadır. Erdoğan artık mevcut anayasanın taşıyamayacağı darbeci bir cumhurbaşkanıdır. Kenan Evren’e hukuken ne yapılmışsa Erdoğan’a da o yapılmalıdır.”

Gök, Cumhurbaşkanı’nın  anayasayı tahkir, ilgadan sorumlu tutulması gerektiğini de iddia etti. (ANKA)

(MG/ORH)

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
banner1037

Gelişmelerden Haberdar Olun

@