Erdoğan'dan ABD'li generale: Sen kimsin? Haddini bileceksin

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'in 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaptığı açıklamalara tepki göstererek, "İnsan...

Haberler 29.07.2016, 15:26 29.07.2016, 18:07
Erdoğan'dan ABD'li generale: Sen kimsin? Haddini bileceksin
Mehmet DEMİR - Bahar DEMİREL / ANKARA, () - CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Merkez Kuvvetler Komutanı Joseph Votel'in 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında yaptığı açıklamalara tepki göstererek, "İnsan biraz sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin. Kendini bileceksin. Sen benim ülkemdeki yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende" dedi.

"'İÇİMİZDE HAİNLER OLABİLİR' DEMİŞTİM"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazını 15 Temmuz darbe girişimi sırasında bombalanan Gölbaşı'ndaki Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı yerleşkesinde bulunan Şehitler Camii'nde kıldı. Erdoğan, cuma namazının ardından darbe girişiminde saldırıya uğrayan Özel Harekat Daire Başkanlığı'nı ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ziyaretinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Efkan Ala, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve YAŞ üyeleri de eşlik etti.

Polis Özel Harekat Daire Başkanlığı ziyaretinde hitap eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ramazan ayında Özel Harekat polislerine verdiği iftar yemeğindeki konuşmasını hatırlatarak, "Sizlerin 15 Temmuz'daki duruşunuz, sizlerin milletimle beraber müşterek duruşu bir hain grubun özellikle saldırılarını püskürtmüştür. Ramazan iftarında sizlerle bir araya gelişimizde söylemiştim. 'İçimizde hainler olabilir. Bu hainler asla bizi yıldırmasın, yıldırmayacak' demiştim. Nitekim bu hainler işte geldiler, Özel Harekatımızı bombalamak suretiyle 50 kardeşimizin şehit olmasına vesile oldular. Ama onlar ihanetleriyle anılacaklar. Şehitlerimiz hiç unutulmayacak. Onlar bu vatanı vatan yapanlar olacak anılacak. Biz askeriyle, polisiyle, köy korucularıyla ve tüm milletimizle 15 Temmuz'da hamd olsun bir olduk, beraber olduk, iri odluk, kardeş olduk, hep birlikte Türkiye olduk" ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN'DAN ABD'Lİ GENERALE: SEN KİMSİN? HADDİNİ BİLECEKSİN

ABD Merkez Kuvvetler Komutanı Votel'in darbe girişimiyle ilgili 'Temasta olduğumuz bazı komutanlar hapiste' açıklamalarını eleştiren Erdoğan, "Türkiye olduk, diyorum. Niye biliyor musunuz? Dünya bu demokrasi nöbetini tutanları sadece izliyor. Sadece bize oralardan 'Geçmiş olsun'. Söyledikleri bu. Arkasından 'Ama gelecek için endişe duyuyoruz'. Endişeleri şu, beyefendilerin. Acaba bu içeri alınanlar, tutuklananalar bunların sayısı daha da artar mı? Suçluysa artar. İşte bir tanesi ne yazık ki Amerika'da, aynı zamanda önemli bir makamda olan general veya amiral kalkıyor, 'İrtibat halinde olduğumuz, görüşme halinde olduğumuz üst düzey komuta kademesinde olanlardan içeri alınanların olduğunu duyuyorum'. Bunu söylüyor. İnsan biraz sıkılır. Bunun kararını vermek senin haddine mi? Sen kimsin? Bir defa haddini bileceksin. Kendini bileceksin. Sen benim ülkemdeki yapılan bir darbe girişimine yönelik kalkıp bu darbe girişimini püskürten bu devlete demokrasi adına teşekkür edeceğine, tam aksine darbecilerin yanında yer alıyorsun. Zaten darbeci senin ülkende. Darbeciyi senin ülkende zaten besliyorsunuz. Benim milletimi asla inandıramazsınız. Milletim şu anda bu tezgahın içinde olanları da biliyor. Bu tür açıklamalar bu işin arkasında kimlerin olduğunu, üst aklın kimler olduğunu da gayet iyi biliyor. Bu açıklamalarla da kendinizi açığa çıkarıyorsunuz. Açığa veriyorsunuz. Türkiye bu oyunlara gelmeyecek" diye konuştu.

"DİK DURACAĞIZ, EĞİLMEYECEĞİZ, AYNI KARARLILIKLA DEVAM EDECEĞİZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bombaların hedefi olan Özel Harekat Daire Başkanlığı'nın yerine yapılacak yerleşkenin projesinin bittiğini de belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Şu gördüğünüz bina ile bu yaptıkları tahribatla bunlar bizim sakalımızı kestiler. Unutmayın kesilen sakal çok daha gür biter. İnşallah bunun yerine çok daha güzel bir eseri en kısa zamanda burada, proje şu anda bitmiş vaziyette, inşa edeceğiz. Şehitlerimiz Sevgili Peygamber'imize komşu oldular. Peygamberlikten sonra en yüce makama ulaştılar. Zaten sizlerin, bizlerin hedefinde de bu yok mu? Bu var. Nerede, nasıl bu ömrümüzü noktalayacağımıza dair elimizde bir belge var mı? Ben ne mutlu şehitlerimize diyorum. Milletimin o tankları önüne yatmak suretiyle şehit olan 7'den 70'e o kutlu mücadeleyi veren milletimi kutluyorum. Ne aziz bir milletimiz var. Bu dünyaya aslında bir demokrasi destanının yazılmasıdır. Türk milleti bu destanı bir kez daha yazdı. Bundan dolayı kendilerini kutluyorum. Yerleri inşallah cennet olsun, diyorum. Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisinde bu hainlere, adilere, alçaklara karşı dik duruşunu sergileyen kardeşlerimi ayrıca kutluyorum. Dik duracağız, eğilmeyeceğiz ve bu yolda aynı kararlılıkla devam edeceğiz"
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@