Erdoğan: Bizim medeniyetimizin olduğu yerde PKK, PYD, YPG, DAİŞ olamaz

CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde DAİŞ olamaz, Boko...

Haberler 13.03.2016, 18:47
Erdoğan: Bizim medeniyetimizin olduğu yerde PKK, PYD, YPG, DAİŞ olamaz
CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan, Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, "Bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde DAİŞ olamaz, Boko Haram olamaz. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde PKK olamaz, PYD olamaz, YPG olamaz" dedi.

"PARALEL YAPILARIN NESİLLERİMİZİ KİRLİ EMELLERİNE ALET ETMESİNE SEYİRCİ KALAMAYIZ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Haliç Kongre Merkezi'nde Türkiye Diyanet Vakfı tarafından düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'ne katıldı.

Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, 2 Nisan günü ABD'ye bir ziyaret gerçekleştireceğini hatırlatarak, Maryland'da biten 65 dönüm arazi üzerindeki külliyenin açılışını yapacaklarını söyledi.

Terör örgütlerinin pusuda beklediği bir dönem olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Günümüzde çocuklar, gençler ve kadınlar, mutlaka kazanmamız gereken, özel önem vermemiz gereken kesimlerin başında geliyor. Öğrencilerimizin ahlaklı, vatanına milletine bağlı, insanlığa faydalı bireyler olarak yetiştirilmesi hususunda vakıflarımıza ciddi görevler düşüyor. Terör örgütlerinin pusuda beklediği bu dönemde, çocuklarımıza, gençlerimize, genç kızlarımıza daha fazla sahip çıkmalıyız. Paralel yapıların, hizmet ve adanma kılıfları altında nesillerimizi kendi kirli emellerine alet etmesine seyirci kalamayız. Ümmeti parçalayan, ümmeti birbirine düşürenlerin bu gayretlerine seyirci kalamayız. Anneyi evladına, evladı anne ve babasına düşman kılan bu anlayışa seyirci kalamayız. Yeni nesilleri maddi ve manevi olarak beslerken, bu şer odaklarına karşı azami derecede dikkatli olmalıyız. Bir şey özellikle dikkat çekiyor. Diyanet Vakfı'mızdan bu anlayışla Milli Eğitim Bakanlığı'mız ve Diyanet İşleri Başkanlığı'mızla birlikte hareket ederek çalışmalarını daha da yaygınlaştırmalarını bekliyoruz. Adalet, ihsan, merhamet, istikamet gibi ilkeler doğrultusunda yürütülen bu hizmetlerin ilelebet devam etmesini temenni ediyorum."

"KENDİ ÜLKEMİZDE CÜBBESİYLE, SARIĞIYLA DOLAŞAN BİR DİYANET İŞLERİ BAŞKANI GÖREMEDİK"

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez'in bir toplantı dolayısıyla Kamerun'dan Türkiye'ye gelen Müslüman liderlerle yaşadığı bir anısını anlatan Erdoğan, liderlerin Görmez'e 16 maddelik bir talep listesi verdiğini ve bu isteklerin içinde kendisini de hüzünlendiren bir madde olduğunu belirtti. Erdoğan, "Başkanımız 'Bunların hepsini yapamam' diyor. 'Bir tanesini söyleyin onu gerçekleştirmeye çalışayım'. Bunun üzerine, muhatabı listenin en son sırasındaki talebi işaret ediyor. Bu talep, gerçekten ben de dersimi çalışırken bayağı hüzünlendim, Diyanet İşleri Başkanı'mızın cübbesi ve sarığıyla ülkelerini ziyaret etmesi, oradaki Müslümanlarla kucaklaşması isteğiydi. Biz yıllarca kendi ülkemizde cübbesiyle, sarığıyla dolaşan bir Diyanet İşleri Başkanı göremedik" diye konuştu.

"HERKESİN SÖMÜRMEK İÇİN GİTTİĞİ ORTADOĞU'YA BİZ DEMİRYOLLARIMIZLA GİTTİK"

Balkanlar'dan Kuzey Afrika'ya, nereye gidilirse gidilsin mutlaka bir Osmanlı eseriyle karşılaşıldığını vurgulayan Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Herkesin sömürmek için, petrolünü yağmalamak için gittiği Ortadoğu'ya biz demiryollarımızla gittik. Su kanallarımızla, hanlarımızla, çarşılarımızla gittik. En önemlisi, birlikte yaşama kültürümüzle gittik. Bizim farkımız bu. Geçen Afrika'nın 4 ülkesine gittim. Hepsi de 'Batı bize elmaslarımızı yağlamak için geldi, altınlarımızı yağmalamak için geldi ama Osmanlı bize öyle gelmedi; farklı geldi' dedi. Biz dedik, bunun için varız. Bunun için biz sizinle dayanışma için buradayız ama bizi ne olur çabuk anlayın, dedim. Eğer çabuk anlamazsanız yine kaybetmeye devam edeceksiniz, dedim. Burada da bir sıkıntı var. Anlayamıyorlar. Bugün huzurun mumla arandığı Kudüs'te biz asırlarca Müslümanıyla, Hıristiyanıyla, Musevisiyle, tüm dinlerin mensuplarını kardeşlik ve barış içinde yaşatmayı başarmıştık. Bugün de insanlığın ihtiyaç duyduğu barış özleminin, bizim medeniyetimizin çağrısına yankısını bulduğunu görüyorum."

"BOMBALARDAN KAÇAN İNSANLARI ALMAYA MAHKUMUZ"

Erdoğan, mülteci sorununa atıfta bulunduğu konuşmasında, Batı'nın sığınmacı sorununa ilişkin tutumunu eleştirerek, şunları söyledi:

"Dünyanın siyasi, sosyal, ekonomik, ahlaki her bakımdan mihengini kaybettiği, büyük savrulmaların yaşandığı günümüzde, biz önce kendi ölçülerimizi, kendi değerlerimizi sağlam tutmalıyız. Biz de bu savrulmaların içinde yuvarlanıp istikametimizi şaşırırsak, inanın kaybeden sadece kendimiz olmayız. Bugün bir büyük dönüşümün sancıları içinde kıvranan tüm kardeş toplumlar gözlerini Türkiye'ye dikmiş durumda. Rehber olarak bizleri görüyorlar. Ne kendi evlatlarımızı ne de bu insanları hayal kırıklığına uğratmaya hakkımız yoktur. Böyle bir vebali asla üstlenemeyiz. Eğer biz sınırlarımıza dayanan Suriye'deki o mazlumlara, Irak'taki o mazlumlara kapılarımızı açtıysak, iyilik medeniyetinin mensupları olduğumuz için açtık. Kaç kişi gelecek diye sormadık. Batı ne yapıyor? 'Biz' diyor, '300 kişi, 500 kişi alırız.' Sonra dikenli telleri koydular. 'Hayır almayız'. 'Türkiye bize rakam versin'. Ne rakamı? Şu anda 30 milyon insan var burada. Bundan sonra da yine biz açık kapı politikasıyla bombalardan kaçan insanları almaya mecburuz, mahkumuz, çünkü bu medeniyetin evlatları bunu yapmakla yükümlüdür."

"BİZİM MEDENİYETİMİZİN OLDUĞU HİÇBİR YERDE DAİŞ OLAMAZ"

İslam dünyasını terörün ve cinayetlerin kaynağı olarak göstermeye çalışanlar olduğunu savunan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Müessif olaylar dünyanın kalanı nezdinde tüm Müslümanları terörist gibi göstermeye çalışanlara fırsat veriyor ama biz onlara fırsat vermeyeceğiz. Bu bir proje olabilir. Bu bilinçli olarak altyapısı hazırlanmış bir süreç olabilir. Birileri yaşananları istismar etmek istiyor olabilir. Bize düşen, buna karşı kendi medeniyetimizin tüm insanlığı kucaklayan değerleriyle mukabele etmektir. Müslümanı terörist; İslam dünyasını terörün, cinayetlerin kaynağı olarak göstermeye çalışanlara karşı kendi değerlerimizle mücadele edeceğiz. Hiçbir Müslüman masumlara kötü söz söyleyemez. Masumların gırtlağını kesemez. Masumlara kurşun sıkamaz. Masumlara bomba atamaz. Bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde DAİŞ olamaz, Boko Haram olamaz. Bizim medeniyetimizin olduğu yerde PKK olamaz, PYD olamaz, YPG olamaz. Bizim medeniyetimizin olduğu hiçbir yerde Ku-Klux-Klan da olamaz Holokost da olamaz."
Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
Üniversiteli İşçilerin Statü Değişikliği Talebini Haklı Buluyor musunuz?
bayan gömlek instax SEO Stratejileri ile Kalıcı Çözümler!

Gelişmelerden Haberdar Olun

@